مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

قنات در معماری ایرانی

قنات در معماری ایرانی

بهره برداری و استفاده از آب های زیرزمینی به وسیله قنات یا کاریز، از ابداعات ایرانیان است که از هزاران سال پیش تا کنون، در بخش های وسیعی از فلات ایران مورد استفاده قرار می گرفته است. ایرانیان به دلیل شرایط جوی و خشکی بیش از حد هوای ایران باید برای تامین آب مورد نیاز خود چاره ای می اندیشیدند. لذا آنها با حفر دالان هایی در اعماق زمین، آب را با استفاده از نیروی گرانش، به سطح زمین هدایت می کردند. به جرات می توان گفت قنات یکی از شاهکارهای معماری ایرانیان بوده است. در ادامه بحث های مربوط به گنجینه های معماری ایرانی پس از مبحث " طاق در معماری ایرانی" در مبحث پیش رو قصد داریم تا در مورد قنات ها صحبت کنیم. برای آشنایی بیشتر تا انتها با ما همراه باشید. آجر لفتون اصفهان

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

 سفال فوم دار اصفهان

قنات چیست؟

قنات یا کاریز از جالب ترین وخارق العاده ترین شاهکارهای معماران ایرانی بوده است. به وسیله قناتها در گرم و خشک ترین مناطق ایران نیز آب همیشه جاری بوده است. قنات ها یکی از مهم ترین شاخصه های تمدن ایران زمین به شمار می رفته است. در بسیاری از نقاط جهان، قنات را با نام آبیاری به سبک ایرانی می شناسند. قنات ها حقیقتا شاهکارهای بی نظیری هستند. قنات ها، نمادی از تمدن، سنت و فرهنگ در مناطق بیابانی و خشک ایران و نمونه بارزی از کاربرد سیستم های پیچیده معماری در ایران است. اصلی ترین وسیله آب رسانی به مناطق مسکونی و یا زمین های کشاورزی، استفاده از قنات ها بوده است.

معماری شهرهای ایرانی از وجود قناتها تاثیر می گرفته است. هر کجا که حفر قنات و استخراج آب با موفقیت مواجه می شد، شهرها در همان قسمت بنا می شدند. آب انبار، آسیاب، خانه، بازار، مساجد و مدارس همه بناهایی هستند که براساس معماری قنات ها و در مسیر حرکت آب شکل می گرفتند.

اجزای مختلف قنات

Ghanat1

هر قنات از بخش های مختلفی ساخته شده است. در ادامه با معرفی بخش های مختلف قنات به توضیح مختصری در مورد هر یک از این اجزا اشاره خواهیم کرد:

مادرچاه: منبع اصلی تغذیه و بخشی از قنات که باید در همه طول سال، آب قنات را تامین کند به نام مادر چاه شناخته می شود. مادر چاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مادر چاه ها به طور معمول در طبقات آبده قرار گرفته اند و عمیق ترین چاه از سری چاه های عمودی قنات به شمار می روند.

میله چاه: میله ها، از بخش های اساسی قنات محسوب می شوند. از مهمترین کارکردهای میله چاه می توان به دسترسی به کانال قنات برای لای روبی و تعمیر و همچنین تهویه هوا، اشاره کرد.

کانال قنات: مجرای قنات ها از بخش های عمده و اصلی قنات ها است که وظیفه انتقال آب از مادرچاه به مظهر قنات را بر عهده دارد.

مظهر قنات: قنات در حقیقت پس از عبور از مسیر زیرزمینی خود در مجرا که در عمق های مختلف قرار دارد، در محل مظهر قنات به سطح زمین می رسد. فرآیند تعیین محل مظهر قنات شامل تعیین عمق مادر چاه، عمق اولین چاه گمانه، شیب سطح زمین و مختصر شیبی را که به مجرای زیرزمینی خواهند داد، نمایانگر شاهکار معماران ایرانی بوده است.

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top