مساجد زیبای استانبول با معماری خاص

مساجد زیبای استانبول با معماری خاص

تاریخ کهن این شهر، سلاطین متعدی که بر این شهر حکمرانی کرده اند و همچنین پیشینه های مذهبی آن باعث شده است این شهر مزین به بناهای مذهبی و آثار معماری چشمگیری شود. این شهر به طور خاص مساجد زیادی در خود دارد که
هر یک از یک فرهنگ، تاریخ و یک سبک معماری در تاریخ سرزمین خبر می دهند.


مسجد سلطان مهرماه Mihrimah Sultan Mosque:
این مسجد جذاب و دیدنی یکی دیگر از بناهای ساخته شده به دست معمار سنان است. نام این مسجد در میان یکی از بهترین دستاوردهای معماری عثمانی قرار دارد. مسجد سلطان مهرماه، مسجدی عثمانی است که در نزدیکی دیوارهای قسطنطنیه قرار گرفته است. این مسجد در سال های ۱۵۶۲ تا ۱۵۶۵ برای شاهدخت مهرماه، دختر موردعلاقه سلطان سلیمان ساخته شد.
در مجموعه این مسجد یک مدرسه، مقبره، دانشگاه الهیات، حمام و چندین مغازه ساخته شده است. فضای داخلی مسجد، مربعی شکل بوده، گنبدی بزرگ دارد و چهار طاق آن را سرپا نگه داشته اند. بر پایین طاق ها پنجره های رنگین و باشکوهی ساختمان مسجد را به زیبایی آراسته اند.
فروش آجر لفتون سفال نسوز

مسجد فاتح Fatih Mosque:
مسجد فاتح نخستین مسجدی است که پس از فتح شهر استانبول در امپراتوری عثمانی ساخته شد. سلطان محمد، فاتح شهر استانبول، این مکان را که بالای تپه ای در نزدیکی بقایای یکی از کلیساهای بیزانسی قرار داشت، برای ساخت مسجد فاتح انتخاب کرد. همچنین اعلام کرد که او را در همین مکان و مسجد به خاک بسپارند. همان طور که او خواست، مقبره اش در پشت مسجد قرار گرفت. ساخت مجتمع اصلی مسجد در سال ۱۴۷۰ به پایان رسید.


مسجد دولماباغچه Dolmabahçe Mosque:
مسجد دولماباغچه که به نام بزم عالم ولیده سلطان نیز شناخته می‌شود، به همراه قصر دولماباغچه، به سبک نئو کلاسیک و امپراتوری ساخته شده است. ساخت این مسجد در ابتدا به فرمان بزم عالم ولیده سلطان، مادر سلطان ابولمسید آغاز شد و بعدها پس از فوت وی، به همت خود سلطان ابولمسید اول در سال ۱۸۵۵ به اتمام رسید. مسجد دولماباغچه به شکل مستطیل، در دو طبقه و با پایه های ۲۵×۲۵ متر ساخته شده است. این مسجد بخشی از مجموعه سلطنتی است. بنابراین طبقه فوقانی آن مورد استفاده خانواده سلطنتی و طبقه دیگرش روز جمعه ها در دسترس عموم قرار داشت.

مسجد سلطان ایوب Eyüp Sultan Mosque:
مسجد سلطان ایوب در منطقه ایوب، بخش غربی شهر و در نزدیکی گلدن هورن واقع شده است. ظاهر کنونی ساختمان مسجد به اوایل قرن نوزدهم مربوط می‌شود. دلیل نام‌گذاری این مسجد آن است که ابو ایوب انصاری در آن دفن شده است. وی از اصحاب پیامبر اسلام و راویان مهم حدیث بود. از آن جا که مسجد سلطان ایوب از اهمیت تاریخی و مقدس بالایی برخوردار بود، بسیاری از امپراتوران عثمانی آرزو داشتند در این مسجد به خاک سپرده شوند. مسجد سلطان ایوب مقصد بازدید بسیاری از گردشگران مسلمان است. اما اگر از دیدن منظره گلدن هورن لذت می‌برید، مسجد سلطان ایوب مکان مناسبی برای شماست. برای رسیدن به این مسجد باید از طریق از تله کابین به بالای تپه برسید.


مسجد عرب Arap Mosque:
این مسجد که در محله کاراکوی استانبول واقع شده است در ابتدا یک کلیسای کاتولیک رومی بود که راهبان دومنیکن آن را در سال ۱۳۲۵ ساخته و وقف سنت پل نمودند. با آن که ساختمان مسجد آراپ در امپراتوری عثمانی دستخوش تغییراتی شد، اما تنها نمونه قرون وسطایی و گوتیک معماری شهر استانبول به حساب می آید. این کلیسا در سال های ۱۴۷۵ تا ۱۴۷۸ به مسجد تغییر کاربری داد و در دوران سلطنت سلطان محمد دوم به عنوان مسجد گالاتا شناخته شد. بعدها سلطان بایزید دوم این مسجد را به پناهندگان مسلمان و عرب فراری از آندولس اهدا کرد تا این مهاجران در آن اسکان بیابند. بنابراین این مسجد به نام مسجد عرب شناخته شد.

نمایندگی فروش آجر نسوز سفال لفتون

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم عدنانی            تلفن کارخانه : 03145711350

Top