مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

ضوابط ساخت و طراحی حیاط خلوت

ضوابط ساخت و طراحی حیاط خلوت

حیاط خلوت قسمتی از ساختمان است که معمولا در انتهای ساختمان واقع شده و کل عرض زمین یا بخشی از آن را به خود اختصاص می دهد. این قسمت، فضایی غیر مسقف یا با سقف شفاف و نازک و دارای حفاظ و بیرون از سایر فضاهای ساختمانی قرار می گیرد. حیاط خلوت قسمتی از ساختمان است که می تواند استفاده های گوناگونی داشته باشد. اما بهتر است به جای اینکه آن را تبدیل به یک انباری و یا فضایی برای نگهداری وسایل اضافی خود کنید، از آن جهت ایجاد فضایی دلنشین برای استراحت و آرامش خود استفاده کنید. در این مبحث در ابتدا در مورد اصول و ضوابط ساخت حیاط خلوت و سپس در مورد طراحی و دیزاین این فضا صحبت خواهیم کرد. تا انتها با ما همراه باشید. آجر لفتون اصفهان

Azarakhsh 26577132 azarakhsh pic 2

فروش سفال اصفهان

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

 سفال فوم دار اصفهان

ضوابط ساخت حیاط خلوت

حیاط خلوت ها قسمت مشاع ساختمان هستند و هیچ یک از مالکین ساختمان نمی تواند به طور اختصاصی آن را به خود اختصاص دهد یا آن را بپپوشاند و از آن بهره برداری کند. مگر اینکه رضایت سایر همسایه ها را جلب کند. حتی در برخی ضوابط کر شده است که اگر باعث عدم نورگیری همسایه های ضلع شمالی شود حتما بایستی تخریب شود.

در بسیاری از ضوابط شهرداری ها حداقل عرض را 2 متر و در بعضی مناطق حداقل عرض را 1.5 متر اعلام نموده اند. به این فضا حیاط خلوت اختیاری نیز گفته می شود. در صورت رعایت حداقل عرض و مساحت، این قسمت جزء سطح اشغال محسوب نمی شود. یعنی حداکثر سطح اشغال قطعه 60درصد به علاوه 2 متر خواهد شد.

در برخی از طرح های تفصیلی رعایت فضا جهت حیاط خلوت برای مالکین اجباری است. در این موارد هرگونه پیشروی به این فضا، تخلف به حساب می آید. احداث کنسول در حیاط خلوت اجباری و عدم رعایت عمق حیاط خلوت اجباری در زیرزمین، دو نمونه از موارد این تخلف به شمار می رود.

Hayat1

طراحی حیاط خلوت

در زندگی ماشینی و آپارتمان نشینی امروزی، وجود یک حیاط خلوت در هر ساختمان از ضروریات به شمار می رود. برای اینکه حیاط خلوت را به فضایی پر از آرامش و محلی دنج برای استراحت تبدیل کنید می توانید از ایده های زیر استفاده کنید:

در این فضا استفاده از چوب و گیاهان طبیعی می تواند در به وجود آمدن فضایی دل انگیز و روح نواز کمک شایانی می کند. از چوب می توانید به عنوان کفپوش و یا گلدان ها استفاده کنید. از گیاهان طبیعی نیز می توانید به عنوان پوشش دیوارها و استفاده در گلدان ها استفاده کنید. به طور کلی سعی کنید بیشتر، متریال های طبیعی برای عناصر و مصالح مورد استفاده، به کار ببرید. استفاده از چمن مصنوعی در ترکیب با سنگ، منظره بسیار زیبایی را برای شما به ارمغان می آورد.

استفاده از میز و صندلی های حصیری در صورت وجود فضای کافی، حس طبیعی و زنده بودن را برایتان ایجاد می کند. استفاده از گلدان های بزرگ و کوچک حس شادابی همراه با سرزندگی را تقدیم شما می کند. اگر بتوانید از آبنما نیز استفاده کنید، صدای آب بسیار دلنشین و آرام بخش خواهد بود.

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top