چگونگی محاسبه تعداد اجر لفتون در ساخت و ساز

چگونگی محاسبه تعداد اجر لفتون در ساخت و ساز


در آغاز هر پروژه ساختمان سازی اطلاع از میزان مصالح مورد مصرف در ساخت سازه اهمیت ویژه ای دارد. محاسبه تعداد اجر مورد نیاز برای یک دیوار همواره یک چالش برای پیمانکاران بوده و قبل از هر چیزی باید به ضخامت، نوع آجر و ابعاد آن توجه شود.برای به دست آوردن میزان مصالح مورد نیاز به صورت دقیق باید مقطع و نمای دیوار را مد نظر قرار دهید. دیوار ها در ضخامت های 10 سانتی متر،20 سانتی متر و 35 سانتی متر ساخته می شوند. بنابراین برای محاسبه تعداد آجر سوراخ دار برای هر دیوار محاسبه جداگانه ای لازم است.

 

فرمول محاسبه تعداد آجرلفتون ( سوراخ دار)


تعداد آجر مورد نیاز در 1 متر مربع= 100/(مقدار ضخامت یک بند + طول آجر)
تعداد آجر مورد نیاز در 1 متر ارتفاع = 100/(مقدار ضخامت یک بند + ارتفاع آجر)
تعداد آجر مورد نیاز برای 1 متر مربع دیوار = تعداد آجر مورد نیاز 1 متر طول + تعداد آجر مورد نیاز 1 متر ارتفاع

تعداد آجر لفتون مورد نیاز برای دیوار 10 سانتی متر


• تعداد آجر 5 سانتی برای دیوار با ضخامت 10 سانتی متر : 74 عدد
• تعداد آجر 10 سانتی برای دیوار با ضخامت 10 سانتی متر: 41 عدد
تعداد آجر لفتون برای دیوارهای 20 و 35 سانتی متر

یک روش محاسبه وجود دارد که از دیوار 10 سانتی متر به عنوان پایه محاسبات در نظر گرفته می شود.


• تعداد آجر دیوار 20 سانتی متر: این تعداد 2 برابر دیوار 10 سانتی متری است.
• تعداد آجر دیوار 35 سانتی متر: این تعداد 3.5 برابر دیوار 10 سانتی متری است.

علت وجود سوراخ در آجر لفتون چیست ؟


یکی از سوالاتی که درباره آجر لفتون وجود دارد این است که دلیل وجود سوراخ بر روی آجر لفتون چیست؟ در ادامه به بررسی علت این سوال می پردازیم.

وزن آجر بالاست و حمل و نقل آن دشوار است. می توان گفت هزینه حمل و نقل از هزینه خرید آجر نیز بیشتر است. به همین منظور برای کم کردن وزن آجر سوراخ هایی در آن ایجاد شده است، که آجر سوراخ دار را ایجاد کرده است.یکی دیگر از دلایل وجود سوراخ در آجر، مصرف مواد اولیه کمتر برای تولید آجر است. آجر جامد نسبت به آجر حفره دار کمی سنگین تر است. حمل و نقل آجرهایی که دارای سوراخ هستند، راحت تر است و از این جهت نصب آن ها سریع تر در ساختمان صورت می گیرد.

وجود سوراخ در آجر باعث می شود ملات به داخل آجر نفوذ کند. چسبندگی و مقاومت به همین دلیل در آجر بالا می رود. همچنین مقاومت آجر در برابر جا به جایی در اثر نیرو های جانبی وارد بر آن افزایش می یابد.

با وجود سوراخ در آجر ساخت آن آسان می شود. زمان پخت گرمای حاصل از کوره به آسانی به مرکز آجر نفوذ خواهد کرد. بنابراین تعداد آجرهای بیشتری در روز تولید می شود.

در مرحله پخت آجر با حرارت ملایم خشک می شود، سپس به صورت کامل پخته می شود. وجود سوراخ در آجر باعث می شود که آجر کاملاً خشک شود و هزینه های تولید آجر کاهش پیدا می کند.

وجود سوراخ در آجر به دلیل افزایش بیشتر ظرفیت عایق حرارتی محصول و کاهش وزن محصول در نتیجه کاهش بار کلی سازه بار مرده بر روی ساختمان ایجاد می شود.

وجود سوراخ‌ها در آجرهای لفتون سبب می‌شود که در هنگام دیوارچینی ملات به طور عمودی نیز در آجر نفوذ کرده که این امر باعث استحکام بیشتر دیوار می‌شود.

 

کاربرد آجرلفتون ( سوراخ دار)


کاربرد اصلی آجر لفتون برای دیوار چینی و سقف و سوله است. از آجر لفتون بیشتر برای دیوارهایی که باید وزنی را تحمل کرده یا فشار بر آن است استفاده می کنند. این آجر معمولا به صورت پازلی چیده شده تا تحمل آن در برابر فشار و وزن بیشتر گردد. آجر به صورت دوبله یعنی دو قلو به سفارش مشتری تولید می گردد.بارگیری این دو نوع آجر به صورت فله ای و هم بسته بندی آن بنا به درخواست مشتری ارسال میشود. آجر لفتون از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است. پخت آجر سوراخ دار با وجود سوراخ باعث می شود قسمت های مرکزی آجر نیز حرارت کافی ببینند. این موضوع در مقاومت و همگنی آجر لفتون بسیار موثر است. بنابراین از این آجر می توان در دیوارهای باربر و حمال نیز استفاده کرد.


آجرلفتون در طراحی فضای بیرونی شومینه‌ها و حتی استفاده در قسمت بیشتری از محیط داخلی ساختمان نیز می‌توانند در طراحی داخلی استفاده شود و بسیار خوب عمل کنند. امروزه علاوه بر فضای داخلی شومینه، اطراف آن را تا سقف و گاهی تا دیوارهای انتهایی شومینه‌ها با آجرهای نسوز مورد استفاده قرار می دهند.استفاده از آجر لفتون امنیت را در ساختمان بالا می‌ برند. همچنین می‌توانند در نمای بیرونی ساختمان نیز به‌خوبی استفاده شود. نمای خارجی و ترکیبات مختلف بسیار زیبا ایجاد کند. همچنین آجر های لفتون می‌توانند در ترکیب با دیگر مصالح نیز استفاده شوند و به زیبایی بنا کمک کنند.


وجود سوراخ ها موجب پخت یکدست آجر از ایجاد ترک در داخل آجر لفتون جلوگیری می کند. نبود ترک های ریز در داخل آجر موجب کاهش خاصیت انتقال آب توسط آجر به سطوح داخلی دیوار می شود. بنابراین این آجر را برای استفاده در مکان هایی که مقاومت بالایی نیاز دارد مناسب می کند.

کاربرد قیمت فروش آجر نسوز لفتون

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم عدنانی            تلفن کارخانه : 03145711350

Top