آجر نما نسوز و چگونگی تولید آن

آجر نما نسوز و چگونگی تولید آن

آجر نسوز به آجری گفته می شود که در برابر دما مقاومت بالایی داشته باشد.برای اینکه بخواهیم نحوه ی تولید آجر های نسوز را به تحریر در بیاوریم ابتدا لازم است که مواد تشکیل دهنده آن را معرفی کنیم. مواد پایه آجر های نسوز کانیهای معدنی خیلی خاص و پوکه های معدنی با مقاومت بالا هستند که آنرا مواد نسوز می نامند که این اصطلاح معمولا به مواد سرامیکی و غیره فلزی گفته میشود. این مواد می تواند در درجه حرارتهای بالا پایدار باشند. مواد نسوز باید قابلیت حفظ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مورد نظر را در درجه حرارتهای بالا و شرایط محیط عمل داشته باشند .

 چند نمونه ازانواع آجر نسوز که بر پایۀ مواد تشکیل دهنده شناخته میشوند :

  • آجر نسوز سیلیسی : که عمده مواد آن و به طور میانگین دست کم حاوی ۹۳ درصد وزنی اکسید سیلیسیوم (SiO2) است ، اکسید کلسیم ، اکسید تیتانیوم و اکسید آهن و ماسه سیلیسی از دیگر مواد تشکیل ‌دهنده آن میباشد.
  •  آجر های نسوز ویژه : مواد تشکیل دهنده این نوع آجر از فلزات واسطه ( عناصر واسطه دارای خصلت فلزی ) می باشد و معمولا کاربرد های صنعتی دارد.
  •  آجر نسوز آلومینیومی : مواد آجر آلومینیومی اکسید آلومینیوم یا آلومین است که به همین جهت در برابر قلیاها بسیار مقاوم بوده و تا دمای ۱۷۵۰ درجه سلسیوس این مقاومت ادامه دارد .از این نوع آجر در پوشش داخلی کوره های کارخانجات ذوب آهن و فلزات و در برخی مواقع در کارخانجات و کارگاه های شیشه گری نیزاستفاده می شود.
  •  آجر نسوز قلیایی : مواد این نوع از آجر نسوز ، اکسید منیزیم و سیلیسیم دی است که جهت افزایش مقاومت گرمایی آن مقداری اکسید کروم و اکسید آهن نیزبه آن اضافه و مخلوط میشود.آجرهای قلیایی معمولا در پوشش درونی کوره های فولاد سازی، کوره های دوار سیمان سازی، قسمت بالایی کوره های ذوب شیشه و همچنین تهیه صنایع فلزات غیر آهنی می باشد.

decorative thin آماده
با مواد تشکیل دهنده آجر نما نسوز آشنا شدیم و ماده اولیه و اصلی آجر یعنی خاک آن باید از نوع خاک نسوز باشد. خاک های دیرگدازی که حداقل 1500 درجه سانتی گراد را تحمل میکنند خاک نسوز می گویند. پس ابتدا مواد اولیه با این مشخصات را تهیه کرده و در کارخانه دپو می کنند. مواد نسوز استفاده شده در ساخت آجرهای نسوز باید قابلیت حفظ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مورد نظر را در درجه حرارت‌های بالا و شرایط محیطی داشته باشند. از آجر نسوز بدلیل مقاومت در برابر حرارت‌، در شومینه‌ها و سایر مواردی که نیازمند کارکرد در درجه حرارت زیاد است‌، نیز استفاده می‌شود‌.
پس از تهیه مواد اولیه و دپو در کارخانه آنرا توسط نوار نقاله به قسمت اول خط تولید منتقل می کنند. مرحله ی اول آسیاب و دانه بندی می باشد این عملیات توسط آسیاب های کوبیت انجام می شود و مواد را 0 تا 20 میلیمتر دانه بندی میکند پس از این عملیات مواد به سالن آماده سازی مواد منتقل میگردد.
پس از آسیاب مواد برای خشک شدن مستقیم وارد کوره دوار شده و پس از خشک شدن به حالت شاموت وارد حوضچه ی ذخیره می شوند. مواد تولید شده بعد از این مرحله وارد آسیاب های تیغه ای میشوند تا برحسب نوع تولید دانه بندی شوند و وارد میکسر میشوند و در این هنگام مواد افزودنی که به اصطلاح به آن چسب می گویند را به این دانه ها اضافه می کنند و با هم مخلوط شده و به سمت محفظه ذخیره ی مواد هدایت می شوند پس از این مرحله مواد اولیه آجر نسوز آماده وارد شدن به سیستم اتوماتیک قالب گیری و پرس می شود.
عملیات قالبگیری و پرس آجر نسوز تماما بصورت اتوماتیک بوده و فشار پرس و قالبگیری توسط دستگاه بین 350 تا 1400 تن می باشد. پس از اتمام عملیات پرس آجر های تولید توسط نوار از محوطه پرس جدا شده و طی یک عملیات دستی کوچک تمامی لب های زائد آجر ها اصلاح شده و با دسته بندی های منظم بر روی ریل های انتقال آجر به داخل کوره چیدمان می شود.
آجرها پس از خشک شدن در مرحله اول کوره رطوبت خود را از دست می دهند و عملیات پخت شروع می شود مرحله ی پخت آجر نسوز در حرارت بین 1200 تا 1500 درجه سانتیگراد و زمان بین 70 تا 170 ساعت انجام می شود.چند ساعت پس از پخت و خاموش شدن کوره واگن های آجر توسط فن های خنک کننده سرد شده و به بیرون هدایت می شوند. مرحله آخر مرحله بسته بندی آجر و کنترل کیفت آن است که توسط افراد مجرب و با تجربه بالا انجام میگیرد.

لطفا جهت مشاوره و خرید انواع آجر لفتون ، آجر سفال ، آجر سفال فوم دار و ... با شماره های زیر تماس حاصل نمایید .

آجر لفتون


 

images 1 آدرس مرکز فروش:اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل:09133128506-09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم عدنانی )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350       

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم عدنانی            تلفن کارخانه : 03145711350

Top