ویژگی آجر سنتی

ویژگی آجر سنتی

آجر سنتی نیز بعنوان یکی از مصالحی است که بعنوان آجر نما هم استفاده میشود.از آجر سنتی در ساخت نمای اصلی ساختمان ها نیز استفاده میشود که جایگاه ویژه ای را در نمای ساختمان ها دارد.اما این نوع آجر دارای کاربردهای بسیار بالای دیگری میباشد که از جمله انها میتوان به طراحی و اجرای سنگ فرش ها اشاره کرد.آجر سنتی از لحاظ درجه کیفی بسیار بالا میباشد و همچنین در نماسازی ساختمان ها و سنگ فرش برخی اماکن کاربرد بسیار بالایی دارد.


موارد استفاده از آجر های سنتی

آجر سنتی بیشتر در نماسازی دیوار ها و گنبد و گلدسته های مساجد و اماکن کهن و قدیمی و یا بازسازی آنها استفاده میشود از نمونه این نوع آجر میتوان به دیوار های پل های قدیمی مانند سی و سه پل اشاره کرد که آجر های بکار رفته در این پل به گونه ای تحت عنوان آجر سنتی نامیده میشود.


آجر سنتی از ایران باستان تا کنون

آجر سنتی نیز یکی از پر کاربرد ترین مصالحی میباشد که در ایران باستان وجود داشته است همچنین در حال حاظر هم کاربرد بسیار بالایی در صنعت ساختمان سازی و نماسازی دارد.آجر سنتی نیز تحت عنوان اجر قزاقی نامیده میشود که به صورت خشت هایی در ابعاد و سایز های مختلف تولید میشود و به بازار عرضه میگردد. امروزه با پیشرفت فرهنگ سنتی و طراحی و نقشه کشی جهت ساخت مکان های ستنی همچون مساجدی مانند عالی قاپو استفاده از آجر سنتی بیشتر میشود. این آجر ها در دمای بسیار بالا در کوره پخته میشود تا پس از نصب در محل مورد نظر و گذشت زمان و تاثیر گذاری شرایط محیطی دچار آسیب دیدگی نگردد.کشور ایران نیز بعوان قطب تولید کننده آجر در جهان محسوب میشود. با توجه به این موضوع میتوان به آجر های به کار رفته در دوره ساسانیان اشاره کرد همانطور که مشاهده میکنید با گذشت صد ها سال از تولید این آجر ها باز هم مقاومت خود را حفظ کرده اند هیچگونه آسیب دیدگی در آن مشاهده نمیشود.
پیمانکاران ساختمانی آجر سنتی را بصورت قالب های بزرگ تهیه میکنند:

به طور معمول پیمانکاران ساختمانی و همچنین مهندسین ساختمان برای ساخت بناهای سنتی اقدام به تهیه و خرید آجر های سنتی به صورت خشت های بزرگ میکنند و در صورت نیاز آنها را به ابعاد مختلف ومورد نیاز خود درمی آورند اینگونه در هزینه های خود نیز صرفه جویی میگردد.
آجر های سنتی بدلیل اینکه کاربرد و جایگاه بسیار بالایی در طراحی و ساخت اماکن قدیمی و به نحوی سبک سنتی دارند باید از جهت استحکام و مقاومت درجه بالایی داشته باشند تا در شرایط آب و هوایی مختلف دچار مشکل نیز نگردد.

فروش آجر نما نسوز لفتون سفال
آجر ساختمانی

آجر های سختمانی به طور عمده در ساخت و ساز و همچنین در صنعت ساختمان مور استفاده قرار میگیرد و به تحت عنوان آجر معمولی نیز نامیده میشود. همانطور که میدانید یکی از ملزومات ساخت یک ساختمان و همچنین عمل دیوار چینی با آجر انجام میشود.

و به نحوی یکی از مهمترین و پرکاربرد تریم مصالح ساختمانی میباشد. در واقع آجر ساختمانی در مرحله اول ساخت بناها مورد استفاده قرار میگیرد.آجر های ساختمانی در انواع مختلفی در بازار موجود میباشد که برخی از آنها جهت نما سازی و یا زیبا سازی نما مورد استفاده قرار میگیرد و برخی از آنها جهت استفاده و بکارگیری در زیر کار و به نحوی عمل دیوار چینی مورد استفاده قرار میگیرد. برای مستحکم سازی و افزایش مقاومت آجر ساختمانی آنها را در کوره در دمای بسیار بالا و در مدت زمان زیادی قرار میدهند. یکی از خاصیت های ویژه آجر ساختمانی قابلیت ضد شورگی آن میباشد تا در اثر عوامل محیطی اسیبی به ان وارد نگردد.


تولید آجر ساختمانی

برای تهیه و تولید آجر ساختمانی از خشت خام و خاک استفاده میشود که توسط گرما پخته شدن دچار دگرگونی خاصی میشود.در واقع آجر از نوعی سنگ مصنوعی ساخته میشود. خاک آجر از مهمترین مواد اولیه آن میباشد که از جمله آنها میتوان به خاک رس، ماسه، فلدسپات، سنگ آهک، سولفات‌ها، سولفورها، فسفات‌ها، کانی‌های آهن، منگنز، منیزیم، سدیم، پتاسیم، سایر مواد آلی اشاره کرد.


فرایند تولید آجر سنتی و ساختمانی

برای تولید و ساخت آجر سنتی و  آجر ساختمانی نیز نیازمند طی چندین مرحله هستیم که در ادامه به توصیف هرکدام خواهیم پرداخت:
مرحله اول تولید آجر سنتی و ساختمانی : استخراج کردن مواد اولیه مورد نظر
مرحله دوم: مرحله مهم آماده سازی متریال و مواد اولیه آجر
مرحله سوم تولید آجر :قالب گیری مواد و خاک
مرحله چهارم:عملیات خشک کردن مواد اولیه پس از قالب گیری
مرحله آخر:مرحله پایانی بخش تخلیه مواد از قالب میباشد و انتقال آجر سنتی و آجر ساختمانی به کوره جهت اتمام کار


آجر سنتی 10 سوراخه

آجر سنتی 10 سوراخه از مهمترین مصالحی است که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار میکگیرد . آجر 10 سوراخه روند تولیدی مانند آجر ساختمانی و آجر سنتی دارد . جهت تولید آجر ساختمانی نیز باید مراحل ذکر شده طی شود تا جهت عرضه به بازار آماده گردد و جهت بکار گیری آن در ساختمان آماده شود.

درواقع آجر ساختمانی از قدیم الایام در ساختمان سازی ایران اهمیت والایی داشته است و هنوز هم با توجه به پیشرفت تکولوژی و ورود انواع سنگ های تزئینی به بازار جایگاه خود را حفظ کرده است.

آجر 10سوراخه:
همانطور که از نام آجر ده سوراخه پیداست میتوان به این موضوع پی برد که این نوع از آجر دارای ده سوارخ میباشد. که هر کدام از سوراخ ها دارای قطری حدود 5 سانتی متر میباشد.که به اصطلاح آجر ده سوراخه نما نیز میگویند.که بیشتر در ساخت دیوار های سوله های صنعتی و سایر ساختمان ها استفاده میشود. دلیل وجود این سوراخ ها این میباشد تا مصالحی مانند میلگرد در داخل این سوراخ ها قرار بگیرد تا مقاومت و استحکام آن در برابر زلزله و لرزه و سایر عوامل محیطی بیشتر شود.شما میتوانید آجر ده سوراخه را در ابعاد و رنگ های مختلف تهیه و خریداری کنید.یکی دیگر از مزایای وجود سوراخ در این نوع از آجر این است تا درهنگام دیوار چینی ملات ماسه و سیمان در داخل این سوراخ ها نفوذ کرده و استحکام و ایستادگی آنرا چندین برابر سازد.
درواقع آجر ده سوراخه یکی از پرکاربرد ترین مصالح و آجرها میباشد که در صنعت ساختمان سازی میباشد که در ساخت و دیوار کشی سوله های کارخانه جات و سالن ها و سایر دیوار کشی های مناطق مورد استفاده قرار میگیرد.به جرئت میتوان گفت یکی از قدیمی ترین مصالح کاربردی در ساخت و ساز اجر میباشد که بعنوان یکی از ملزومات در این صنف به حساب می آید.
آجر ده سوراخه نیز دارای ضخامت بالایی میباشد که دلیل آن افزایش مقاومت آن میباشد.همچنین مقاومت بالای این نوع آجر باعث شده تا در حین حمل و نقل شکسته نشود.
مواد اولیه آجر ده سوراخ را عمدتا خاک رسی تشکیل میدهد در واقع انواع مختلفی ازخاک رس وجود دارد , ولی بیشتر ازخاک رس آبرفتی برای تولید آجر استفاده میشود.
متریال آجر عبارتند از خاک رسی آبرفتی ماسه آهک و سایر ترکیبات سولفاتی که این ترکیبات اگر به مقدار زیاد باشد میتواند تولید یون های اسیدی کند که به آجر و ملات آم میتواند اسیب رسانی کند اما بکار گیری آن به مقدار کم بی ضرر میباشد و آسیبی به آجر نخواهد رساند.همچنین پس از ترکیب این مواد اقدام به تهیه گل و خشت جهت ساخت آجر ده سوراخه میکنند. پس از این مرحله اقدام به خشک کردن آن میکنند و سپس آنرا در کوره جهت پختن و حرارت دادن در دمای بسیار بالا قرار میدهند که این امر مقاومت آجر ده سوراخه را بالا میبرد.در واقع مرحله گداختن یکی از مهمترین مراحل ساخت آجر میباشد.که با توجه به نوع اجر و همچنین میزان مقاومت درخواستی آن در مدت زمان های مختلفی در کوره قرار میگیرد همچنین یکی از مهمترین نکات کوره پزی این است که پس از اتمام زمان حرارت دادن به آجر در کوره نباید به یکباره آنهارا از کوره خارج کرد زیرا این امر موجب ترک خوردن آجر میشود.


آیین ساختمان سازی بر مبنای آجر های سنتی و 10 سوراخه

این مسئله بدین دلیل میباشد که در گذشته های دور و همچنین سده های گذشته در حوزه ساخت پل ها و مساجد از اجر های سفالی استفاده میشده است و به عبارتی دیگر آیین ساختمان سازی سنتی نیز با استفاده از آجرهای ساختمانی حفظ شده است

فروش آجرنما نسوز لفتون سفال

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم عدنانی            تلفن کارخانه : 03145711350

Top