مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

سمفونی مفاهیم در معماری- رنگ

سمفونی مفاهیم در معماری- رنگ

آیا تاکنون به رنگ هایی که در زندگی روزمره به چشمتان می خورد، دقت کرده اید؟ رنگ ها در هر جایی که استفاده شوند، نقشی از احساس هستند. رنگ ها در معماری ایرانی، بسیار متنوع و چشم نواز هستند و هر یک نغمه ای از تاریخ و سرودی از زندگی در خود نهفته دارند. در معماری ایرانی سمفونی های متعددی وجود دارد که روح و جان را نوازش می کنند. در مبحث "سمفونی مفاهیم در معماری- حیاط" در مورد سمفونی حیاط در معماری ایرانی صحبت کردیم و به اهمیت و جایگاه حیاط در معماری سنتی ایرانی اشاره کردیم. در مفاهیم معماری ایرانی سمفونی دیگری با عنوان سمفونی رنگ وجود دارد که شناخت بهتر آن می تواند به درک زیبایی های معماری ایرانی کمک کند. برای آشنایی بیشتر با این مفهوم در معماری ایرانی تا انتها با ما همراه باشید. آجر لفتون اصفهان

 

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

 سفال فوم دار اصفهان

b0adc3a5 87de 425b a5df 43060499487017

رنگ ها نه تنها چشم را نوازش می کنند بلکه روح و جان آدمی را نیز تازه و سرزنده می کنند. استفاده از رنگ در معماری ایرانی، صرفا یک عنصر زیبایی شناسانه نیست؛ بلکه راهی برای بیان کردن داستان ها و انتقال احساسات است که به آجر و گچ و خشت، جان می بخشد. استفاده از هر رنگ در هر فضایی،فرهنگ و تاریخ آن فضا را در ذهن بیننده تداعی می کند. رنگها یکی از سریع ترین و موثرترین راه های انتقال پیام و معانی و مفاهیم هستند. بنابراین رنگ ها در روح بخشیدن، ایجاد حس مکان و برقراری ارتباط با فضا، نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.

رنگ در معماری ایرانی

در معماری سنتی ایرانی، رنگ ها به دلیل ویژگی های بصری، معنایی، روانی و عرفانی همیشه جزیی از ابزارهای مهم به حساب می آمده اند. معماران ایرانی، در به کار بردن رنگ در فضاهای داخلی و حیاط ها توجه ویژه ای داشته اند. معمولا در هر فضایی، در قسمت مرکزی، استفاده از رنگ بیشتر بوده است. نور و رنگ دو عنصر بسیار مهم در زیبایی شناسی معماری ایرانی هستند که ترکیب آن ها در کنار هم، به بهترین نحو در فضاهای داخلی مورد استفاده قرار می گرفته اند. نور و رنگ اصولا در کنار یکدیگر جلوه خاص تری می یابند.

رنگ های مورد استفاده در معماری ایرانی بسیار متنوع هستند. اما اگر بخواهیم رنگ های پر استفاده تر را نام ببریم می توانیم به رنگ های آبی، خاکی، سفید، زرد، طلایی، سبز، قهوه ای و اخرایی اشاره کنیم. در همه بناهای تاریخی ایرانی، به وضوح می توان استفاده از این رنگ ها را در فضاهای مختلف مشاهده کرد. رنگ در معماری ایرانی غالبا با نقش همراه است. نقش ها در قالب های مختلف شکل های هندسی و گیاهی با کتیبه های خطی جلوه گری می نماید.

یکی از عناصر قابل توجه در معماری ایرانی، پنجره های ارسی هستند. چیزی که این پنجره ها را بدیع، زیبا و جلوه گر نشان می دهد، نقش و نگارهای هندسی و اسلیمی به کار رفته در آنها و نحوه چینش شیشه های رنگی در سطح ارسی ها است. این شکل های متنوع هندسی باعث به وجود آمدن ترکیب های نگی مختلفی می شود.

آبی لاجوردی مورد استفاده در دیواره های مساجد، یاد آور آرامش و بی انتها بودن دریاست که می تواند برای ساعت ها روح و جان افراد را در آرامش خود غرق کند. سرخی خاکی که در خشت و آجر به کار می رفته است، داستانی از زندگی و شوق و هیجان را روایت می کند. رنگ سبز به کار رفته در نقوش ایوان های باستانی، تداعی کننده برگ های تازه بهاری و نویدبخش حیاتی دوباره و سرسبزی و طراوت هستند.

در مجموع می توان چنین نتیجه گرفت که چیدمان رنگ ها در کنار یکدیگر و دستیابی به یک هارمونی و هماهنگی قابل قبول به وسیله رنگ های رایج در هر جامعه، قسمتی از هویت و فرهنگ هر ملتی به حساب می آید و موضوع بسیار مهم و قابل تاملی است.

 

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top