مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

خانه شمالی یا جنوبی ؟!

خانه شمالی یا جنوبی ؟!

یکی از اصطلاحاتی که در هنگام خرید یک ساختمان زیاد شنیده ایم، این است که ساختمان شمالی است یا جنوبی ؟ اما این اصطلاح یعنی چه؟ خانه های شمالی و جنوبی چه تفاوت هائی دارند؟ هر کدام دارای چه معایب و مزایائی هستند؟ اصولا آیا نیاز است که در هنگام خرید خانه به این مورد توجه کنیم یا نه؟ در این مبحث سعی داریم که با این اصطلاح آشنا شویم و در مورد آن صحبت کنیم. پس اگر قصد خرید خانه دارید و یا این موضوع برای شما جالب است، تا انتها با ما همراه باشید. آجر لفتون اصفهان

 

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350 

تعریف خانه شمالی و خانه جنوبی

به طور کلی به ساختمانی که در قسمت شمالی یک خیابان ساخته شود، ساختمان شمالی و به ساختمانی که در قسمت جنوبی خیابان ساخته شود ساختمان جنوبی می گویند. به طور ساده تر بخواهیم بیان کنیم در خانه های شمالی ابتدا وارد حیاط می شویم سپس وارد ساختمان اصلی می شویم. یعنی ورودی آن از طرف حیاط است. اما در خانه های جنوبی ابتدا وارد بنا می شویم و حیاط در پشت بنا قرار دارد. یعنی در ورودی در بنا قرار دارد. در شکل زیر این قضیه به خوبی نشان داده شده است.

Screenshot ۲۰۲۲۱۱۰۹ ۰۸۳۰۰۶ Instagram

مزایای خانه های شمالی

یکی از اولین مزایای خانه های شمالی این است که سرو صدا در ساختمان های شمالی کمتر است. دلیل این امر این است که در ساختمان شمالی، حیاط و خیابان در یک سمت قرار گرفته و بنا در انتهای آن قرار دارد. بنابراین سروصدای کوچه و خیابان در حیاط، اصطلاحا گم می شود. اما در ساختمان های جنوبی، بنا در بین خیابان و حیاط قرار دارد و از هر دو طرف ممکن است سرو صدای محیط وارد ساختمان شود. یکی دیگر از مزایای خانه های شمالی این است که از حیاط می توان به عنوان پارکینگ استفاده کرد. در خانه های جنوبی گاهی فقط یک ماشین در حیاط جا می شود. یا اینکه اصلا حیاط، دری رو به کوچه و خیابان ندارد. بنابراین نمی توان از حیاط ساختمان های جنوبی برای پارک کردن ماشین استفاده کرد. یکی دیگر از مزایای خانه های شمالی از نظر افرادی است که عاشق طبیعت و گل و گیاه هستند. برای این افراد، اینکه ابتدا وارد حیاط خانه شوند و از باغچه و گل و گیاه داخل حیاط دیدن کنند؛ یک مزیت عالی به حساب می آید. بسیاری از افراد خوش ذوق و عاشق گل و گیاه سعی می کنند که در حیاط خانه، باغچه و گیاهانی داشته باشند. برای این دسته از افراد داشتن خانه ای با حیاط بزرگ، که ابتدا به آن وارد شوند می تواند یک شانس بزرگ در خرید خانه های شمالی باشد.

Screenshot ۲۰۲۲۱۱۰۹ ۰۹۲۳۴۵ Instagram

مزایای خانه های جنوبی

یکی از مزیت های خانه های جنوبی نورگیر بودن آن هاست. نورگیری در خانه های جنوبی بهتر است، چون بنا در وسط حیاط   و خیابان قرار دارد. در نتیجه هم از سمت خیابان نور می گیرد و هم از سمت حیاط پشتی . اما در خانه های شمالی نور فقط از یک سمت وارد ساختمان می شود. در این ساختمان ها معمولا برای حل این مشکل، نیاز به تعبیه نورگیر هست. تعبیه نورگیر مسلما بخشی از فضای مفید ساختمان را اشغال خواهد کرد. خانه های جنوبی نور فوق العاده ای دارند. بنابراین کسانی که به نور و روشنائی علاقه زیادی دارند، انتخاب این نوع خانه ها برایشان ارزش بیشتری دارد، حتی اگر مستلزم صرف هزینه بیشتری باشد. ساختمان های جنوبی معمولا دارای پنجره های سرتاسری و بزرگتری نسبت به ساختمانهای شمالی هستند. خانه های جنوبی برای نگهداری گل ها و گیاهان آپارتمانی موقعیت مناسبتری دارند.

Screenshot ۲۰۲۲۱۱۰۹ ۰۹۳۱۵۸ Instagram

جمع بندی

در کل با توجه به موارد ذکر شده، به نظر می رسد که ساختمان های جنوبی بهتر از ساختمان های شمالی باشند. البته این موضوع به سلیقه و سبک زندگی افراد ساکن در خانه هم، بستگی زیادی دارد. اما در عین حال، خوش نقشه و خوش ساخت بودن ساختمان و سایر معیارها نیز می توانند تاثیرگذار باشند. ممکن است بعضی از افراد در خانه های شمالی احساس آرامش و امنیت بیشتری کنند و یا افرادی نورگیر بودن خانه های جنوبی را ترجیح بدهند. اما چیزی که مهم است این است که انسان بتواند در خانه یا محل کار خود احساس آرامش و آسایش داشته باشد.

images 1 آدرس مرکز فروش:اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top