مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

دسته بندی رنگ ها در چرخه رنگ

دسته بندی رنگ ها در چرخه رنگ

پس از توضیح اهمیت " رنگ ها در طراحی داخلی " در این مبحث قصد داریم تا با چرخه رنگ بیشتر آشنا شویم. رنگ های مکمل و متضاد را بهتر بشناسیم تا بتوانیم در طراحی داخلی ساختمان به درستی از رنگ ها و ترکیب آن ها استفاده کنیم. شناخت الگوهای رنگی مانند رنگ های مکمل، مشابه، سه گانه، مستطیل و چهار ضلعی و ... می تواند به استفاده درست ما از رنگ ها، برای کاربری های مختلف کمک زیادی بکند. پس اگر به شناخت رنگ ها و استفاده از آن ها در طراحی داخلی علاقه مند هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای بحث با ما همراه باشید. آجر لفتون اصفهان

 

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

رنگ های مکمل

رنگ های مکمل رنگ هایی هستند که اگر در کنار یکدیگر قرار بگیرند، شدت همدیگر را بیشتر می کنند. در چرخه رنگ ها، دو رنگی که در مقابل هم قرار دارند، رنگ های مکمل هستند. هر رنگ اصلی با یک رنگ درجه دوم مکمل یا متضاد است. مثلا رنگ های قرمز و سبز اگر در یک ترکیب در کنار هم قرار بگیرند، خیلی درخشان تر به نظر می رسند و یا مکمل رنگ زرد، بنفش و مکمل آبی، رنگ نارنجی است. در اجرای این روش، رنگ غالب فضا باید خنثی انتخاب شود.

Mokamel

رنگ های مشابه

استفاده از رنگ های آنالوگ یا مشابه بسیار چشم نواز است. برای انتخاب این گونه رنگ ها کافی است یک رنگ را در چرخه رنگ انتخاب کنید و سپس رنگ چپ و راست آن را هم بردارید. در واقع رنگ هایی که در چرخه رنگ کنار هم هستند، رنگ های آنالوگ را تشکیل می دهند. دو تا از چهار رنگی که در چرخه رنگ کنار هم قرار دارند؛ می توانند با هم استفاده شوند که به این هارمونی، آنالوگ گفته می شود. دو رنگ به صورت رنگ اصلی یا اولیه خواهد بود که رنگ سوم، ترکیبی از آن دو و یک رنگ ثانویه است.

 

Moshabeh

رنگ بندی سه گانه

در این نوع رنگبندی بعد از انتخاب یک رنگ در چرخه رنگ، سه رنگ از چپ و سه رنگ از راست را رها کرده و رنگ چهارم از هر طرف می بایست انتخاب شود. اگر این رنگ ها با خط به هم متصل شوند یک مثلث متساوی الاضلاع را تشکیل می دهند. در رنگبندی سه گانه لازم نیست حتما عین همان رنگ ها انتخاب شود. بلکه می توان از غلظت های مختلف رنگ های انتخاب شده هم استفاده کرد. این ترکیب رنگی از تضاد و کنتراست بالایی برخوردار است و جلوه محیط را بسیار سرزنده و جذاب می کند.

Seganeh

الگوی رنگ مستطیل

در این الگوی رنگی، دمای رنگ نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. استفاده از مقدار مساوی رنگ ها، به ایجاد تعادل کمک می کند. در این الگوی رنگی، رنگ ها به صوررت دو به دو یک گروه رنگی مکمل را می سازند و بر روی چرخه رنگ، شکل مستطیل را تشکیل می دهند. سعی کنید در ترکیب رنگ ها با یکدیگر، دو رنگ گرم و دو رنگ سرد را انتخاب کنید. دو رنگ سرد آن را در سطوح بیشتر به کار ببرید. دو رنگ گرم را با دکوریجات و اکسسوری ها و در سطوح محدود وارد فضا کنید.

Mostatil

رنگ بندی چهار ضلعی

الگوی رنگ مربع نیز از لحاظ تعداد رنگ در چرخه رنگ، همانند الگوی رنگ مستطیل است. با این تفاوت که به جای انتخاب دو جفت رنگ مقابل هم در چرخه رنگ، از رنگ هایی استفاده می شود که با فاصله مساوی بر روی چرخه قرار دارند. اصلا مهم نیست که چه رنگی را انتخاب می کنید، این الگو از یک رنگ اصلی، یک رنگ فرعی و دو رنگ از گروه سوم تشکیل خواهد شد. با ترکیب دو رنگ با رنگ های خنثی تیره و دو رنگ با رنگ های خنثی روشن، رنگ ها را متفاوت کنید. در واقع این ترکیب رنگی یکی از قدرتمندترین ترکیب ها را در اختیار طراح می گذارد و رنگ های مکمل در این نوع ترکیب رو به روی هم قرار می گیرند. در این نوع ترکیب حتما یک رنگ به عنوان رنگ غالب قرار گرفته و از رنگ های دیگر به مقدار کمتر استفاده می شود تا بهترین نتیجه به دست آید.

4zeli

رنگ های خنثی

رنگ های خنثی به رنگ هایی گفته می شود که معمولا در یک چرخه معمولی دیده نمی شوند و اصطلاحا بدون رنگدانه هستند. اما آنقدر مهم هستند که نمی توان دنیای بدون آن ها را تصور کرد. رنگ های خنثی مانند یک مکمل هستند و به کار بردن آنها در طیف رنگی باعث می شود اشکالات کار پوشیده شود. از معروف ترین رنگ های خنثی باید به سفید، مشکی، خاکستری، بژ، قهوه ای، شیری، نقره ای، برنزی و طلایی اشاره داشت. رنگ های خنثی در ترکیب با دیگر رنگ ها باعث می شوند تا آنها جلوه خاصی پیدا کنند.

Khonsa

 

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top