مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

سمفونی مفاهیم در معماری- حیاط

سمفونی مفاهیم در معماری- حیاط

معماری هنری است مانند موسیقی که اگر به خوبی و درستی نواخته شود می تواند روح و جان انسان را نوازش کند. معماری نیز دارای سمفونی هایی است که استفاده از آنها می تواند ساز زندگی را زیباتر بنوازد. در مباحث پیشین به دو نمونه از سمفونی های مفاهیم در معماری اشاره کردیم. در مبحث "سمفونی مفاهیم در معماری- نور" در مورد نقش نور در معماری سنتی ایرانی صحبت کردیم. همچنین درمبحث " سمفونی مفاهیم در معماری- آب " در مورد نقش آب و جریان آب در معماری و چگونگی استفاده از این عنصر در ساختمان ها و ابنیه تاریخی مطالبی عنوان شد. در ادامه قصد داریم تا در مورد یکی دیگر از سمفونی های مفاهیم در معماری صحبت کنیم. این مفهوم حیاط است. حیاط در حقیقت قلب تپنده خانه های ایرانی است. تا انتها با ما همراه باشید. آجر لفتون اصفهان

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

 سفال فوم دار اصفهان

Hayat1

در اکثر خانه های قدیمی و نیز آثار تاریخی ایرانی، وجود حیاط یکی از عناصر بسیار مهم به شمار می رفته است. حیاط نوعی از فضای ایرانی است که شامل عرصه ای با آسمان باز، آبی در وسط و درختانی در کناره که جریان زندگی در دور تا دور آن رخ می دهد.

به لطف وجود حیاط، خانه های ایرانی نه فقط ساختمانی از سنگ و آجر، بلکه کانونی برای جشن گرفتن زندگی هستند. حیاط، مانند یک سمفونی زیبا و دلنشین، ترکیبی از نور، آب، سایه و سرسبزی است که هر روز ما را به سفری از حس های ناب دعوت می کند. با قدم زدن در حیاط، با هر قدم حسی ناب را تجربه می کنیم و حکایتی از تاریخ، فرهنگ و هنر ایرانی را کشف خواهیم کرد. از صدای آب در حوض تا صدای هیاهوی برگ های درختان در باد، هر یک داستانی از زندگی را زمزمه می کنند.

حیاط ها در معماری ایرانی، چیزی فراتر از یک فضای باز هستند. آن ها در حقیقت نمادی از ارتباط انسان با طبیعت و عناصر چهارگانه ی آب، خاک، باد و آتش هستند. حیاط در معماری ایرانی مظهر معناست و موجب زیبایی فضا و تبدیل آن به مکانی برای زندگی می گردد. در این روند، حیاط مانند عنصر حامل معنا به " جسم" معماری، " روح" و جان تازه ای می بخشد.

حیاط مرکزی

در معماری ایرانی حیاط مرکزی برای توصیف گونه غالب معماری استفاده می شود. به این ترتیب پدید آمدن فضای ساختمان بر مدار حیاط است. حیاط در خانه های قدیمی، مرکز و قلب ساختمان بوده است. البته ممکن بود که حیاط از نظر هندسی مرکز خانه نباشد، اما از نظر زندگی، محلی برای انجام فعالیت ها، ایجاد ارتباط بین قسمت های مختلف خانه، تعبیه دید و غیره، مرکز خانه محسوب می شده است.

نقش های حیاط در معماری ایرانی

معماران سنتی ایرانی هیچ کاری را بدون حکمت نمی کردند. هر المان یا متریالی که در ساختمان سازی به کار برده می شد دارای ویژگی ها و کاربردهای زیادی بوده است. هیچ یک از المان های معماری سنتی ایرانی بدون کاربرد و صرفا برای تزیین نبوده اند. حیاط نیز که یکی از مهمترین قسمت های معماری سنتی بوده است از این قاعده مستثنا نیست. حیاط در معماری ایرانی دارای نقش های متعددی بوده است که در ادامه به این نقش ها اشاره خواهیم کرد:

  • نشانه حریم مالکیت صاحبان بنا
  • وحدت دهنده چند عنصر از خانه
  • ارتباط دهنده چندین فضای ساختمان
  • ایجاد محیطی سرسبز و با نشاط
  • کمک کننده به تهویه طبیعی هوا
  • تامین حریم امن و آرام برای آسایش اهالی ساختمان

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top