آجر در معماری مدرن

آجر در معماری مدرن

آجر که یکی از مصالح ساختمانی با قدمت بسیار بالا می باشد امروزه نیز دوباره جای خود را در بین مصالح ساختمانی لوکس و مدرن باز کرده است این محصول ساخته دست هنرمندان این فن می باشد که اغلب طراحان از آن در ایجاد فضاهای خاص و دکوراتیو بهره می برند. در میان انواع مختلفی از المان های مدرن امروزی آجرهای سنتی با رنگ های گرم و طبیعی خود حس آرامش و دلنشینی ویژه ای بوجود می آورند. از این مصالح شگفت انگیز در تمام ساختمان از جمله نما، دیوار های داخلی، کف داخل و بیرون ساختمان می توان استفاده کرد مخصوصا در فضاهای فرهنگی و هنری با ایجاد حس نوستالژی، گیرا و پر رنگ هستند.

تولید آجر

نحوه ساخت آجر که اصطلاحن به آن آجر پزی می گویند، کشیدن آب شیمیایی خاک رس است بطوریکه هیدرو سیلیکات آلومینیم به سیلیکات آلومینیم تبدیل شود و آجر دارای مقاومت شده و بتواند فشاری برابر ۱۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع تاب بیاورد. این فرایند در درجه حرارت 900سانتیگراد به عمل می آید که به اینصورت آب آجر در دمای 100 درجه سانتیگراد خشک می شود و تا این دما آب شیمیایی خاک رس بخار می شود و تا ۹۰۰ درجه ذرات خاک رس شروع به خمیری شدن نموده و بدین طریق دانه های شن و ماسه درون خشت را به هم می چسباند و آجر بدست می آید.مراحل پخت آجر سفال شامل: ۱ ـ آماده سازی خاک رس ۲ ـ عمل آوری خاک رس ۳ ـ درست کردن گل می باشد.

در طراحی مدرن توجه به رنگ آجر ها و همچنین اندازه آن بسیار مهم است امروزه برای زیبایی آجرها در طراحی ها از آن بعنوان عنصر مکمل بهره میبرند و بیشتر آن را با دیگر المان ها مانند چوب، بتن، سنگ و فلز ست می کنند اینکار زیبایی آجرها را بیشتر به چشم می آورد و از خستگی و دل زدگی آن هم جلوگیری می شود.


آجر نسوز

همانطور که گفته شد از آجر می توان در هر قسمت از بنا استفاده کرد. در نما بهتر است از آجر نسوز استفاده شود این آجرها پایداری بسیار خوبی داشته و در برابر نور خورشید، رطوبت و دیگر عوامل مخرب جوی مقاوم هستند از آجر های نسوزی که در نما استفاده شده است می توان در کناره های باغچه، کف فضای سبز و... نیز استفاده کرد. در دکوراسیون داخلی بیشتر از آجر های نسوز در اطراف شومینه استفاده می کنند.


توجه به ضخامت آجر در دکوراسیون داخلی

آجرها در ضخامت های متفاوتی تولید می شوند اگر شما می خواهید از آجر برای تزئین یک یا چند دیوار داخلی استفاده کنید بهترین گزینه آنهایی هستند که دارای ضخامت نازکی هستند این آجرها هم زیبایی خوبی به فضای شما می دهند و هم دیوار شما را ضخیم نمیکنند. به لطف ورود این صنعت به دکوراسیون داخلی، امروزه انواع آجر در ابعاد و قطر های متفاوتی با رنگ های بی نظیری تولید می شود.


آجر لعابی

برخی آجرها مانند کاشی لعاب دارند این محصولات بیشتر برای تزئین در لابه لای دیگر آجرها مانند ماجد استفاده می شوند البته برای فضاهای مرطوب مانند آشپز خانه نیز مناسب هستن البته باید به درجه کیفیت تولید آجر توجه شود و حتما از آجری استفاده شود که دارای استاندارهای لازم باشد و بتواند در برابر نفوذ آب جلوگیری کند. هر چند امروزه پوشش های نانو وجود دارند و بدون تغییر شکل و ظاهر می توان از آن بر روی انواع آجر برای آبگریزی و دوام بالاتر بهره برد.


رنگ آجر

رنگ آجر در دکوراسیون اهمیت بالایی دارد معمولا در زمان تولید آجرها به آنها رنگ اضافه شده یا در هنگام استفاده از خاک با رنگ های مختلف استفاده میکنند که البته اضافه کردن رنگ های طبیعی دایره تنوع کار را بالا می برد و شما می توانید براحتی رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. رنگ در آجر به صورت کلی به دو صورت زنده و کهنه وجود دارد . رنگ های زنده برای فضاهایی که نو سازی آن اهمیت دارد مناسب است و رنگ های کهنه برای فضاهایی که می خواهند حال و هوای قدیمی داشته باشد استفاده می شود.

فروش آجرنما نسوز لفتون سفال

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم عدنانی            تلفن کارخانه : 03145711350

Top