مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

آجر گلچدنی چیست؟

آجر گلچدنی چیست؟

در سالهای گذشته متاسفانه وفقه ای طولانی بر روند هنر آجرکاری و به تبع آن تولید آجر، اتفاق افتاد. این وقفه حاصل سالهای رشد مدرنیته و استفاده از متریالهای مدرن بود. در این سالها ضربات سنگینی بر هنر و صنعت آجر و آجرکاری وارد شد. به طوریکه بسیاری از تکنیکها و متدهای آجرکاری و ساخت آجر، و حتی نام روش های آجرچینی و اسامی مربوط به آن به دست فراموشی سپرده شدند و یا دچار تحریف شدند. به همین دلیل ما سعی کردیم در مباحث گذشته برخی "روش های مختلف آجرچینی3" را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین در مورد "خوون چینی" به عنوان یکی از روش های آجرچینی صحبت کردیم. در این مبحث در مورد نوعی از آجر که از گذشته های دور تاکنون مورد استفاده بوده است و با نام "آجر گلچدنی" معروف است، صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی بیشتر با این نوع آجر با ما همراه باشید. آجر لفتون اصفهان

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تلفن کارخانه : 03145711350 

سفال فوم دار اصفهان

 

آجرکاری ایرانی

آجرکاری ایرانی، روحیه ابدی خلق و خویشاوندی با تاریخ است که زیبایی و هنر را با هر قطعه آجر بافته است. در این هنر فراوانی هنرمندی، دقت و شاعری حکمفرما است. آجرکاری ایرانی با زیبایی خود، زندگی را روایت کرده و با آغاز هر ردیف از آجر، داستانی از پیوند انسان با زمین و آسمان را می نویسد. در هر آجر از معماری ایرانی، جاودانگی یک میراث را تجربه می کنیم که هر روز با شکوه تر از قبل، خود را به آینده منتقل می کد. هر قطعه آجرکاری، داستانی ار تعریف می کند. داستانی از هنر، معنا، وحدت و عشق به زیبایی. به هر زمینه ای که اجرکاری ایرانی به آن روح می دهد، شاهکاری از هنر و معماری متعالی شکل می گیرد که تمامی آجزای آن با هم همخوانی و تعامل دارند. آجرکاری ایرانی با پرداختن به جزییات و رعایت اصول زیبایی شناسی، تعادل و هماهنگی خاصی بین طبیعت و معماری، رنگ و نور، و گذشته و حال را برقرار می کند. این هنر تجسمی است از استعداد، صبر و صمیمیت مردم ایران که با نگاهی به آینده، به ما یادآوری می کند که چه قدر میراث با ارزشی داریم که باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم.

آجر گلچدنی

آجر گلچدنی به آجری گفته می شود که علاوه بر نقش های سطحی دارای قالبها و فرم های هندسی متفاوتی است.یعنی تنوع فرم در قالب و سطح به همراه نقوش برجسته یا ساده.اولین نمونه های آجر گلچدنی در دوره قاجار و توسط قالبهای چدنی تولید می شدند. به همین دلیل به آجر گلچدنی معروف شده بودند. نمونه هایی از این نوع آجر در کاخ گلستان و کوشک احمد شاهی و عمارت سردار اسعد، تیمورتاش، خانه داروغه و عمارت ملک التجار وجود دارد و هنوز در این بناها خودنمایی می کند.

Golchodani1

در اواخر دوره قاجار، کارخانه های متعدد آجرسازی در نواحی مختلف تهران مبادرت به تولید انواع آجر نقش دار با عنوان آجرهای گلچدنی می کردند. این کارخانه ها عمدتا در تهران و در حوالی دروازه عبدالعظیم و سرقبرآقا، گود آذری، یافت آباد، نعمت آباد و... بودند. همچنین در شهرهای کاشان، قم، شیراز، مشهد، تبریز و... نیز کارخانجاتی از این قبیل، مبادرت به تولید محصولات مشابه می کردند. محصولات این کارخانجات، تولید آجرهای منقوشی بود که توسط قالبهای چدنی صورت می گرفت. به همین دلیل محصولات آجری نقش دار به آجرهای گلچدنی در بین مردم معروف شده بود. با توسعه زندگی شهری و تغییر چهره شهرها از ابتدای دوره پهلوی، رواج این آجرها به اوج خود رسید. از آنجایی که استفاده از آجرهای تراش در سطح وسیع به دلیل تعداد کم استادکاران مقدور نبود، تمرکز بر تولیدات این کارخانجات بیشتر شده و محصولات آنها در سراسر کشور مشتریان فراوانی پیدا کرد. این کارخانجات محصولات متنوعی برای کاربردهای گوناگون تولید می کردند. از تنوع این محصولات می توان به آجرهای دورستونی، آجرهای طرح داربا نقوش گیاهی، انواع کنگره ها و هفت و هشت ها، انواع مداخل، گوشواره ها، فیتیله های متنوع گرد و سه بری، الماس تراش ها، دندانی ها، سربازی ها، پولکی ها، انواع نقش های قواره ای برای تاج پنجره ها و درها، سنتوری های متنوع آماده، حصیری ها، سرستون های آجری آماده و تنبوشه های متنوع و غیره نام برد. متاسفانه در دهه 20 با رواج پدیده مدرنیته در عرصه معماری، خیلی زود استفاده از این محصولات منسوخ شد.

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تلفن کارخانه : 03145711350 

 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top