مقایسه سقف یوبوت با سایر سیستم‌های اجرای سقف


مقایسه سقف یوبوت با سایر سیستم‌های اجرای سقف

کاهش میزان مصرف بتن و میلگرد و بهینه سازی دال بتنی سقف با پرهیز از استفاده از بتن در نقاطی که نیاز به استفاده آن نیست، از مشخصات سقف یوبوت است.

مهندسان ایتالیایی برای نخستین بار موفق به ابداع سقف یوبوت شدند. از ویژگی های این نوع سقف، سادگی سیستم اجرای این نوع سقف و همچنین سرعت بالای اجرای آن است. در اجرای این سقف از میران کمی بتن و میلگرد استفاده می‌شود. سقف یوبوت نخستین بار در سال  1387 به ایران معرفی شد و از وزارت راه و شهرسازی مجوز اجرا گرفت. می توان ادعا کرد در اجرای آن با کاهش مصرف بتن و میلگرد به حالت بهینه دال بتنی سقف دستیابی شده است. نتیجه اجرای این نوع سقف کاهش بار وارد بر ساختمان است و به علاوه توزیع متقارن نیروهای جانبی، کاهش تعداد و ابعاد ستون ها را امکان پذیر می سازد. در این مقاله ساختمون عملکرد سقف یوبوت با سایر سیستم ‌های اجرای سقف مقایسه شده است.
مقایسه سقف یوبوت با سقف تیرچه بلوک

سقف یوبوت به دلیل داشتن صلبیت بسیار بالا قابلیت اجرای دهانه های بلند حتی تا 20 متر را داراست. در حالی که برای استفاده از تیرچه بلوک در دهانه‌های بیشتر از هفت و نیم متر و یا بارهای مانند پارکینگ نیاز به تیرچه دوبل و افزایش هزینه های اجرایی است. سقف یوبوت در نهایت سقفی صاف و بدون نیاز به اجرای سقف کاذب را فراهم میکند حال آنکه در سقف تیرچه بلوک به دلیل وجود تیرهای آویزدار نیاز به اجرای سقف کاذب احساس می شود.

با این حال سرعت و سهولت اجرای هر دو سقف مشابه است و به ازای هر طبقه در حدود 15 روز به طول می‌انجامد.

فروش آجرنما نسوز لفتون سفال

مقایسه سقف یوبوت با سقف عرشه فولادی

به دلیل اینکه سقف یوبوت مناسب سازه‌های بتن آرمه است در نتیجه سرعت و روش اجرای ان مشابه سیستم‌های بتنی است. در مقابل، سقف کامپوزیت و سقف عرشه فولادی سرعت اجرای کمتری در مقایسه با سقف یوبوت دارند.

همانطور که پیشتر نیز مطرح شد، این نوع سقف در نهایت سقفی صاف و بدون نیاز به اجرای سقف کاذب را فراهم میکند حال آنکه در سقف کامپوزیت یا عرشه فولادی در هر دهانه ای نیاز به اجرای سقف کاذب وجود دارد و همین امر نیز هزینه اجرا را تا حد 100 درصد هزینه اجرای سقف یوبوت بالا می برد.

سقف یوبوت به دلیل داشتن حفره‌های هوا میانی در برابر انتقال صدا و گسترش آتش عملکرد قابل قبولی دارد با این حال یکی از عمده‌ترین مشکلات سقف‌های کامپوزیت یا عرشه فولادی، انتقال صدا و عدم جلوگیری از اثر آتش بر روی سازه است.

مقایسه سقف یوبوت با سقف دال و تیر

هر دو نوع سقف توانایی اجرای سازه با دهانه بلند را دارا هستند. قالب بندی سیستم یوبوت مشابه قالب بندی سیستم دال تخت است و غالبا تیرهای داخلی سقف حذف می‌گردد در حالی که در سقف دال و تیر، به دلیل وجود تیر و تیرچه اویزدار، سرعت اجرای سقف بسیار پایین است و به علاوه افزایش حجم و افزایش هزینه قالب بندی را به همراه دارد.

مقایسه سقف یوبوت با سقف تیرچه کرمیت

سیستم یوبوت بر خلاف سیستم تیرچه کرومیت مناسب سازه‌های بتنی است. لذا سرعت اجرای ان در مقایسه با سرعت اجرای سازه های فلزی کمتر است. با این حال در برآورد هزینه کاملا متفاوت است و حتی تا 40% اجرای سیستم یوبوت در مقایسه با سیتم کرمیت به صرفه تر است. در سقف کرمیت به دلیل استفاده از تیرچه و وجود تیرهای آویزدار در دهانه‌های بلند، اجرای سقف کاذب الزامی است.

لازم به توضیح است استفاده از این تکنولوژی در تمام موارد منجر به کاهش هزینه و ایجاد مزایای مطرح شده نمی شود و این امر ارتباط مستقیم با معماری طرح، طول دهانه ها، تعداد طبقات، بارگذاری و سایر عوامل دارد. به همین دلیل توصیه می گردد کارفرمایان قبل از اخذ تصمیم نهایی، از خدمات مشاوره و طراحی اولیه شرکت‎‌های فعال در ارائه خدمات طراحی و اجرای سقف یوبوت استفاده نمایند.

فروش آجرنما نسوز لفتون سفال در اصفهان

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم عدنانی            تلفن کارخانه : 03145711350

Top