مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

سردر مسجد جورجیر

سردر مسجد جورجیر

معماری ایرانی همواره نمونه بارزی از معماری در سراسر جهان بوده است. آثار به جامانده از معماری ایرانی چنان بی بدیل و خیره کننده هستند که با هیچ اثر تاریخی در هیچ کجای دنیا قابل قیاس نیستند. هنر دستان هنرمند معماران ایرانی، چنان انسان را مسحور خویش می کنند که ساعت ها می توان در زیبایی این هنر غرق شد. پس از معرفی " مسجد نصیرالملک شیراز"، در مبحث پیش رو قصد داریم تا یکی دیگر از آثار فاخر معماری ایرانی را معرفی کنیم. این اثر هنری که برخلاف مسجد نصیرالملک که دارای رنگ و لعاب فراوان است، تنها با استفاده از خشت و آجر ساخته شده است، "سردر جورجیر" واقع در شهر اصفهان است. برای آشنایی بیشتر با این اثر فاخر معماری ایرانی تا انتها با ما همراه باشید. آجر لفتون اصفهان

 

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

 سفال فوم دار اصفهان

 

Sardar1

سر در مسجد جورجیر یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی به جامانده از دوران دیلمیان است. این سردر، نمونه بارز آجرکاری و گره سازی به سبک رازی است. سبک رازی از دوره سلجوقیان به یادگار مانده است. این سردر که قدمت آن بیشتر از گنبد تاج الملک در مسجد جامع عتیق اصفهان است در اصفهان و در محله حکیم قرار گرفته است.

این سردر زیبا و شگفت انگیز، در زمانهای دور مردمان را به درون بنایی باشکوه و بزرگ به نام مسجد جامع جورجیر (گورگیر) یا مسجد جامع صغیر در انتهای بازار رنگرزان هدایت می کرده است. مسجد جامع صغیر به نوعی در مقابل مسجد عتیق یا مسجد جامع کبیر اصفهان قرار داشته است. مافروخی نویسنده کتاب "محاسن اصفهان" در مورد این مسجد نوشته است این بنا توسط "صاحب بن عباد" ساخته شده است و دارای شبستانها، خانقاه ها، کتابخانه و مدارسی بوده است. همچنین عنوان می کند که این مسجد، از مسجد جامع اصفهان کوچکتر ولی از آن زیباتر و مستحکم تر بوده است. متاسفانه پس از حمله مغولان به ایران، به جز سردر، بقیه بخش های آین مسجد مانند مناره منحصربه فرد یک صد متری آن ویران شده است. سالها بعد در دوران صفوی، مسجد حکیم اصفهان به همت "حکیم محمد داوود" پزشک شاه عباس دوم در جای مسجد قبلی ساخته شد. اما این سردر به عنوان نمونه ای باشکوه از هنر معماری دوران دیلمیان، به همان حالت باقی مانده است. این سردر که امروزه یکی از ورودی های مسجد حکیم به شمار می آید، در مرداد ماه سال 1335 هجری شمسی، در جریان یک بارندگی بی سابقه به طور کامل از زیر آوار کاهگل بیرون آمد و مرمت و بازسازی شد. در این سردر با اینکه برخلاف بسیاری از سردرهای دیگر به جامانده از دوران های قبل، رنگ و لعاب کاشی به کار نرفته است، اما زیبایی و شکوه و عظمت آن انسان صاحب دل را به وجد می آورد و ساعتها غرق تماشای خود می کند.

از بارزترین ویژگی های سردر جورجیر می توان به قوس شکنج یا کنگره بزرگ یازده پر آن اشاره کرد که در نوع خود بی نظیر است. متریال اصلی مورد استفاده برای ساخت این سردر آجر است. نقوش به کاررفته در ساخت این سردر شامل: طرحهای خطی هفت شاخه، کتیبه های کوفی، طرحهای گل و برگ، پایه شمعدان، نقش هایی شبیه به حروف عبری و طرحهای هندسی متنوع است. به نظر می رسد این همه نقوش به کار رفته در این بنا پیام خاصی را در بر داشته است. یکی از این برداشتها شاید نشان دادن سابقه صلح و همزیستی پیروان ادیان مختلف در شهر اصفهان است.

 

Sardar11

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top