مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

چند نکته مهم در مورد آجر

چند نکته مهم در مورد آجر

آجر یکی از شناخته شده ترین متریال ها در صنعت ساخت و ساز است. همه ما تا حدودی اطلاعاتی در مورد آجر داریم. در این مقاله قصد داریم تا حداقلی ترین اطلاعاتی که هر کسی باید در مورد آجر داشته باشد را در یک مقاله عنوان کنیم و در ادامه اصطلاحاتی که مرتبط با آجر وجود دارد را توضیح خواهیم داد. اگر شما هم در شغل خود با آجر سر وکار دارید تا انتها با ما همراه باشید. آجر سفال فوم دار اصفهان

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال:اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350 

نکاتی در مورد اندازه های آجر لفتون

آجر لفتون یکی از پرکاربردترین آجرها در ساخت و ساز به شمار می رود. ابعاد استاندارد این آجر 5* 10 * 21.5 است. البته کارخانجات مختلف ممکن است ابعاد دیگری مانند 4* 10 * 21.5 یا 5.5 * 10 *21.5 و غیره نیز تولید کنند. در آجر لفتون، حفره هایی تعبیه شده است که مزایای زیادی برای آجر و در نهایت ساختمان ساخته شده با این آجر دارد. در اینجا قصد نداریم از مزایای این آجر و حفره های آن صحبت کنیم. بلکه می خواهیم ابعاد استاندارد این حفره ها را ذکر کنیم. مساحت کل این حفره ها که معمولا ده عدد هستند، باید بین 25 تا 40 درصد از سطح آجر باشند. قطر هر کدام از این حفره ها باید حداکثر 26 میلی متر باشد. فاصله بین دو حفره در سطح اجر باید حداقل 10 میلی متر باشد. فاصله حفره اول از دو طرف طول و عرض آجر باید حداقل 15 میلی متر باشد. در این صورت ما با یک آجر لفتون ممتاز و با ابعاد استاندارد رو به رو هستیم.

lefton sepehr 100x100

اندازه های کوچکتر آجر

معمولا در هنگام ساخت و ساز با آجر، در گوشه ها و جاهای خاص دیوار، نمی توانیم از یک قالب آجر به طور کامل استفاده کنیم. در این موارد مجبور می شویم با توجه به شکل و اندازه محلی که می خواهیم آجر را در آن اجرا کنیم آجر را به اندازه های کوچکتر بشکنیم.

آجر نیمه: مهمترین و بیشترین اندازه ای که در این موارد احتیاج داریم، نیمی از اندازه واقعی آجر است. چون معمولا دیوارهای آجری به صورت پازلی چیده می شوند، در انتهای دیوار باید یک آجر نصفه قرار دهیم تا یک ردیف تکمیل شود. بنابراین در کارخانه های تولید آجر، هر آجری که تولید می شود اندازه نصف هر قالب نیز در کنار آن محصول تولید می شود. به این آجر، آجر نیمه می گویند. طول آجر نیمه در واقع نصف طول آجر تمام است و بقیه ابعاد آن با آجر تمام یکسان است.

آجر چارک و کلوک: در بالا اندازه آجر نیمه را توضیح دادیم. حال اگر همان آجر نیمه را از طول مجددا نصف کنیم، در واقع طول آجر به دست آمده یک چهارم آجر تمام است. به این اندازه از آجر، در اصطلاح آجر چارک می گویند. آجر چارک در واقع از نصف کردن آجر نیمه به دست می آید. حال اگر آجر چارک را باز هم از طرف طول نصف کنیم، آجر به دست آمده یک هشتم آجر تمام است که به آن در اصطلاح آجر کلوک می گویند.

آجر سه قدی: اگر طول آجر تمام را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنیم و یک قسمت از آن را جداکنیم، در واقع سه چهارم از طول آجر باقی می ماند. به این آجر، در اصطلاح آجر سه قدی می گویند.

آجر قلمدانی یا گلدانی و آجر نیم لایی : اگر آجر تمام را از طرف عرض آجر به دو قسمت مساوی تقسیم کنیم، آجری با طول و ارتفاع آجر تمام و عرضی برابر نصف آجر تمام خواهیم داشت. به این اندازه از آجر در اصطلاح آجر قلمدانی یا گلدانی اطلاق می شود. حال اگر نصف کردن آجر از ارتفاع آن باشد آجری خواهیم داشت که طول و عرض آن با آجر تمام یکسان است ولی ارتفاع آن نصف ارتفاع آجر تمام است به این برش از آجر اصطلاحا آجر نیم لایی می گویند.

b0adc3a5 87de 425b a5df 43060499487017

اصطلاحات مرتبط با آجر

زنجاب کردن آجر: آجرها را باید قبل از آجرچینی چند ساعت در آب خیسانده و بلافاصله به کار برده شوند. به این عمل زنجاب کردن آجر می گویند.ریختن آب بر روی آجر جهت زنجاب کردن آجر کفایت نمی کند و باید حتما آجر در آب غوطه ور شود.

آب خور کردن آجر: فرو کردن آجر در آب به منظور گرفتن گرد و خاک آن را آب خور کردن آجر می گویند.آب خور کردن با زنجاب آجر متفاوت است. در واقع آب خور کردن، به نوعی شستشوی سطح آجر است، تا سطح آجر از هرگونه گرد و غبارو آلودگی پاک شود.

آلوئک آجر: خراب شدن آجر به واسطه وجود آهک در خاک اولیه تولید آجر و ترکیدن آجر به واسطه رسیدن آب به آن ( راهکار: زنجاب کردن آجر قبل از اجرا )

 

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال:اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top