مهندسی باستان

مهندسی باستان

یک تئوری در زمینه ساخت اهرام مصر وجود دارد که توسط هرودوت Herodotus تاریخ شناس یونانی مطرح شده است و آن تئوری این است که اهرام مصر توسط برده ها ساخته شده است. اما حقیقت این است که بسیاری از هنرمندان با مهارت مصر باستان می خواسته اند که در ساخت این شگفتی بزرگ شرکت کنند. حقایق بدست آمده از تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از این هنرمندان در طول ساخت این بناها فوت کردند و به عنوان نمادی از افتخار در کنار آرامگاه فرعون درون اهرام به خاک سپرده شده اند.

هفت شگفتی مستند در تاریخ جهان شناخته شده و عجایب هفتگانه نام گرفته اند؛ تقریبا تمامی این مکان های شگفت انگیز از میان رفته اند و اثری از آنها باقی نمانده است. اولین و تنها شگفتی باقی مانده در دنیای امروز، اهرام مصر هستند. این بناهای باستانی واقعا خیره کننده و تاثیر گذار هستند و قدمت آنها نیز شگفت آور است. این اهرام در تمامی جهان به عنوان مکان دفن فرعون های مصر باستان شناخته می شوند. متاسفانه تمام چیزی که بیشتر مردم جهان در مورد این بناهای حیرت انگیز می دانند همین است. حقایق بسیار زیادی در مورد این شاهکار های معماری وجود دارند که برخی از آنها مانند افسانه به نظر می رسند. برای مثال، آیا تاکنون شنیده اید آجر ویژه ساخت و ساز 10 تن وزن داشته باشد !؟ این نکته یکی از دلایل بسیاری است که اهرام بزرگ مصر، به درستی و بحق، عنوان "شگفتی" و یکی از عجایب هفتگانه تاریخ را کسب نموده اند. حتی تکنولوژی پیشرفته و علم نیز قادر نبوده است چیزی مشابه این اهرام را خلق کند. تنها کاری که علم توانسته انجام دهید این است که بر اساس محاسبات انجام شده علمی، این اهرام حدود 2504 سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده اند. سوال های بسیار زیادی در مورد ساخت اهرام جیزه Giza به میان آمده اند و برخی افراد اصلا باور نمی کنند که این بناها به دست مصری ها ساخته شده باشد؛ آنها ساخت این بناهای شگفت انگیز را به موجودات فرازمینی که از مصری های باستان بسیار باهوش تر بوده اند نسبت می دهند. برای این که با این شگفتی های باستان بیشتر آشنا شوید، حقایق اهرام مصر که احتمالا نمی دانید را در این نوشتار برایتان می شماریم.در اهرام مصرآجرهایی به کار برده شده اند که وزنشان از وزن یک فیل بیشتر بود. آیا می توانید یک بلوک سنگی به وزن 50 تن را تصور کنید !؟ گفته می شود این اهرام اسرار آمیز با بیش از 2 میلیون آجر که بین 2 تا 50 تن وزن داشته اند ساخته شده است. این که چطور در عصری که تکنولوژی و ماشین های سنگین هرگز وجود نداشته اند، این آجر های عظیم و سنگین از زمین بلند شده و چگونه جابجا شده اند، هنوز هم مانند یک راز بزرگ باقی مانده است. تعداد تخمین زده شده کارگرانی که در ساخت این بناهای عظیم شرکت داشته اند 100 هزار مرد بامهارت عنوان شده است.

بیشتر بخوانید : چگونگی ساخت آجر فشاری

ابوالهول از اهرام محافظت می کند

ابوالهول Sphinx اسطوره ای از مصر باستان است که دارای بدن یک شیر و سر یک انسان بوده است. در مصر باستان، ابوالهول Sphinx در هر جایی که مصری ها در آنجا در جستجوی محافظت معنوی و روحی بوده اند، مانند آرامگاه ها و معابد ساخته می شده است. مشهور ترین ابوالهول Sphinx هم همانی است که از اهرام بزرگ جیزه محافظت می کند و همه هزاران بار آن را دیده ایم. مجسمه ابوالهول Sphinx بیش از 73 متر طول، 6 متر عرض و 20 متر ارتفاع دارد. ارتفاع تنها چشم های این مجسمه 2 متر است.

اهرام بزرگ مصر در گذشته بخاطر انعکاس نور آفتاب می درخشیدند. سطح این بناهای عظیم را سنگ آهک های سفید صیقل داده شده پوشانده بودند. این پوشش ها در طول زمان، از روی بنا افتاده اند و به همین دلیل است که دیگر درخششی بر سطح این بناهای شگفت انگیز نمی بینیم. برخی از این سنگ ها به دلیل زلزله شل شده و افتاده اند؛ برخی دیگر توسط افراد نامعلوم کنده و دزدیده شده اند. وقتی که این اهرام تازه ساخته شده بودند، آنچنان نور آفتاب را انعکاس می دادند و آنچنان درخششی داشتند که به سنگ های قیمتی عظیم شباهت داشتند. هرم بزرگ جیزه Giza از 2.3 میلیون بلوک سنگ آهک ساخته شده است.

اهرام مصر در کناره غربی رودخانه نیل Nile قرار دارند. این دقیقا همان نقطه ای است که خورشید غروب می کند و بر اساس برخی از اسطوره شناسان مصری، با قلمرو مردگان مرتبط بوده است. مصری های باستان دارای دانش ویژه ای برای روییک خط قرار دادن سازه ها به سمت شمال بوده اند و همین توضیح می دهد که چطور این سه بنای عظیم را نیز به طور کاملا دقیق روی خط شمال قرار داده اند. هرم بزرگ جیزه Giza با یک دهم درجه روی خط شمال قرار گرفته است. دانشمندان هنوز هم قادر نیستند این هوش و نبوغ مصری های باستان را توضیح بدهند.

با این که برخی از اهرام مصری های باستان در مکان های متفاوتی مانند سقاره Saqqara واقع شده اند، سایر آنها در خارج از شهر قاهره در جیزه Giza قرار دارند. این موضوع اصلا اتفاقی نیست. آنطور که می دانیم، اهرام به عنوان آرامگاه هایی برای فرعون ها و پادشاهان باستان ساخته شده اند. از آنجایی که این بناها در کناره غربی رود نیل Nile قرار دارند، اسطوره شناسی مصری توضیح می دهد که این سرزمین غروب آفتاب است و همینطور هم سرزمین مردگان. موقعیت جغرافیایی این بناها جابجایی مواد اولیه و ابزار ساخت را نیز آسان کرده بوده است. نوبیا Nubia زمانی در گذشته بخشی از مصر باستان به شمار می رفت و اهرامی که در این منطقه وجود دارند 500 سال قبل از اهرام جیزه ساخته شده اند. این بناها شبیه به اهرام مصر به نظر می رسند؛ اما اندازه بسیار کوچک تری دارند. بیشتر آنها برای این که آرامگاه تنها یک نفر از پادشاهان و ملکه های باستانی باشند ساخته شده اند.

سالیان سال قبل از اهرام مصر، مردم دیگری وجود داشتند که به ساخت بناهای هرمی شکل می پرداختند. هرم هایموجود در نوبیا Nubia در سودان، یک نمونه خوب از این نکته به شمار می روند. مصریان باستان مشهور ترین سازندگان این بناها هستند؛ زیرا از این بناها مانند گنجینه محافظت کردند و همچنین به این دلیل که بناهای آنها همچنان پابرجا مانده اند. مصری ها اهرام را به وسیله سنگ آهک ساختند؛ سنگی که در کشورشان به فراوانی وجود داشت. آنها برای بخش خارجی این بناها از سنگ های سخت که به آسانی استخراج می شدند و برای بخش های درونی آنها از سنگ های کمیاب که استخراج آنها آسان نبود استفاده کردند. سنگ های قیمتی دیگری نیز در ساخت این بناها به کار رفته اند؛ اما بیشتر سنگ های استفاده شده سنگ آهک هستند.

اهرام مصر علاوه بر این که مکان دفن فرعون ها و خانواده هایشان هستند، برای این ساخته شده اند تا فرعون ها را به دنیای پس از مرگ اسکورت کنند. مصری های باستان کمی مذهبی بودند و اعتقاد داشتند که اهرام، ورودی هایی ایمن به زندگی پس از مرگ هستند. مصری ها به خدایان متعددی اعتقاد داشتند و باور داشتند که فرعون ها بعد از مرگ به خدایان تبدیل می شوند. آنها ابوالهول Sphinx را در ورودی اهرام ساختند تا از پادشاهان مرده در برابر هجوم ارواح محافظت کند. این اعتقادات به ساخت و ساز این بناهای تحسین برانگیز منجر شد.

با این که ابوالهول با هدف حفاظت کردن از فرعون های مرده در زمان تبدیل شدن به خدایان و در برابر مزاحمت ارواح ساخته شده است، گفته می شود نفرین فرعون از اهرام و هر چیزی که در آنها قرار دارد، از جمله خانواده فرعون و متعلقات او محافظت می کند. این نکته می تواند این حقیقت را که بسیاری از باستان شناسان و محققانی که به دنبال اسرار اهرام بودند دچار بد شانسی شده و حتی گاهی مرده اند توضیح دهد. برخی از متخصصان می گویند که بیماری این محققان و باستان شناسان بخاطر یک نوع باکتری خاص بوده است؛ اما مصری ها مطمئن هستند که چیزی بیشتر از این در بیماری و فوت آنها دخیل بوده است.

هرم خفرع از هرم خوفو بزرگ تر به نظر می رسد

وقتی به ظاهر و محل قرار گیری این دو هرم نگاه می کنیم، هرم خفرع Khafre از هرم خوفو Khufu بزرگ تر به نظر می رسد. حقیقت این است که هرم خفرع Khafre بر زمینی مرتفع تر ساخته شده است. این هرم جذاب ترین، کامل ترین و اصیل ترین هرم جیزه Giza به شمار می رود. پوشش سنگ آهکی آن هنوز هم کمی تا قسمتی وجود دارد و همین نشان می دهد که این آرامگاه های باشکوه چقدر در زمان ساختشان زیبا بوده اند و همینطور این که اگر این پوشش های سنگ آهکی هنوز وجود داشتند چقدر به جذابیت و زیبایی این هرم ها می افزودند.

فهرست عجایب هفتگانه جهان باستان، فهرستی از هفت بنای خارق العاده است که دارای ارزش تاریخی ویژه بوده اند. این شگفتی ها که اغلب در اطراف دریای مدیترانه قرار داشتند، در برخی از قدیمی ترین کتاب های راهنمای سفر مربوط به یک قرن یا دو قرن قبل از میلاد مسیح موجود بودند. یکی از این شگفتی ها، هرم بزرگ جیزه Giza است که تنها بازمانده از عجایب هفتگانه به شمار می رود. شش شگفتی دیگر، باغ های معلق بابل، کولوسوس، معبد آرتمیس، موسولیوم، فانوس دریایی و مجسمه زئوس هستند.

سنگ بن بن Benben یک سنگ باستانی به شکل هرم است که در معبدی در شهر هلیوپولیس یافت شده است. این معبد در مصر باستان و در دوران ساخت اهرام، یک مرکز مهم مذهبی به شمار می رفت. سنگ بن بن Benben اساس طراحیهرمی شکل بود و به احتمال بسیار زیاد، اساس ساخت هرمی شکل اهرام مصر نیز بوده است. بسیاری از مصر شناسان ادعا کرده اند که سنگ بن بن Benben سمبلی از خورشید بوده است؛ همچنین آن را با خدای زندگی پس از مرگ نیز مرتبط می دانند.

در روز های قبل از دوران اهرام، مصریان مردگان خود از جمله فرعون ها و پادشاهان را در قبر هایی قرار می دادند و همراه با آنها اشیائی ارزشمند و قیمتی را نیز دفن می نمودند؛ چرا که اعتقاد داشتند این اشیاء به آنها کمک می کنند تا در زندگی پس از مرگ به خدایان تبدیل شوند. اولین آرامگاه، یک مصطبه بود؛ ساختمانی با سقف صاف و دیوارهای شیب دار به سوی بیرون. مصطبه ها با آجر های گلییا سنگ ساخته می شدند. معماری به نام ایمهوتپ Imhotep اولین آرامگاه هرمی شکل را در سقاره طراحی کرد؛ آرامگاهی که فرعون جوزر Djoser در قرن بیست و هفتم پیش از میلاد مسیح در آن دفن شد.

آخرین فرعون مصری که در یک هرم دفن شد، منکورع Menkaure بود که گفته می شود پسر فرعون خفرع Khafre و نوه فرعون خوفو Khufu بوده است. این سه حاکم بزرگ، جانشینان فرعون سنفرو Sneferu بودند. در طول دوران این سلسله بود که مشهور ترین و آخرین هرم مصری در چند کیلومتری خارج شهر قاهره ساخته شد. هرم خوفو Khufu یا همان هرم بزرگ جیزه Giza که بزرگ ترین هرم مصر نیز هست، تنها بنا از عجایب هفتگانه جهان است که بدون نقص باقی مانده است. درون تالار اصلی هرم بزرگ خوفو Khufu (یا همان هرم بزرگ جیزه Giza)، یک محفظه گرانیتی قرار گرفته است. در نگاه اول، هیچ چیز غیر عادی در مورد این محفظه وجود ندارد. همه چیز کاملا طبیعی به نظر می رسد. اما وقتی از نزدیک تر به آن نگاه می کنید، متوجه می شوید که از یک سنگ گرانیتییک تکه ساخته شده است که در راهرویی که شما از آن عبور کرده اید و وارد تالار اصلی شده اید جا نمی شود و اندازه آن بسیار بزرگ تر از آن است که از آن راهرو عبور کرده باشد.

سنفرو Sneferu اولین فرعون از چهارمین سلسله بود و در زمان او بود که مصر باستان در ساخت اهرام دچار یک انقلاب بزرگ گشت. نوآوری های بزرگی در طراحی هرم ها پدید آمده بود. هر سه هرم در دوران او تکمیل شدند و سومین آنها که هرم سرخ Red Pyramid نام دارد، اولین تلاش موفق در خلق یک آرامگاه هرمی شکل بود. هرم سرخ Red Pyramid که بزرگ ترین هرم از هرم های سنفرو Sneferu به شمار می رفت، با زاویه 43 درجه ساخته شده بود. اولین هرم، هرم میدیم Medium و دومین هرم، هرم بنت Bent بود . هرم بزرگ خوفو Khufu یا همان هرم بزرگ جیزه Giza به مدت 3800 سال، تاج افتخار بلند ترین بنای ساخته شده به دست انسان را در جهان به سر داشت. ارتفاع اصلی این بنا 146.5 متر بود؛ اما در سال 1300 میلادی، ساخت کلیسای لینکلن با ارتفاع 160 متر به پایان رسید و این کلیسا مقام بلند ترین بنای جهان را از این هرم گرفت. ارتفاع حال حاضر هرم بزرگ جیزه Giza بعد از فرسایش های زیاد و غیبت سنگ بالایی آن 138.8 متر است. این هرم 5.9 میلیون تن جرم و 2.5 میلیون متر مکعب حجم دارد.

ابوالهول Sphinx قدیمی ترین مجسمه سلطنتی در مصر به شمار می رود و بهمراه هرم خفرع Khafre ساخته شده است. بسیاری از مصر شناسانی که در مورد ابوالهول Sphinx نوشته اند، اعتقاد دارند که این مجسمه از یک سنگ آهکی بسیار بزرگ که مقدار زیادی از بخش های آن برای ساخت هرم کنده شده بود، تراشیده و ساخته شده است. نتیجه این کار، تولد یکی از قدیمی ترین و مشهور ترین مجسمه های جهان است. تصویر این مجسمه، ترکیبی از شیر (سمبل قدرت) در بدن و انسان در قسمت سر است.

مصر سرزمین اهرام است و به نظر می رسد آنها در هر گوشه از این کشور دیده می شوند. برای مثال، چهار هرمی که در ابوسیر Abu Sir قرار دارند؛ آنها خیلی محبوب نیستند و البته خیلی خوب هم ساخته نشده اند. آنها در ابتدا یک سطح صاف و زیبای سنگ آهکی داشتند که درخشش خاصی داشت؛ اما این سطح درخشنده دیگر وجود خارجی ندارد. پوشش سنگ آهکی سال ها پیش کنده شد تا در ساخت بناهای دیگر مورد استفاده قرار بگیرد. چیزی که باقی مانده است، چند بنای هرمی شکل با ظاهر تخریب شده است.

یک حقیقت غافلگیر کننده دیگر در مورد اهرام مصر، وجود شبکه ظریف و پیچیده تونل های بی شمار و تالار های اسرار آمیز و دریچه هایی است که در زیر آنها وجود دارند. تونل ها به اندازه خود هرم ها قدمت دارند و هزاران اثر هنری باستانی را در بر گرفته اند. افراد زیادی در این مورد نمی دانند؛ اما این تونل ها تحت نظارت دولت مصر قرار دارند و اطلاعات موجود در آنها در سطح اطلاعات محرمانه طبقه بندی شده اند. جزئیات موارد یافت شده در تونل های زیر هرم ها و دریچه های زیرین هرگز به اطلاع عموم مردم نرسیده است.

با وجود تغییرات دما که هر از چند گاه اتفاق می افتند، دمای درون این بناهای اسرار آمیز هرگز از 20 درجه سانتی گراد بالاتر نرفته اند. مصر سرزمینی با دمای هوای بسیار گرم در طول روز است؛ اما این دما هرگز بر دمای هوای درون اهرام تاثیر نداشته است. دمای 20 درجه سانتی گراد، دمای میانگین بر روی سیاره زمین به شمار می رود. این که مصریان باستان چگونه توانسته اند این طراحی خارق العاده را برای هرم های سه گانه خود انجام دهند واقعا از بزرگ ترین اسرار این بناهای باشکوه است که هنوز پاسخی برای آن پیدا نشده است.

"انسان از زمان می ترسد و زمان از اهرام." این یک ضرب المثل باستانی عرب است که اثبات می کند اهرام واقعا از قدیمی ترین بناهای روی سیاره زمین هستند. ملاطی که برای کنار هم قرار دادن بلوک های بزرگ سنگ به کار می رفته است، می تواند دلیل اصلی قدمت طولانی و عمر خارق العاده این بناها باشد. بویژه این که در مورد حدود 5000 سال قدمت سخن می گوییم. دانشمندان این ملاط را بارها و بارها مورد تحلیل قرار داده اند؛ اما هنوز نتوانسته از محتویات آن سر در بیاورند. در حدود 5 میلیون تن از این ملاط برای متصل کردن آجر های سنگین و عظیم که وزن فیل دارند استفاده شده است؛

هیچ کس حتی تصور آن را هم نمی کند که یک درب 20 تن وزن داشته باشد. در هرم بزرگ جیزه Giza سه ورودی به شکل درب های چرخان وجود دارند. بزرگ ترین درب چرخان و سنگین ترین آنها 20 تن وزن دارد. این درب آنچنان تعادل فوق العاده ای دارد که از درون هرم، می توانید آن را با یک دست باز کنید و اصلا متوجه 20 تن وزن آن نخواهید شد. این درب از بیرون آنچنان با دیواره بیرونی همسطح است که اصلا نمی توانید تشخیص دهید یک درب در آن نقطه وجود دارد.

هر کس درباره مدت زمانی که ساخت این بناهای باشکوه و بی نظیر طول کشیده است حدسی می زند. این بناهای پیچیده هم در معماری و هم در دقت هندسی. ساخته شدن هرم بزرگ جیزه حدود 23 سال طول کشیده است. برخی قسمت های هر سه هرم به طور همزمان ساخته شده اند و مدت زمان ساخت آنها به هم شبیه بوده است. تحقیقات در مورد ساخت این بناها هنوز هم در حال انجام است. این سه بنای بی نظیر، نمایندگان بی نقص از مهندسی باستان هستند. حتی مهندسان مشهور و نابغه جهانی نیز نمی توانند این سطح از بی نقصی در مهندسی را توضیح دهند.

جهت خرید انواع اجر لفتون ، آجر نما نسوز ، آجر سفال و آجر سفال فوم دار با شماره های زیر تماس حاصل نمایید .


 

images 1  آدرس مرکز فروش : اتوبان معلم ( اصفهان - شاهین شهر ) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

         مدیرعامل : 09133128506 - 09140326803  ( آقای نیرومند )    

         تماس جهت هماهنگی: 09925431742      (خانم باقری)

             تلفن کارخانه : 03145711350   

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم عدنانی            تلفن کارخانه : 03145711350

Top