مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

قلعه سریزد اولین بانک جهان

قلعه سریزد اولین بانک جهان

یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی دنیا بعد از شهر ونیز ایتالیا است. شهر یزد با خصوصیات زیادی معروف شده است؛ من جمله می توان به "شهر بادگیرها"، " دارالعباده"، "شهر دوچرخه ها"، "شهر آتش و آفتاب" و... اشاره کرد. تاریخ سکونت انسان در این سرزمین از هزاره سوم پیش از میلاد فراتر رفته است. در عهد پیشدادیان طایفه های در حال کوچ از بلخ به پارس، این سرزمین را یزدان نامیده و از آن زمان به بعد یزد به محل عبادت تبدیل شد. قدیمی ترین بنای ساخته شده از خشت در جهان، "نارین قلعه" یا "کهندژ" نام دارد که در شهر باستانی میبد یزد بر بالای تپه ای بلند بنا شده است و بر تمامی شهر میبد و پیرامون آن دید دارد. "بادگیر باغ دولت آباد یزد" نیز در شمار زیباترین بادگیرهای دوره زندیه و قاجاریه به عنوان بلندترین بادگیر جهان در این شهر قرار دارد. در مبحث پیش رو قصد داریم تا با یکی دیگر از آثار تاریخی فاخر استان یزد با نام "قلعه سریزد" بیشتر آشنا شویم. تا انتها با ما همراه باشید. آجر لفتون اصفهان

 

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

 سفال فوم دار اصفهان

 

بزرگترین صندوق امانات جهان

قلعه سریزد یکی از جاهای دیدنی شهر مهریز در استان یزد است که به عنوان یکی از آثار ملی ایران با شماره ثبت 1084 به ثبت رسیده است. این قلعه یکی از کهن ترین و بزرگترین صندوق امانات ایران و جهان بوده است. این قلعه سه طبقه دارد. همچنن دارای دو درب بوده است که یکی درب اصلی و دیگرری درب پشتیبان قلعه بوده است. درب اصلی قلعه به صورت متحرک بوده و به وسیله طناب و قرقره هایی از سمت پایین به بالا، باز و بسته می شده است. هنگامی که درب اصلی به وسیله دشمن شکسته می شده و دشمن به درون قلعه راه پیدا می کرده است، درب دوم قلعه بسته شده و در واقع نقش درب پشتیبانی قلعه را ایفا می کرده است.

دورتادور این بنا خندقی به عرض تقریبا شش متر و عمق سه تا چهار متر حفر شده است که اولین لایه دفاعی قلعه محسوب می شده است. قدمت این قلعه به حکومت ساسانیان می رسد. بیشترین کاربرد این قلعه برای ذخیره سازی غلات و مواد غذایی بوده که در آن زمان از ارزش زیادی برخوردار بوده است. علاوه بر غلات و مواد غذایی، در مواقع هجوم و غارت دشمنان، پول، طلا و زیور آلات روستائیان نیز در این قلعه نگهداری می شده است. راهروها و اتاق های متعدد حجره مانندی در این قلعه وجود دارد که هر کدام دارای درب و کلید مخصوص به خود بوده است تا بتوان اشیا ارزشمند را در کمال امنیت در آنجا نگهداری کرد. این بنا یکی از باشکوه ترین و با ابهت ترین بناهای خشت و گلی در جهان است.

Saryazd1

دلیل ساخت قلعه سریزد

دلیل ساخت چنین قلعه ای که به اولین بانک دنیا معروف است این بوده است که در زمان حکومت ساسانیان، جاده ابریشم از قسمت جنوبی روستا می گذشته است. به همین علت رفت و آمد تاجران و بازرگانان در این منطقه زیاد بوده است. هرجا که تجار زیاد باشند، به طبع دزدان و غارتگران زیادی هم در کمین هستند تا اعمال شوم خود را اجرا کنند. به همین سبب مردم سریزد به این فکر افتادند که اشیا و چیزهای ارزشمند خود را در یک جایی دور از خانه و کاشانه خود نگهداری کنند. در تاریخ به وضوح مشخص نیست که چه کسی دستور ساخت این ارگ را صادر کرده است، اما می توان حدس زد که مردم با توافق همدیگر این بنا را ساخته و در آن از اشیا قیمتی و گرانبها نگهداری می کرده اند.

 

Saryazd11

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top