چگونگی احداث کارخانه آجر

چگونگی احداث کارخانه آجر

با توجه به هزینه بالای حمل آجر به نسبت فروش درب کارخانه آن بررسی توان تولید و میزان تقاضا به‌ صورت استانی در شرایطی که تأمین مواد اولیه با مشکل مواجه نباشد بسیار منطقی و معقول است چرا که بسیاری از استان‌های کشور واردکننده آجر با قیمت تمام‌شده بسیار بالا به دلیل هزینه‌های حمل هستند. بر همین اساس غیر از آجرهای بسیار تخصصی و ویژه، واردات آجرهای سفال و فشاری دارای توجیه اقتصادی نمی‌باشد. تولید آجر سفالی راهی است برای ورود به دنیای بزرگ صنعت ساخت ساز که سهم بسیار بالایی از این صنعت را به خود اختصاص داده است.

یکی از از قدیمی ترین و محبوب ترین مصالح ساختمانی آجر است؛ در گذشته برای ساخت خانه ها از آجر هایی که با دست ساخته می شدند استفاده می شد، اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ظهور ماشین آلات صنعتی، وظیفه ی ساخت آجر و دیگر مصالح بر دوش دستگاه های مکانیکی نهاده شده است. در مسیر خط تولید کارخانه های آجر سفال دستگاه هایی مخصوص مستقرند که هرکدام وظیفه ای مشخص برعهده دارند. در ادامه به معرفی دستگاه های مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید آجر سفالی می پردازیم .

دستگاه های مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید آجر سفال

قبل از آن که وارد خط تولید شویم ابتدا می بایست مواد اولیه از معادن استخراج شود و با وسایل نقلیه ی باربر، روانه ی کارخانه ی تولیدی آجر سفال شود؛

سیلو
در ابتدای ورود به کارخانه ، مواد اولیه را درون سیلو دپو می کنند، سپس مواد اولیه توسط لودر به ابتدای خط تولید منتقل می شود.

نوار نقاله
نواری دارای طول زیاد که وظیفه ی انتقال مواد را بر عهده دارد. نوار نقاله عمدتا از جنس لاستیک است.

دستگاه آسیاب فولادی
آسیاب فولادی وظیفه ی خرد کردن مواد درشت را بر عهده دارد.

دستگاه سرند برقی لرزشی
سرند لرزشی از یک محفظه ی فلزی محکم، توری، لرزاننده و… تشکیل می شود. این دستگاه همانند یک الک عمل می کند؛ به منظور جداسازی ناخالصی ها، از این دستگاه استفاده می شود. سرند لرزشی در خط تولید، بعد از آسیاب فولادی مستقر می شود.

انواع مخلوط‌ کن خاک
دستگاه های مخلوط کن وظیفه ی مخلوط کردن مقدار مشخصی از آب با خاک را بر عهده دارند.

دستگاه سنگ ‌شکن
همانطور که از نام این دستگاه پیداست، کار این دستگاه خرد کردن سنگ ها به منظور رسیدن به اندازه های مورد نظر است.

دستگاه والس فولادی
والس فولادی از یک جفت سنگ آهنی یا چدنی به شکل استوانه و به صورت افقی که با فاصله ی حداکثر 5 میلی متری در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، تشکیل شده است. این دستگاه وظیفه ی برزیدن گل را بر عهده دارد. جهت گردش استوانه های این دستگاه، معکوس یکدیگر است.

دستگاه وکیوم
دستگاه وکیوم وظیفه ی فشردن گل، به منظور تخلیه ی هوای محبوس شده در آن را برعهده دارد. این عمل موجب چسبندگی بیشتر مولکول های گل به هم می شود.

دستگاه پرس حلزونی
گل هایی که از دستگاه وکیوم خارج می شوند، درون این دستگاه می توانند به شکل های مختلفی در آیند که این اشکال بستگی به نوع قالب دارد.

دستگاه برش
دستگاه برش در خط تولید پس از دستگاه حلزونی قرار می گیرد و وظیفه ی برش دادن گل های قالب گیری شده به صورت مساوی را برعهده دارد.

دستگاه خشک کن
دستگاه خشک کن کارش را پس از دستگاه برش شروع می کند؛ گل های برش داده شده که به شمش معروف اند، درون این دستگاه خشک شده تا آماده ی ورود به کوره برای پخت، شوند.

کوره
کوره وظیفه ی پخت خشت های خشک شده را برعهده دارد. خشت ها پس از پخت، آماده ی بارگیری و روانه شدن به بازار مصرف می شوند.

محصولاتی مانند: آجر نما، آجر سفال، آجر قزاقی، آجر لعابی، آجر نما نسوز و… توسط یک خط تولید مجهز به دستگاه های نامبرده شده در فوق، قابل تولید است.

آجر به عنوان یکی از مهم ترین مصالح مصرفی در ساخت مسکن محسوب می شود، افزایش تولید آجر منجر به افزایش ساخت مسکن می شود. ساخت هر مسکن می تواند باعث تولید حدود 300 شغل شود؛ افزایش اشتغال منجر به افزایش تولید و در نتیجه منجر به برون رفت از مشکلات اقتصادی خواهد شد.لازم به ذکر است که امکان تولید تمام مصالح و مواد مورد نیاز برای ساخت مسکن، در داخل کشور امکان پذیر است.

بررسی درآمد تولید آجر سفالی
به مجموع پولی که به واسطه یک کسب‌و‌کار بدست می آید درآمد گفته می شود . فرمول چرتکه ، درآمد شغل تولید اجر سفالی رو از ۲ وجه بررسی می کند.

  • درآمد مستقیم تولید آجر سفالی

شیوه درآمدزایی تولید اجر سفال بر پایه تولید کالا می باشد و درامد مستقیم تولید اجر که همان درآمدی است که بر اساس فعالیت اصلی این شغل بدست می آید ضریب ۸ از ۱۰ را به خودش اختصاص میدهد که این میزان درآمد این کسب‌و‌کار را جزء مشاغل درآمد بالا قرار می دهد.

  • درآمد غیر مستقیم تولید آجر سفالی

درآمد برخی از کسب و کار ها مثل تولید اجر سفالی نه تنها از طریق فعالیت اصلی خود یعنی تولید آجر بدست می آید بلکه از طریق فعالیت های جانبی مثل اجاره قسمتی از کسب و کار، تبلیغات ، نوسانات قیمتی و غیره حاصل می شود.

آجر لفتون


images 1 آدرس مرکز فروش:اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل:09133128506-09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350               

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم عدنانی            تلفن کارخانه : 03145711350

Top