مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

یخچال در معماری ایرانی

یخچال در معماری ایرانی

یخچال ها، یکی از شگفتی های معماری ایرانی هستند که امروزه تقریبا به دست فراموشی سپرده شده اند. یخچال ها معرف معجزه خشت خام و هنرمندی دست های پرتوان و هنرمند معماران ایرانی هستند. در روزگاران قدیم، این یخچال ها در دل کویر ساخته می شدند و در اکثر شهرها و روستاهای ایران وجود داشتند. امروزه با پیشرفت علم و ساخت یخچالهای خانگی و صنعتی، این یخچالها تقریبا کاربری خود را ازدست داده و کم کم به دست فراموشی سپرده شده اند. پس از آشنایی با گنجینه های دیگری از معماری مانند " پیرنشین در معماری ایرانی"، در مبحث پیش رو قصد داریم تا در مورد این گنجینه باارزش معماری ایرانی توضیحاتی را ارائه دهیم. برای آشنایی بیشتر با این پدیده معماری ایرانی تا انتها با ما همراه باشید. آجر لفتون اصفهان

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

 سفال فوم دار اصفهان

یخچال ها در معماری ایرانی، گنجینه بسیار ارزشمندی هستند که نسبت به دیگر شاهکارهای معماری ایرانی، بیشتر مورد بی مهری و کم توجهی قرار گرفته اند. نحوه ساخت و شیوه معماری یخچال ها به صورتی بوده است که پاسخگویی مسائلی مانند عایقکاری ساختمان و حفظ برودت مناسب برای نگهداری یخ، چگونگی تهیه یخ و تهویه مناسب هوا بوده است.

یخچال ها به طور کلی از سه قسمت تشکیل می شدند:

حوضچه های تولید یخ: این حوضچه ها گودال های مستطیل شکلی بودند که به موازات دیوار سایه انداز و در بخش شمالی آن تعبیه می شده و عمق آن، در حدود 30 الی 50 سانتی متر و گاه بیشتر بوده است.

دیوار بلند و طولانی سایه انداز: دیوار طویل بسیار بلندی که از مشرق به مغرب امتداد داشته است. ارتفاع این دیوارها بسیار زیاد بوده و گاهی تا 10 متر نیز می رسیده است. این دیوارها در طول روز از تابش مستقیم آفتاب بر روی آب های منجمد شده در حوضچه ها جلوگیری می کرده است.

مخزن نگهداری یخ: این مخزن ها معمولا در پشت دیوار سایه انداز و در بخش جنوبی آن قرار داشته است. این مخزن به وسیله یک یا چند مدخل ورودی به بخش شمالی و رو به سوی حوضچه های تهیه یخ راه پیدا می کرده است.

 

Yakhchal1

با توجه به اقلیم های مختلف ایران، یخچال ها به دودسته تقسیم می شدند. یخچال های دارای مخزن گنبدی شکل و یخچال های دارای مخزن تونلی شکل.یخچال های دارای مخزن گنبدی شکل در اکثر مناطق ایران وجود داشتند اما یخچال هایی که مخزن تونلی شکل داشتند به صورت مستطیل بوده و در نواحی شمال مرکزی ایران و مناطق شمال غرب کشور وجود داشتند و از لحاظ عملکرد مانند یخچالهای گنبدی شکل عمل می کردند.

یخچالهای معروفی که در گذشته مورد استفاده بوده اند و همچنان در شهرهای مختلف ایران پابرجا هستند شامل یخچال زریسف کرمان و یخچال میبد هستند که از سالم ترین و زیباترین نمونه های موجود یخچال های ایران هستند. همچنین می توان از یخچالهای دوقلوی سیرجان، یخچال کاشان، و یخچال مویدی در کرمان هم به عنوان نمونه های دیگر نام برد.

 

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top