مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

روش های مختلف آجرچینی3

روش های مختلف آجرچینی3

روش های مختلفی برای چینش آجر و ایجاد طرح ها و نقش های مختلف برای این متریال وجود دارد. به طوریکه با یک نوع خاص از آجر می توان طرح های مختلف و شکل های هندسی متنوعی در سازه ایجاد کرد. این حجم از تنوع و زیبایی در هیچ کدام از متریالهای دیگر ساخت و ساز، به ندرت وجود دارد. لذا مطالعه و بررسی چینش های مختلف آجر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در مبحث قبلی با عنوان "روش های مختلف آجرچینی2 " در مورد برخی از روش های مختلف چیدمان آجر صحبت کردیم. در مبحث پیش رو نیز قصد داریم تا در مورد چند نوع دیگر از این چیدمان ها صحبت کنیم و با روش های دیگری از آجرچینی بیشتر آشنا شویم. تا انتها با ما همراه باشید. آجر لفتون اصفهان

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تلفن کارخانه : 03145711350 

سفال فوم دار اصفهان

مرصع کاری یا مخراج کاری آجر:

ایجاد حفره ها و فرورفتگی ها یا شیار گذاری به شکل های متنوع بر روی سطح آجر و جاگذاری و نصب قطعات کاشی یا سنگ های تزیینی رنگی، شیشه های رنگی یا آینه به منظور زیبایی بیشتر در آثار معماری، مرصع کاری یا مخراج کاری آجر نامیده میشود. این فرورفتگی ها یا مخراج ها به دو روش ایجاد میشوند: روش اول تراشیدن آجر به وسیله ی ابزار ظریف آجر تراشی انجام میشود. امروزه برای این کار از انواع مته و مغار استفاده میشود. در روش دوم اگر آجر از نوع گلچدنی یا منقوش باشد، مخراج ها در درون قالب تعبیه میشوند. سپس قطعه های کاشی در رنگ های لاجوردی، فیروزه ای، یشمی، سرخ، سیاه و زرد یا سنگ ها و شیشه های رنگی وآینه که به شکل های متناسب با مخراج ها تراشیده و آماده شده اند با اندود های چسبناک یا چسب های صنعتی مانند چسب کاشی یا چسب سنگ در محل خود چسبانده میشود. آجر مرصع در احداث ستون ها، حاشیه های تزیینی و تزیینات دیوار ها کاربرد دارد. این آجرها در شکلهای متفاوت، ابعاد و پهنای متفاوت جهت استفاده به عنوان ستون های سازه به کار گرفته می شوند. فرم و ساختار تزیینی آجرهای کمانی با توجه به نحوه و محل قرارگیری در بدنه ستونها متفاوت است. معمولا انواع فتیله ای، مضرس، تخت و منقوش برای پایه ستون و سرستون و انواع تخت ( ساده) و منقوش و پیچ برای تنه ی ستون ها استفاده می شوند. آجر مرصعی یا مرصع کاری آجر با قطعات لعابی قدمتی بیش از هزار سال دارد.

morasaa1

چینش کفترخان :

یکی دیگر از انواع مختلف چینش آجر به چینش کفترخان معروف است. سال های زیادی است معمارانی که به کار با آجر علاقه مند هستند انواع مختلف چینش کفتر خان را به عنوان نمای ساختمان ها به کار میبرند. این نوع آجر چینی به خصوص برای ساختمان هایی که در خیابان های پر رفت وآمد قرار دارند گزینه ی مناسبی است. زیرا به عنوان دیواره ی اکوستیک برای شکستن امواج صوتی به کار گرفته میشود. در زمان های قدیم از این چینش زیبا بیشتر در معماری صنعتی و کشاورزی استفاده میشد.برج های کبوتر خانه در برخی نواحی ایران به ویژه در مناطق مرکزی مانند اصفهان، یزد، اراک و ... به عنوان مکانی برای تولید کود کبوتر و استفاده در کشاورزی ساخته میشدند. به همین منظور نیاز بود که کبوتر ها در فضاهایی که به وسیله ی خشت ویا آجر ساخته میشدند لانه سازی کنند. این سبک از آجر چینی به کبوتران اجازه میداد که در میان زمین های کشاورزی، دارای لانه و آشیانه باشند. کشاورزان فضولات موجود را جمع آوری کرده و در زمین های کشاورزی استفاده میکردند.

 

Kaftarkhan1

گل اندازی در آجرکاری:

گل اندازی عبارت است از نقش اندازی به وسیله چینش های آجری پیرامون یک کانون مشترک. در این شیوه آجرچینی، آجرها به شکلی کنار هم قرار می گیرند که طرح های هندسی زیبایی به صورت گل های مختلف به دست می آید. در این روش یک یا چند نقطه در فواصل معین در نظر گرفته می شود و چیدمان آجرها به نحوی صورت می گیرد که در نهایت به آن کانون یا کانون ها ختم می شود. ابتدایی ترین و قدیمی ترین نقوش گل اندازی بر پایه نقش چلیپا و جناغی بوده است. معمول ترین و پراستفاده ترین انواع آجرچینی در گل اندازی، چیدمان راسته و خفته است. هدف از گل اندازی در آجرچینی رفع یکنواختی سطوح و ایجاد زیبایی بیشتر بر سطوح گسترده دیوارهای پوشیده با آجر است. همچنین در گذشته، هنگام طاق زنی از برخی انواع گل اندازی به منظور چفت و بست بهتر آجرها و تقسیم بهتر بار سقف و انتقال نیروهای فشاری بر ستون ها و جرزها استفاده می شد. در حقیقت گل اندازی در آجرکاری، علاوه بر جنبه زیبایی دارای جنبه های کاربردی نیز بوده است.

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تلفن کارخانه : 03145711350 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top