طراحی نمای آجری

طراحی نمای آجری


معماران امروزبرای احیای آجر در بناها به فکر طراحی الگوهای متفاوت آجری افتادند.این الگوها به صورت منظم و نامنظم چیده می‌شوند که آجر را از یک مصالح سنتی به یک سلول نوین تبدیل کرده است. نا گفته نماند که طراحی الگو به صورت قاب‌های آجری از گذشته نیز وجود داشته اما این روزها به عنوان طراحی لانه زنبوری اجرا می‌گردد به این معنی که از یک سلول اولیه شروع می‌شود و به کل طرح تعمیم پیدا می‌کند.

آجر نما این امکان را به طراح می‌دهد که با کاهش چشمگیر وزن پوسته‌ی طرح هزاران هزار ایده‌ی جدید و منحصر به فرد ایجاد کند.

این الگوها می‌توانند با بیرون زدگی و یا چرخش در زوایای مختلف ایجاد شوند ویا در ساده‌ترین حالت از آجر نما نسوز در ضخامت‌های مختلف استفاده کرد تا این اختلاف سطح باعث سایه اندازی در ساعات مختلف روز شود و جلوه‌ای ویژه به نمای ساختمان هدیه کند.

طراحی مدرن توسط آجر

خلاقیت طراح و معمار می تواند در یک پروژه و طراحی به گونه ای باشد که از انواع متریال در طراحی خود بهره ببرد اما سبک مورد نظر خود را ایجاد نماید. به این معنی که متریال بتن و سیمان شاید مدرن و پست مدرن نامیده شوند اما طراح می تواند از آن به گونه ای استفاده نماید که سبک دلخواه خود را نشان دهد. استفاده از سیمان سفید در ایجاد نمای رومی یکی از این مثال هاست. طراح به جای سنگ از متریال مدرن تری استفاده نموده است اما حال و هوای پروژه و سبک آن رومی است.

اما نمای آجری چه سبک هایی را ایجاد میکند؟
نمای آجری در اولین قدم نمای سنتی ایرانی را تداعی میکند. از آجر می توان در نماهای مدرن و پست مدرن نیز استفاده کرد. در نمای کلاسیک کمتر از آجر استفاده می شود.

ویژگی های نمای آجری:
نمای آجری نمایی مقرون به صرفه ، متریال آجر به دلیل سازگاری با اقلیم ما در ایران تولید می شود. بنابراین از لحاظ قیمت مقرون به صرفه می باشد. آجر نیز مانند هر متریال دیگری انواع مختلفی دارد. آجر های نما دارای شکل ظاهری متفاوتی هستند. برخی از آنها متخلخل و برخی دیگر با اندازه های کوچک و یا بزرگ ساخته می شوند. آجر نما نیز دارای کیفیت های متنوعی است و قطعا نمونه ی با کیفیت آن هزینه ی بیشتری میطلبد. اما به طور کلی و در مقایسه با سایر متریال های نما، نمای آجری مقرون به صرفه می باشد.

صرفه جویی در انرژی
معماری صرفا ساختن یک سقف نیست. زندگی امروزه در دنیایی صنعتی و رو به رشد معماری رو به رشد نیز میخواهد. با از بین رفتن منابع انرژی و محیط زیست مفهوم صرفه جویی نقش مهمی در ساختمان سازی ایفا میکند. نمای آجری ساختمان در مصرف انرژی صرفه جویی میکند. نمای آجری عایق مناسبی در برابر سرما و گرما می باشد. به همین جهت در مصرف انرژی برای ایجاد دمای متعادل در داخل ساختمان صرفه جویی می شود.

پایداری و سازگاری با محیط زیست
نمای آجری با محیط زیست سازگار است. در ساخت این متریال مانند دیگر متریال آسیب چندانی به طبیعت وارد نمی شود. کارخانه های آجر امروزه از منابع سوخت غیر فسیلی مانند آزاد سازی گاز متان از سوخت زباله ها بهره می برند. به همین جهت آجر یک متریال سازگار و پایدار محسوب می شود. همچنین در هنگام تخریب یک نمای آجری، باقی مانده ها و زباله های ساختمانی که آجر هستند نیز با طبیعت همسو هستند و باز هم به چرخه ساخت بازمیگردد.

دوام نمای آجری
نمای آجری می تواند تا سالها دوام داشته باشد. نگهداری از نمای آجری بسیار ساده بوده و نیاز به مواد رنگی و نگهداره های خاص ندارد. خانه های آجری از سالهای گذشته وجود دارند که هنوز هم پا برجا هستند و مقاومت کافی دارند. طبیعتا استفاده از آجرهای با کیفیت در نما این مقاومت را بیشتر می نماید.

بیشتر بخوانید: سفال فوم دار اصفهان

استفاده از آجر در نمای داخلی
آجر نسوز نما فقط برای نمای خارجی ساختمان نیست بلکه در فضاهای داخلی و مرطوب مانند حمام و آشپزخانه و حتی کف نیز قابل استفاده است.یکی از بهترین ایده‌ها برای دیوارهای جدا کننده‌ی فضا(پارتیشن)استفاده از این الگوها است چون هم طرحی خاص دارند و هم قابلیت گسترش در سه بعد را دارند.

از مزایای استفاده از پلاک‌های آجری می‌توان به بازسازی فضاهای قدیمی اشاره کرد به طوری که پلاک‌ها را با چسب کاشی به دیوار چسباند و فواصل بین آجرها را با ملات به صورت بندکشی با رنگ‌های متفاوت اجرا کرد. به دلیل سطح ناهموار آجر و همچنین بندکشی‌ها ، نورپردازی موضعی می‌تواند جلوه‌ی آجر و دیوار داخلی را چندین برابر کند.کارخانه های سازنده آجر با توجه به نیاز امروز در زمینه‌ی طراحی داخلی و نما که سطح گسترده‌ای از فضای پیرامون ما را شامل می‌شود، پلاک‌های آجری با رنگ‌های منحصر به فرد و ابعاد بسیار متفاوتی ارائه می‌دهد که این تنوع در رنگ ، انتخاب و ترکیب را برای طراح آسان می‌کند، همچنین ابعاد متفاوت، نیاز به برش را از بین می برد.

گزینه‌ی جدیدی که سازنده های آجر در اختیار طراح قرار می‌دهد آجرهایی برای کنج کار است که در اشکال مختلف موجود می‌باشند . بعنوان مثال این آجر های L (ال) مانند کار را بسیار تمیز و دقیق می کنند و لبه های تیز و مرتب، جلوه‌ی ویژه‌ای به اجرای طرح می دهد. نمونه‌ای از خانه‌ی آجری در ایرلند که گروه طراحان Architecture Republic طراحی آن را انجام داده‌اند .

به کار بردن آجر در نما به طوری که در امتداد دیوار داخلی آجری قرار بگیرد، ایده‌ای بسیار خلاقانه در ترکیب فضای داخل و خارج است که بهترین مصالح برای نشان دادن این ایده استفاده از آجر است.آجرنما در تراس فضای باز وگرمی را برای استفاده ایجاد کرده است همچنین آجر در کنار چوب و سنگ روشن ترکیب تحسین برانگیزی است.

آجر لفتون


images 1 آدرس مرکز فروش:اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل:09133128506-09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350

 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم عدنانی            تلفن کارخانه : 03145711350

Top