مشخصات فنی اجر

مشخصات فني آجر
معمولاً آجر رسي معمولي مقاومت خوبي در برابر عوامل خورنده ندارد. خوردگي تدريجي آجر بکار رفته در پاي ديوار، ضخامت مؤثر آن را کاهش مي‌دهد و آن را آسيب‌پذير مي‌کند. امروزه متأسفانه در ساخت ملات‌هاي سيماني به نسبت اختلاط توجه نمي‌شود. از ماسه‌هايي استفاده مي‌شود که مقدار زيادي گردو غبار روي آن نشسته، از آب گل آلود استفاده شده است و يا براي دستيابي به کار پذيري لازم در طول مصرف مرتب به آن آب مي‌افزايند.

در مقاومت ديوارهاي آجري، دو مورد زير نقش مهمي دارد:

زنجاب کردن، به طوري که اگر آجرها خوب زنجاب نشود، آب ملات را مي‌مکد و ملات اصطلاحاً مي‌سوزد. البته اگر آجر نيز از آب اشباع شده باشد، ديگر ملات به آن به اندازه کافي نمي‌چسبد. همچنين در اين صورت مقداري از آب آجر به درون ملات منتقل مي‌شود و نسبت آب به سيمان در ملات افزايش مي‌يابد و ضمن ضعف در پيوند، از مقاومت آن کاسته مي‌شود. بدين منظور، پاشيدن آب کافي روي آجر با قرار دادن آجر حدود ? دقيقه در آب کافي است. دوغاب ريزي روي ديوارهاي آجري که مقاومت ديوار را چندين برابر مي‌کند. در تحقيقات به عمل آمده نشان داده شده است که مقاومت ضربه‌اي ديوار آجري مي‌تواند تا حدود ?? برابر افزايش يابد.

تقسيم بندي آجر

در زمان قديم آجر به صورت چهارگوش (مربع) تهيه و مورد مصرف قرار مي گرفت. تقسيم بندي آجر با توجه به پارامتر هاي مختلفي صورت مي گيرد. با پيشرفت تکنولوژي ساختمان و افزايش مصرف آجر در ساختمان سازي، آجر ? گوش به علت محدوديت کاربرد از نظر ابعاد، پيوند، لزوم عرض هاي متنوع ديوار، کم کم منسوخ شده، اجبارا آجر در ابعاد و اندازه هاي امروزي طراحي شده و در ديوارها مورد استفاده قرار مي گيرد.

جهت تهيه اجزا و تقسيم بندي آجر در قديم از تيشه توسط استاد بنا با مهارت خاصي استفاده مي شد، ولي در سال هاي اخير توسط دستگاه هاي برش آجر انجام مي گيرد. با اين وجود روش قديم هم هنوز مورد استفاده قرار مي گيرد.

طريقه شکستن آجر
قسمت تحتاني آجر را از طول در دست چپ بگيريد. براي افراد راست دست و با دست راست انتهاي دسته ي تيشه بنايي را به شکلي که لبه ي تيشه روي آجر باشد در دست مي گيريد و با وارد آوردن يک يا دو ضربه متوالي، آجر به آساني شکسته مي شود. براي شکستن صحيح آجر بايد دسته ي تيشه، افقي و لبه ي آن عمود بر آجر باشد و قسمتي که بايد شکسته شود خارج از دست قرار گيرد. طرز گرفتن تيشه در شکستگي آجر تاثير دارد.

تقسيمات آجر شامل موارد متعددي مي شود که به برخي از آنها در ادامه اشاره کرده ايم:

نيمچه
چارک
سه قدي
لايه
قلم دان
کلاغ پر
آجر نيمه (نيمچه)
از تقسيم بندي هاي آجر مي توان به مورد اول که آجر نيمچه مي باشد اشاره کرد. اگر آجر را از طول به دو قسمت مساوي تقسيم کنيم، نيمه اي بدست مي آيد که ابعاد آن ?/?×??×??/? سانتيمتر است. موارد استفاده اين آجر نيمه در پيوند ديوار ?? سانتيمتر و پوشش سقف آجري و … مي باشد. در نقشه آجر نيمه را به صورت يک مربع که قطرهاي آن رسم شده است نشان مي دهند.

آجر کلوک (چارک)
آجر کلوک به اندازه يک چهارم طول يک آجر است و ابعاد آن ?/?×??×?/? سانتيمتر است. موارد استفاده اين آجر در پيوند کله راسته در ديوار ?? سانتيمتري و در پيوندهاي خاص مي باشد. در نقشه به شکل يک مستطيل که در وسط آن يک نقطه باشد نشان داده مي شود.

آجر سه قدي
آجر سه قدي به اندازه سه چهارم طول يک آجر تهيه مي شود و ابعاد آن ?/?×??×??/? يمتر است. (به اندازه يک کلوک از آجر کسر مي شود). از اين آجر براي شروع نبش کار در ديوارهاي ?? و ?? سانتي متري مورد استفاده قرار مي گيرد. در نقشه ها به صورت يک مستطيل که يکي از قطرهايش رسم شده باشد نشان داده مي شود.

آجر قلم داني
اگر آجر را از عرض نصف کنيد آجر قلم داني به دست مي آيد ابعاد آن ?/?×?×?? سانتيمتر است. از آجر قلمداني به عنوان رج بندي در پيوندهاي خاص استفاده مي شود.

آجر کلاغ پر

اگر سر يک آجر درسته به اندازه نصف از قطر يک نيمه کسر شود، باقي آن را کلاغ پر مي گويند و اندازه ذوزنقه ??×?/? × ??×?? سانتيمتر است، که بعد ??/? سانتيمتري مي تواند نسبت به مصرف تغيير کند. از اين آجر در پيوندهاي خاص استفاده مي شود.

آجر نيم لائي
اگر آجر تمامي به صورت طولي از ضخامت ?/? سانتيمتر نصف شود، آجر نيم لائي به دست مي آيد. از اين آجر براي تراز کردن و چفت داخل آهن استفاده مي شود.

آجر لغازي (دم کلاغي)
در صورتي که يک چهارم آجر به صورت نصفه از سرنما و نصف از راسته نما حذف شود بقيه آجر، آجر لغازي است. از اين آجر براي پيوندهاي خاص و هره آهن استفاده مي شود.

images 1 آدرس مرکز فروش:اتوبان معلم( اصفهان - شاهين شهر) بعد از پل هوايي گز به سمت اصفهان اولين فرعي

مديرعامل:09133128506-09140326803(آقاي نيرومند)

تماس جهت هماهنگي: 09925431742 ( خانم عدناني )

تلفن کارخانه : 03145711350

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم عدنانی            تلفن کارخانه : 03145711350

Top