مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

کفسازی با پوکه یا فوم بتن؟2

 کفسازی با پوکه یا فوم بتن؟2

یکی از سوالات مهمی که معمولا در برابر معماران قرار دارد این است که " کفسازی با پوکه یا فوم بتن؟" کدامیک بهتر است؟ در مبحث قبلی در مورد فوم بتن و انواع فوم مورد استفاده برای تولید آن صحبت کردیم. همچنین در مورد مزایای فوم بتن برای کفسازی توضیحاتی ارائه دادیم و اشاره کردیم که استفاده از فوم بتن دارای چه مزایایی است. در مبحث پیش رو قصد داریم تا با انواع پوکه، بیشتر آشنا شویم و در مورد مزایا و معایب این متریال  صحبت کنیم. برای آشنایی بیشتر با پوکه تا انتها با ما همراه باشید. آجر لفتون اصفهان

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تلفن کارخانه : 03145711350 

سفال فوم دار اصفهان

سفال 15 فوم دار

پوکه چیست؟

پوکه ها به دو دسته کلی پوکه های معدنی و پوکه های صنعتی تقسیم می شوند. در اکثر پروژه های ساختمانی برای کفسازی واحدها از پوکه های معدنی استفاده می شود. مقاومت پوکه های معدنی بیشتر از پوکه های صنعتی است. پوکه های معدنی اشکال مختلفی دارند و در ابعاد ریز یا درشت هستند. برای به دست آوردن یک پوکه مناسب باید همه این ابعاد با یک نسبت خاصی با هم مخلوط شوند تا کلیه فضاهای خالی بین پوکه ها پر شود. از جمله تفاوتهای پوکه های معدنی و پوکه های صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پوکه های صنعتی سبکتر از پوکه های معدنی هستند.
  • قیمت پوکه های صنعتی بالاتر از پوکه های معدنی است.
  • دوام و مقاومت پوکه های صنعتی کمتر از پوکه های معدنی است.
  • پوکه های صنعتی در موقع استفاده باید با ماسه مخلوط شوند اما پوکه های معدنی به دلیل بافت و همچنین تفاوت سایز دانه بندی آن به خوبی داخل هم چفت و بست می شوند و بدون اضافه کردن ماسه نیز قابل استفاده هستند.

پوکه معدنی نوعی سنگ معدنی است که از ذرات آتشفشان، پس از فوران و کمی صبر برای سردشدن تشکیل شده است. این گدازه ها پس از سرد شدن به شکل سنگ هایی با اندازه گوناگون و سبک و با تخلخل بالا در می آیند. این سنگ ها در اصطلاح علمی با نام پومیس شناخته می شوند و توسط دستگاه دانه بندی شده و در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد. از ویژگی های پوکه های معدنی می توان به چگالی کم، رسانایی ضعیف، خنثی بودن، سختی کم و قابلیت جذب و مقاومت بالا اشاره کرد. پوکه های معدنی با توجه به اندازه دانه های آن به چند دسته تقسیم می شود که به ترتیب از درشت به کوچک با نام های پوکه بادامی، پوکه فندقی، پوکه نخودی، پوکه عدسی و پوکه ماسه نرم یا فیلر تقسیم و نامگذاری شده اند.

پوکه معدنی به علت مقاومت بالا و سبک بودن کاربردهای گوناگون و زیادی دارد. همچنین باعث کاهش بار مرده کف و ساختمان می شود. پوکه معدنی در ساخت و ساز، اصولا برای پایین آوردن وزن کلی سازه مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به وزن سبک پوکه این نوع از مصالح بهترین انتخاب برای سبک سازی ساختمان خواهد بود. علاوه بر این ویژگی با توجه به اینکه پوکه در دمای بالا ایجاد شده است، بنابراین دارای مقاومت بسیار بالایی نیز هست که می تواند فشار و حرارت زیادی را تحمل کند. همین ویژگی بالا بودن مقاومت پوکه باعث می شود تا بعد از شیب بندی و پرکردن کف، سطح کار نشست نکند و با توجه به عمر بالای پوکه معدنی، تا سالیان زیادی مانند روز اول باشد.

از مهمترین نکاتی که باید در حین استفاده از پوکه معدنی به آن توجه نمود، ترکیب کردن اندازه های مختلف پوکه ها با هم است. زیرا با این کار پوکه های ریز و درشت در کنار هم قرار می گیرد و فضای خالی را پر می کند. همین امر موجب جلوگیری از نشست ساختمان می شود.

از مهم ترین مراحل کفسازی با پوکه معدنی، نحوه شیب بندی ساختمان و کروم بندی آن است. این کار قبل از کشیدن ملات روی پوکه انجام می شود و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا کروم بندی و شیب بندی تعیین کننده ضخامت کفسازی است.

مزایای پوکه:

  • وزن سبک
  • سازگاری با حرارت
  • هزینه کم
  • کیفیت عایق بندی حرارتی و صوتی بسیار خوب
  • مقاوم در برابر آتش، رطوبت و حیوانات موذی
  • مقاومت بسیار بالا در برابر مواد شیمیایی و اسیدها

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تلفن کارخانه : 03145711350 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top