مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

چند اصطلاح حقوقی در مورد املاک

چند اصطلاح حقوقی در مورد املاک

از آنجائی که مطالب این سایت در مورد ساختمان و ساختمان سازی است، لازم دیدیم که کمی نیز در مورد مسایل حقوقی راجع به املاک  صحبت کنیم. شایان ذکر است که جهت اطلاعات بیشتر و بهتر در مورد مسایل حقوقی باید به سایتهای وکالت و یا به دفاتر وکالت در سراسر کشورمراجعه کرد. در اینجا چند اصطلاح حقوقی را تعریف می کنیم و در مورد هریک توضیحاتی را ارائه می دهیم.شرکت تولیدی سپهر سفالین نیرومند ادعایی در مورد مسائل حقوقی ندارد و این مقاله صرفا جنبه آشنایی با مسایل حقوقی مربوط به ملک دارد. قبل از خرید هر نوع ملک دانستن این نکات ضروری است. اما در صورت بروز هر گونه مشکل باید با یک وکیل مشورت کرد. آجر لفتون اصفهان

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال:اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)     lefton sepehr 100x100                                           

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350 

 

ملک اوقافی چیست؟

واژه وقف به معنای ایستادن، توقف، حبس دادو ستد یک ملک برای بهره مندی از منافع آن توسط شخصی دیگر است. چیزی می تواند وقف داده شود که با استفاده از آن مانند ملک و ساختمان از بین نرود. شایان ذکر است در استفاده از املاک اوقافی ( وقف شده) به خصوص در معامله املاک تجاری و ساخت و ساز در املاک اوقافی، قوانین و شرایطی گوناگون حاکم است ریزه کاری های حقوقی بسیار زیادی دارد که باید به آن ها توجه کرد.

 Home

مفاهیم وقف

حبس عین: واقف ( وقف دهنده ) در مدت وقف، حق هیچ گونه دخل و تصرف در عین موقوفه را ندارد. یعنی واقف حق ندارد که مال موقوفه را بفروشد یا اینکه نقل و انتقال حقوقی نسبت به مال موقوفه صورت دهد یا در مال موقوفه تصرف کند. چون این موارد با وقف منافات دارد.

تسبیل منفعت: وقف در صورتی صحیح است که منظور واقف ازوقف، حبس عین برای رضای خدا و در راه خدا باشد.

قابلیت بقای عین: فقط وقف مالی جایز است که با بقای عین بتوان از آن منتفع شد. بنابراین وقف مالی که در صورت استفاده از آن مال، قابلیت بقا ندارد باطل است. برای مثال خوراکی ها را نمی توان وقف کرد.

قبض عین: وقف از عقود تشریفاتی است بنابراین وقف زمانی تحقق می یابد که واقف عین موقوفه را در اختیار موقوف علیه ( کسی که وقف به نفع او است) یا موقوف علیهم قرار دهد و مال وقف شده به تصرف موقوف علیه در آید.

ملک مشاع چیست؟

ملک مشاع یا ملک مشترک به ملکی گفته می شود که بیش از یک مالک دارد و مالکیت هریک مشترک است. یعنی هر مالک در تمام اجزا ملک حق دخل و تصرف دارد. در مورد اینگونه املاک، قانون سهم هر یک از شرکا را معلوم و مشخص کرده است. اما از لحاظ محدوده جغرافیایی متمایز و تفکیک نکرده است . در واقع تبعات حقوقی بسیار زیادی دارد. چراکه یکی از مالکان ملک مشاعی در هر نقطه از زمین می تواند به نسبت سهم خود ادعای مالکیت کند. در این نوشتار مراحل فروش ملک مشاع برای آگاهی مالکان املاک مشاعی شرح داده می شود.

الف: در هر ملک، پلاک، زمین، مستغلات به تصمیم و حکم قطعی مراجع صلاحیتدار اعم از ثبت و از طریق دادگاه مبنی بر غیر قابل افراز بودن ملک گواهی صادر شود.

ب: هر یک از شرکا می توانند برای فروش درخواست دهند.

ج: دادگاه باید دستور فروش دهد، یعنی یکی از شرکا باید با مراجعه به دادگستری درخواست فروش ملک غیر قابل افراز بدهد. چون دستورات و حکم تلقی نمی شود. بنابراین قابل تجدید نظرخواهی نیست و دادگاه در صورت بروز اشتباه می تواند آن را اصلاح کند.

د: راه دیگر این است که ملک از طریق مزایده به فروش برسد. در مزایده کارشناس ارزش پایه ای برای ملک تعیین می کند و برنده مزایده کسی است که بالاترین پیشنهاد را بدهد. باید توجه داشت که حضور نیافتن شرکا یا شخص ثالث در جلسه مزایده مانع از انجام مزایده نخواهد بود و شخصی که درخواست فروش کرده است، خودش هم می تواند ملک را خریداری کند.

 

املاک ورثه ای

احراز مالکیت وارث: داشتن گواهی انحصار وراثت و مالیات بر ارث برای معاملات ملکی مورد نیاز است.

موافقت و امضای تمام ورثه: اگر می خواهید این سبک ملک را معامله کنید حتما حضور و موافقت تمام وراث لازم است. پس حتی اگر یکی از ورثه مخالف باشند تا بعد از پییگری های قانونی برای تعیین سهم هرکدام از ورثه، معامله ای انجام نمی شود.

وکالت در معامله: در اصل اگر می خواهید ملکی را بخرید که مربوط به چند مالک هست، باید همه مالک ها حضور داشته باشند ولی گاهی یکی از مالکین از طرف سایر مالکین وکالت دارد و تحت این شرایط حضور و امضای آن یک نفر برای انجام معامله کافی است.

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال:اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top