مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

گره چینی در آجر

گره چینی در آجر

یکی از بزرگترین و مطلوبترین ویژگی های آجر، تراش پذیر بودن این متریال است. آجر اگرچه در ظاهر خود را سخت و خشن نشان می دهد، اما ویژگی تراش پذیر بودن آن بر سنگ و سیمان و دیگر متریالهای ساختمانی ارجحیت دارد. آجر علاوه بر اینکه قابلیت کاربرد در اجزای تزیینی معماری را دارد، از طرفی می تواند به عنوان یک عنصر مستقل در ساخت مجسمه ها و احجام تزیینی نیز به کار گرفته شود.

هنر آجرکاری ایرانی حاصل قرن ها رنج و زحمت و تلاش هنرمندان این سرزمین در این حوزه بوده است. آنچه ما را به گذشته پرشکوه و با عظمتمان پیوند می زند، فرهنگ دیرینه و تاریخ و هنر ما است. هنر مردمانی که جلوتر از زمان خود می اندیشیده اند و فراتر از نیروی خویش، می آفریده اند. ما هنوز هم می توانیم در معماری زبانزد شرق و غرب باشیم، به شرط آنکه دست از تقلید کورکورانه از فرهنگهای دیگر برداریم و به خویشتن خویش رجوع کنیم. در ادامه سلسله مباحثی که در مورد "روش های مختلف آجرچینی3 "صحبت کردیم در مبحث پیش رو نیز قصد داریم تا به معرفی یکی دیگر از روش های آجرچینی بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید. آجر لفتون اصفهان

b0adc3a5 87de 425b a5df 43060499487017

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تلفن کارخانه : 03145711350 

سفال فوم دار اصفهان

گره های آجری

مانند انواع دیگر گره که در صنایع چوب، کاشی، گچبری و فلزکاری از قرنها پیش رواج داشته است، در هنر آجرکاری نیز به عنوان یکی از گرایشات در تزیینات فاخر معماری، رواج داشته است. گره عبارت است از اتصال و تلاقی خطوط عمودی، افقی و مورب یا کمانی با یکدیگر. این تلاقی به نحوی است که از اتصال این خطوط، شکل ها و نقش های هندسی متنوع و زیبایی به وجود می آید و زیبایی چشم نوازی را به سازه تقدیم می کند. در گره های آجری، قطعات عمودی، افقی و مورب، به شکل برآمده و فرورفته کنار یکدیگر چفت و بست شده به نحوی که خطوط گره، نسبت به سطح زیرین خود برجسته تر دیده می شوند.

یکی از رکن های اصلی گره چینی آجری، آجرتراشی یا تیشه گیری قطعات آجر است. از آنجایی که هر قطعه دارای اندازه منحصر به فرد است، لازم است تا استادکار با مهارت و دقت و محاسبه ابعاد مورد نیاز، همه قطعات را براساس محل قرارگیری، تیشه گیری نموده و زاویه های موردنظر را از دل آجر استخراج کند. برای اتصال قطعات آجر از اندود گچ و خاک استفاده می شود. در این ترکیب از خاک واکوفته آجر استفاده می شود تا برای پرکردن درزهایی که در اثر دقیق نبودن زوایا ممکن است به وجود آمده باشند آجریآباز آن استفاده شود. در این صورت به دلیل همرنگ و هم بافت بودن محل اتصال دیده نمی شود و سطح کار تمیزتر به نظر می رسد.

هنر گره چینی آجری در دوره سلجوقیان به اوج خود رسید و آثار معماری فاخر و زیبایی از این دوره در سراسر ایران به جامانده است. همچنین در دوره خوارزمشاهیان، تلفیق عناصر تزیینی گوناگون در هنر آجرکاری به چشم می خورد. استفاده از انواع گره های هندسی، به کارگیری خطوط صاف در کنار دایره ها و منحنی ها، مرصع کاری و تلفیق آجر با قطعات لعابی، استفاده از قطعات ریزدانه به عنوان بافت پس زمینه، استفاده از آجرتراشی و قواره بری برای پپرکردن فضاهای منفی و استفاده از تنبوشی ها و لقمه ها در جای کلوک و میانبند مهمترین خصوصیات هنر آجرکاری در زمان خوارزمشاهیان است.

Gerechini1

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تلفن کارخانه : 03145711350 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top