مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

آجر قزاقی

آجر قزاقی 

آجر سنتی نما به انگلیسی Kazakh brick یا آجر قزاقی یکی از آجرهای دکوراتیو مرسوم در سطح بازار می باشد که امروز طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است. این محصول با نام های دیگری همچون آجر خشتی، آجر قمی، آجر نظامی، آجر ختایی یا آجر طرح قدیمی در بازار معروف می باشد.این آجر از کهن ترین انواع آجرهای ایران است. در زمان ورود قزاق ها به ایران ، قزاق ها سربازخانه هایشان را با نوعی آجر با ابعاد 5*10*20 می ساختند و بعد از آن این آجرها به آجر قزاقی معروف شد. در بعضی از کارخانجات آجر قزاقی قرمز در ابعاد 19/5*10*19/5 تولید میشود. آجر قزاقی از قدیمی ترین آجرهای سنتی ایران می باشد وتاریخچه این آجرها به دوره ساسانیان بر می گردد.در زمان ورود قزاق ها ، قزاق ها سربازخانه شان را با نوعی آجربا ابعاد 5*10*20 میساختند و بعد از آن این آجرها به آجر قزاقی معروف شد و با توجه به قدمت این نوع آجرها، جز آجر های سنتی دسته بندی میشوند. که با توجه به شواهد عینی از آن‌ها در بنا‌های عظیمی چون : طاق کسری ، پل های دختر ، گنبد کاووس ، مسجد جامع اصفهان و یزد استفاده شده است.

IMG 20220120 آ2ماده  IMG 20220120 آماده

در گذشته شاید ابعاد آجر قزاقی محدود و در حد کف فرش با ضخامت های محدوده بوده است ، ولی هم اکنون از لحاظ ابعاد و رنگ و تنوع طرح ، متنوع می باشد. آجر قزاقی کف فرش، آجر قزاقی کامل ، آجر قزاقی آل ، آجر قزاقی طرح دار، آجر قزاقی دور ستون ،آجر قزاقی پلاک، در رنگ های قرمز، اخرایی ، زرد و گلبهی نمونه های از این تنوع می باشند.البته ازگذشته تا کنون آجر قزاقی بیشتربا رنگ زرد شناسایی می شود.

طریقه تولید آجر قزاقی سنتی :

آجر قزاقی به صورت سنتی و دستی تولید میگردد به این صورت که  ، ابتدا خاک مورد نیاز که بیشتر هم خاک رس سرند شده میباشد تهیه شده ، و بعد از آن از خاک ، گل تولید میگردد و درون قالب های چوبی قرار میگیرد و پس از خشک شدن خشت ها در کوره قرار داده می شوند ، در واقع مدت زمان پخت آجر قزاقی رنگ آجر را مشخص مینماید. در ایران باستان استفاده از خشت های دست ساز برای ساختمان سازی مرسوم بوده است.این خشت ها در برابر نورمستقیم آفتاب خشک میگردیده و با پیشرفت علم ، این آجرهای خشتی پخته می شده تا در برابر عوامل محیطی مستحکم تر شده و بتواند فشار بیشتری را تحمل نماید. بناهایی که در ایران موجود می باشد دارای قدمت بیش از هزار ساله است و در آن ها از آجرهای قزاقی دست ساز و آجرهای سنتی  استفاده  میشده،آجر های قزاقی دارای استحکام بسیار بالا میباشند.از این آجرها برای نمای جدید و همچنین مرمت و بازسازی نماهای سنتی قدیمی به کار می رود.

این آجرهای به صورت طرح دار و گرد و رنگ های زرد و گلبهی و ابلق و پوسته پیازی وقرمز تولید میگردد.

قزاقی4imagesقزاقی کاملimagesقزاقی الimagesقزاقی نیمه قزمرimages

 جهت مشاوره و خرید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید .

images 1  آدرس مرکز فروش : اتوبان معلم ( اصفهان - شاهین شهر ) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

         مدیرعامل : 09133128506 - 09140326803    ( آقای نیرومند )    

         تماس جهت هماهنگی: 09925431742   ( خانم باقری )     

             تلفن کارخانه : 03145711350   

آجر قزاقی

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top