مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

نقشه برداری فتوگرامتری

نقشه برداری فتوگرامتری

در ادامه سلسله مباحثی که در مورد انواع مختلف نقشه برداری صحبت کردیم، پس از آشنایی با "نقشه برداری هیدروگرافی" در ادامه با یکی دیگر از شاخه های علم نقشه برداری با عنوان نقشه برداری فتوگرامتری آشنا خواهیم شد. سپس انواع فتوگرامتری را بر اساس فاصله شی مورد نظر تا دوربین بررسی می کنیم و در پایان کاربرهای فتوگرامتری را عنوان کرده و برای هر یک توضیحات مختصری ارائه می دهیم. برای آشنایی بیشتر با این شاخه از علم نقشه برداری تا انتها با ما همراه باشید. آجر لفتون اصفهان

 brick 10 cm

فروش سفال اصفهان

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

 سفال فوم دار اصفهان

 

فتوگرامتری ( نقشه برداری هوایی )

به علم و فن جمع آوری اطلاعات مورد اطمینان از روی تصاویر گرفته شده به صورت قیاسی یا رقومی از اشیا و محیط اطراف آنها در یک سیستم مبنای مشخص، اصطلاحا فتوگرامتری گفته می شود. سیستم مبنای آن می تواند سیستم مختصات زمینی باشد. فتوگرامتری علم و هنر کسب داده های مکانی از طریق عکس یا تصاویر رقومی ماهواره ای است که بدون تماس مستقیم با عوارض انجام می شود.

انواع فتوگرامتری

فتوگرامتری ها بر اساس فاصله شی مورد نظر تا دوربین به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

فتوگرامتری فضایی : این نوع نقشه برداری با استفاده از تصاویر ماهواره ای انجام می شود. در این نوع فتوگرامتری سنجنده بر روی یک سکوی فضایی مانند ماهواره نصب است.

فتوگرامتری هوایی: در این نوع فتوگرامتری سنجنده بر روی یک سکوی هوایی مانند هواپیما نصب است و بسته به نوع سنجنده (دوربین) دارای دو نوع متریک و غیرمتریک هستند. از مزایای این نوع نقشه برداری می توان به سهولت و سرعت جمع آوری داده ها و هزینه کمتر در اجرا برای مناطق وسیع اشاره کرد. همچنین تکنیک های فتوگرامتری نتایج بسیار دقیقی به دست می دهند که استفاده از آن برای نقشه برداری بسیار قابل اعتماد است. در این روش، امکان کسب داده هایی که غیر قابل دسترس هستند نیز وجود دارد. مانیتورینگ تغییرات روی زمین به کمک تصاویر ماهواره ای در این روش نقشه بردای امکان پذیر است.

فتوگرامتری بردکوتاه: بر اساس تصاویری که در فاصله ی چند متر تا چند ده متری اشیا گرفته شده است. بیشتر تصاویر در این نوع از فتوگرامتری از سکوهای زمینی گرفته می شوند.

کاربردهای فتوگرامتری

فتوگرامتری در علوم مختلف و در رشته های گوناگون دارای کاربردهای فراوانی است. در ادامه در مورد کاربردهای این نوع نقشه برداری در حوزه های مختلف صحبت خواهیم کرد:

نقشه برداری و عمران: طراحی و ساخت بزرگراهها، تعیین مکان و نگهاری بناها و تاسیسات با استفاده از نقشه های توپوگرافی، تغییر شکل سازه های عمرانی از کاربردهای نقشه برداری فتوگرامتری در زمینه عمران است.

مدیریت شهری و شهرسازی: در زمینه مدیریت شهری، از نقشه های فتوگرامتری می توان جهت کنترل ترافیک استفاده کرد.

زمین شناسی و معادن: تعیین کانسارهای معدنی مانند زغال سنگ، آهن، کائولینیت و بنتونیت به وسیله نقشه های فتوگرامتری امکان پذیر است.

آب شناسی: جهت شناسایی حوضه های آبی، شاخه های رودخانه ها، تعیین عمق برف و قدمت قنات ها و چاه ها از نقشه های فتوگرامتری بهره می گیرند.

خاک شناسی: شناسایی میزان فرسایش خاک و نحوه فرسایش، حفاظت از خاک و شناسایی نوع خاک به وسیله فتوگرامتری انجام می شود.

کشاورزی: در حوزه کشاورزی، برای شناسایی نوع و میزان کاشت های آبی و دیمی، پیش بینی و برآورد تقریبی محصولات کشاورزی از فتوگرامتری استفاده می شود.

حوضه های رسوبی: برای مشاهده دریاچه ها، رودخانه ها، مخروط افکنه ها، بیابان ها و همچنین تهیه مدل های سه بعدی از آن ها، نقشه های فتوگرامتری می توانند به کمک ما بیایند.

باستان شناسی: باستان شناسان نیز برای اندازه گیری و تفسیر قدمت آثار باستانی و مرمت آن ها از نقشه های فتوگرامتری بهره می گیرند.

پزشکی: در حیطه علم پزشکی، جهت اندازه گیری حرکات بدن، سطوح بدن، میزان منحنی بدن، تغییر شکل اندام های بدن، حرکت دندان ها و ...از فتوگرامتری برد کوتاه استفاده می شود.

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top