آجر خنک کننده چیست؟

آجر خنک کننده چیست؟

در حال حاضر در دنیای مدرن امروز صرفه جویی در مصرف انرژی موضوعی بسیار مهم است که معماران و سازندگان بدان توجه ویژه دارند. هزینه ای که صرف نصب و راه اندازی سیستم های سرمایشی و گرمایشی می شود تقریباً بالاست اما بازده ایده آل این سیستم ها در طول زمان از نظر اقتصادی مقرون بصرفه بوده و هزینه های انرژی سرمایشی و گرمایشی را کاهش می دهد. سیستم های تهویه عضو جدانشدنی ساختمان های امروزی هستند که نمی توان از آن ها اجتناب نمود اما پیشرفت ها و فناوری هایی که اخیراً صورت گرفته، محصول جدیدی را به بازار عرضه نموده که نقش بسزایی در خنک کردن ساختمان ایفا می کنند. این محصول نوعی آجر است که به دلیل تاثیر بسیار در کاهش دمای ساختمان، آجر خنک کننده نامیده شده است. در نوشته های پیشین ساختمانچی به معرفی انواع آجر پرداخته شد، هم اکنون در این نوشته به بررسی مزایا و قابلیت های آجرهای خنک کننده خواهیم پرداخت.

فروش آجرنما نسوز لفتون سفال

آجر از جمله مصالحی است که از گذشته تا امروز در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته است. آجرها در انواع مختلف از جمله لعابی،سفالی، فشاری، نسوز، ماسه آهکی و ماشینی تولید می شوند که برای آگاهی از آن ها می توانید به نوشته انواع آجر در نمای داخلی و خارجی ساختمان مراجعه کنید. آجر خنک کننده یکی از جدیدترین آجرهایی است که دارای طراحی منحصر بفرد بوده و به دلیل تو خالی بودن، نقش مهمی در تنظیم دمای محیط دارد. طراحی آجر خنک کننده توسط محققان آمریکایی و با استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی صورت گرفت. این نوع آجرها به شکل متخلخل و در ابعاد گوناگون تولید شده و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرند. آجر خنک کننده همان آجر رسی است با این تفاوت که شکل آن نامنظم بوده و هوا را از سطح مقطع نامنظم خود عبور می دهد. شکل نامنظم این محصول ترکیبی از اشکال مثلث و مستطیل است و امکان گردش هوا را فراهم می نماید. اگر بر روی این آجرها آب بریزید، هوای خنک در بین منافذ به جریان در می آید و دمای خانه تا حد زیادی افت پیدا می کند.

از ویژگی های آجر خنک کننده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

    با استفاده از آجرهای خنک کننده می توان استفاده از سیستم های تهویه را به حدالقل رساند و هزینه های سرمایشی و گرمایشی ساختمان را به شدت کاهش داد. این آجرها به دلیل طراحی منحصر بفرد خود ساختمان را بدون صرف هیچ هزینه اضافی در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه می دارند.
    آجرهای سنتی بسیار ساده هستند و از نظر زیبایی مورد پسند همه قرار نمی گیرند و بیشتر در سفت کاری ساختمان کاربرد دارند اما آجرهای خنک کننده به دلیل شکل ترکیبی و نامنظم خود از نظر زیبایی بی نظیر هستند و نیاز به زیباسازی نخواهند داشت.
    این آجرها به طور منظم روی هم چیده می شوند و ملات ریزی روی آن ها آسان است.
    منافذ موجود در این آجرها امکان گردش هوا را فراهم می کنند.
    استفاده از آجرهای خنک کننده راهکاری مناسب برای برقراری انرژی پایدار در ساختمان است.
    برخلاف آجر سنتی، مدت زمانی که صرف چیدمان و نصب این آجرها می شود بسیار کوتاه تر است، از این رو پروژه ساخت و ساز زودتر به اتمام خواهد رسید.
    این آجرها به تنهایی ظاهر متفاوت و عجیب دارند اما هنگامی که در کنار یکدیگر قرار می گیرند، زیبایی بی نظیری خلق می کنند که قابل مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی نیست.
    نصب این آجرها نیاز به مهارت خاصی ندارد و به آسانی می توان آن ها را روی هم نصب نمود.
   آجر خنک کننده به نحوی طراحی شده که قسمتی مانند سایبان دارد و میزان شدت نور خورشید را کاهش می دهد، در نتیجه گرمای کمتری را منتقل می کند.
    مسیر عبور گرما از خارج به داخل ساختمان با استفاده از این بلوک ها طولانی تر می شود، از این رو حرارت و گرمای کمتری منتقل می شود.
    این محصول را می توان طبق سلیقه مشتری روی هم نصب کرد و همانند آجرهای سنتی تنها از یک الگوی چیدمان پیروی نمی کنند.
    طراحی آجر خنک کننده نه تنها نقش مهمی در کاهش انتقال گرما به ساختمان ایفا می کند، بلکه تا حد زیادی سهم بسزایی در جلوگیری از انتشار صوت نیز دارد. طراحی این محصول منجبر به کاهش انتقال سر و صدا از داخل به خارج از ساختمان و برعکس می شود.
    با استفاده از این آجرها دمای خانه از طریق دیوارها کاهش پیدا می کند و دیگر نیازی به سیستم های گرمایشی و سرمایشی نمی باشد.


تفاوت آجر خنک کننده با آجر سنتی

    در آجرهای سنتی انتقال حرارت از یک سمت است، از این رو گرما بیشتر به داخل ساختمان هدایت می شود اما سطح آجرهای خنک کننده به دلیل وجود منافذ کوچک قطع شده، در نتیجه مسیر انتقال گرما طولانی تر شده و گرمای کمتری هدایت می شود.
    پس از دیوارچینی با آجر خنک کننده، عملیاتی مانند گچ کاری، سفیدکاری و رنگ آمیزی دیوار حتماً باید انجام شوند اما دیوارچینی با آجرهای خنک کننده نیازی به زیباسازی و صرف هزینه اضافی ندارد.
    سطح آجرهای سنتی به راحتی سر و صدا را از خود عبور می دهند اما طراحی خاص آجر خنک کننده آن را به عایق صوتی تبدیل نموده است.
    دیوارهای آجری سنتی به شکل عمود بر سطح زمین قرار می گیرند، به همین دلیل نور خورشیدی که به سطح دیوار می تابد، به زمین منعکس می شود. اما سطح آجرهای خنک کننده، نور خورشید را به سطح زمین منعکس نمی کنند ، در نتیجه پرتوهای خورشید به سمت بالا هدایت خواهند شد.

قیمت فروش آجرنما نسوز لفتون سفال

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم عدنانی            تلفن کارخانه : 03145711350

Top