انواع بهترین سنگ برای راه پله

انواع بهترین سنگ برای راه پله

سنگ‌ها به عنوان یکی از قوی‌ترین و زیباترین مصالح ساختمانی شناخته شده‌اند. انتخاب سنگ راه پله همیشه جزو اساسی‌ترین موضوعات برای معماران و طراحان بوده است و می توان از انواع سنگ‌ها برای ساخت و طراحی پله‌های ظریف و باشکوه استفاده کرد. اگرچه بسیاری سنگ راه پله را عنصری سنگین و خشن در ساختمان تلقی می‌کنند، اما از طریق یک طراحی دقیق و مناسب می‌توان آن‌ها را به بهترین نحو به نمایش گذاشت.
نمونه‌های بسیاری از سنگ راه پله در ساختمان‌های قدیمی وجود دارد که شکوه و جذابیت ساختمان را چند برابر کرده‌اند. اما وجود این پله‌ها در دوران مدرن نیز نایاب نیست و حتما در بسیاری از ساختمان‌ها با انواع سنگ راه پله مواجه شده‌اید. اما یک سنگ راه پله چه ویژگی‌هایی دارد که موجب شده در تمام این سال‌ها چنین محبوبیتی داشته باشد؟

غیر از شکوه و زیبایی سنگ‌ها و استفاده آن‌ها در ساختمان‌های اعیانی، مقاومت سنگ‌ راه پله از ویژگی‌های بسیار مهم آن است که تاثیری مستقیم بر روی محبوبیت آن در سال‌های متمادی داشته است. پله‌ها در معرض رفت و آمد بسیار هستند به همین دلیل دچار سایش می‌شوند. در بین انواع مصالح ساختمانی که برای ساخت پله‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود، سنگ‌ها از مقاومت بیشتری برخوردار هستند و در برابر انواع آسیب‌ها مانند سایش، ضربه، آتشدوام بیشتری دارند. با این حال حتی درمیان انواع سنگ‌ها نیز این مقاومت متفاوت است.

سنگ راه پله چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

یک سنگ راه پله باید در برابر سایش مقاومت بالایی داشته باشد. امکان آسیب دیدن سنگ راه پله در مکان‌های عمومی مانند اداره‌ها، مراکز درمانی و مراکز آموزشی بیشتر از دیگر فضاهایی است که این سنگ در آن‌ها به کار می‌رود. این سنگ‌ها علاوه بر سایش، در معرض آلودگی و ضربه نیز قرار می گیرند. همچنین بعضی از انواع سنگ‌ها با جذب رطوبت و آبی که بر روی آن‌ها ریخته می‌شود دچار شوره‌زدگی و لک می‌شوند که ظاهر آن‌ها را نازیبا می‌کند. به همین علت هنگام خرید سنگ راه پله باید توجه داشته باشید که نوعی را تهیه کنید که جذب آب پایین‌تری داشته باشد.

جهت جلوگیری از ضربه دیدن سنگ پله و ایجاد آسیب بر روی آن سعی کنید از انواع سنگ‌های آهکی که تراکم پایینی دارند و همچنین اسلیت‌ها استفاده نکنید. باقی انواع سنگ‌ها با تفاوت جزئی در برابر ضربه مقاومت خوبی دارند.

بهترین سنگ راه پله کدام است؟

کلمه بهترین، بنا به موقعیت، حالتی نسبی دارد. ممکن است سنگی با یک ویژگی خاص برای موقعیتی خاص بهترین باشد و در موقعیتی دیگر کارآیی کافی را نداشته باشد. بنابراین ما در ادامه انواع سنگ‌های با کیفیت بالا برای استفاده‌های رایج را معرفی خواهیم کرد.

سنگ راه پله گرانیت

گرانیت از قدیمی‌ترین، بادوام‌ترین و محبوب‌ترین سنگ‌ها در ساختمان سازی است که از آن نه تنها در داخل ساختمان، بلکه در نمای ساختمان و فضاهای بیرونی هم استفاده می‌گردد. گرانیت با ظاهر زیبای خود فضا را لوکس، ظریف و بی‌نظیر می‌کند.

ویژگی‌های گرانیت:

• گرانیت حاوی سه ماده‌ی معدنی اصلی کوارتز، فلدسپات قلیایی و پلژیوکلاز فلدسپات است.

• این سنگ شامل رنگ‌های سفید، صورتی، خاکستری روشن و همچنین قهوه‌ای تیره، سبز تیره و مواد معدنی سیاه رنگ است.

• به طور معمول، گرانیت‌ها از سخت‌ترین سنگ‌های ساختمانی هستند که بالاترین مقاومت را در برابر خراش، سایش، ضربه، لکه و حرارت دارند.

• از این سنگ علاوه بر راه پله می‌توان در آشپزخانه، کفپوش، سنگ فرش، روکش دیوار و ... استفاده کرد.

سنگ راه پله مرمر

مرمر علاوه بر ساختمان‌سازی در مجسمه‌سازی و آثار تاریخی نیز استفاده فراوانی داشته و دارد. این سنگ به علت انعطاف‌پذیری، زیبایی، قدرت و مقاومت خوب در برابر آتش و سایش از محبوبیت بالایی برخوردار است. مرمر‌های سفید ظاهری متفاوت، تمیز و شیک به راه پله‌ها می‌بخشند.
فروش آجرنما نسوز لفتون سفال

ویژگی‌های مرمر:

• سنگ راه پله مرمر متشکل از دو عنصر کلسیت و دولومیت است.

• این سنگ دارای طول عمر بالایی است.

• ظاهر لوکس و زیبای مرمر، آن را در رده محبوب‌ترین سنگ‌ها قرار داده است.

• از مرمر علاوه بر سنگ راه پله به عنوان کفپوش، ستون، روکش دیوار، سقف و .. در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

سنگ راه پله کوارتزیت

این سنگ نوعی از سنگ‌های پایدار است که به صورت عمده در کف‌سازی داخلی و خارجی از آن بهره می‌گیرند. بدنه‌ی کوارتز از سنگ مرمر سخت‌تر است و از ثبات بیشتری برخوردار است.

ویژگی‌های کوارتز:

• سنگ راه پله کوارتز از دانه‌های کوارتز همراه با سیلیس تشکیل شده است.

• این سنگ دارای رنگ‌های خاکستری روشن و تیره با نقره‌ای درخشان است.

• کوارتز با دوام و سخت است و در طول زمان محو نمی‌شود و از بین نمی‌رود.

• از کوارتز برای راه پله، روکش دیوار، کفپوش، سقف و دیگر برنامه‌های داخلی و خارجی استفاده می‌کنند.

سنگ راه پله تراورتن

 تراورتن سنگی آهکی است که در مدت زمانی طولانی به وجود آمده است. مواد تشکیل دهنده تراورتن متخلخل هستند و حفره‌های بسیاری دارند. استفاده از این نوع سنگ در راه پله می‌تواند به دو شکل صورت گیرد. یکی به شکل خام، همراه با تمام حفره‌های موجود، که حالتی خشن، طبیعی و روستایی به فضا می‌بخشد. در حالت دوم، این فضاهای خالی با موادی چون سیمان، اپوکسی یا رزین‌های مشابه پر می‌شوند.

ویژگی‌های تراورتن:

• تراورتن دارای انواع طیف رنگی از رنگ عاج فیل تا قهوه‌ای طلایی است.

• این سنگ سازگار با محیط زیست است و با وجود اینکه تشابهات زیادی با مرمر دارد از قیمتی پایینتر برخوردار است. همچنین تعمیر این سنگ‌ها به نسبت مرمر یا پرسلن بسیار ساده‌تر است.

• سنگ راه پله تراورتن علاوه بر راه پله در آشپزخانه، سرویس بهداشتی و ... استفاده می‌شود.

قیمت فروش آجرنما نسوز لفتون سفال

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم عدنانی            تلفن کارخانه : 03145711350

Top