مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

رنگ ها در طراحی داخلی

رنگ ها در طراحی داخلی

 از آن جایی که طراحی داخلی یکی از مفاهیم مهم در صنعت ساخت و ساز است، قصد داریم تا در سلسله مباحث پیش رو در مورد طراحی داخلی و نکات مهمی که در طراحی داخلی باید در نظر داشت، صحبت کنیم. انتخاب رنگ یکی از مهمترین آیتم ها در طراحی داخلی است. بنابراین رنگ شناسی یکی از مهمترین مفاهیم اولیه در طراحی داخلی محسوب می شود. اینکه ما بدانیم هر رنگی در کجا باید استفاده شود و چه کاربردی دارد؛ یا اینکه از ترکیب رنگ های مختلف چه رنگی به وجود می آید و چه مفاهیمی را می توانیم با رنگ ها القا کنیم؛ و یا در چه جاهایی می توانیم از چه رنگ هایی استفاده کنیم، همه و همه جزو مبحث رنگ شناسی محسوب می شود. رنگ های اصلی سه رنگ هستند که شامل زرد، قرمز و آبی می شوند.  این سه رنگ را هرگز نمی توان از ترکیب رنگ های دیگر به وجود آورد. رنگ های فرعی یا ثانویه شامل رنگ های نارنجی، سبز و بنفش است که از مخلوط کردن دو رنگ اصلی باهم در اندازه مساوی ایجاد می شوند. رنگ های درجه سوم یا ترکیبی با مخلوط کردن قسمت های مساوی از یک رنگ اصلی و یک رنگ فرعی ایجاد می شود. شش رنگ درجه سوم وجود دارند که شامل زرد- نارنجی، قرمز- نارنجی، قرمز- بنفش، آبی- بنفش، آبی- سبز، و زرد- سبز هستند.در این مبحث در مورد رنگ ها و مفهوم آن ها در طراحی داخلی صحبت می کنیم. همراهی شما تا انتهای این سلسله مباحث موجب دلگرمی ما خواهد بود. آجر لفتون اصفهان

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

 photo 2017 12 16 11 17 36

 

انتخاب رنگ می تواند تاثیر خیلی زیادی در روح و روان افراد داشته باشد. رنگ یک زبان جهانی است. رنگ احساسات را تحریک می کند. فرهنگ ها را شکل می دهد و پیش زمینه جهان ما را می سازد . پس  باید در انتخاب رنگ مناسب برای هر فضا دقت کافی را داشته باشیم. برای انتخاب رنگ سه عامل مهم وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

محلی که رنگ در آن به کار رفته است: به عنوان مثال رنگ آبی هنگامی که در آسمان است دلپذیر است. اما همین رنگ روی دیوارهای یک اتاق احساس سرما را القا می کند.

فرهنگ: برخی رنگ ها در فرهنگ های خاص دارای اهمیت ویژه ای هستند و یا معنی و مفهوم متفاوتی دارند. مثلا رنگ سیاه اگر چه در فرهنگ ایرانی نماد غصه و عزاداری است، اما در فرهنگ ژاپنی دارای ارزش زیادی است. همچنین رنگ زرد در فرهنگ کشور چین نماد قدرت است.

عوامل اجتماعی و روانی: تاثیر رنگ بر روی افراد مختلف با موقعیت اجتماعی و شرایط روانی مختلف متفاوت است.

رنگ ها و مفهوم آن در طراحی داخلی

رنگ ها از مهمترین بخش های دکوراسیون داخلی هستند. مهمترین نکته در دکوراسیون داخلی انتخاب رنگ مناسب است که بر روحیه افراد تاثیر به سزایی دارد. رنگ ها به طور کلی به سه دسته رنگ های سرد، رنگ های گرم و رنگ های خنثی تقسیم می شوند.رنگ های گرم، مهیج و پرتحرک هستند. رنگ هایی مانند قرمز، زرد و نارنجی در دسته رنگ های گرم قرار می گیرند. رنگ های گرم انتخاب مناسبی برای فضاهای عمومی مثل نشیمن، اتاق غذاخوری و آشپزخانه است. با رنگ های گرم فضا پرانرژی و هیجان انگیز به نظر می رسد. رنگ های سرد، آرامش بخش و آرام هستند. رنگ های سبز، آبی و بنفش در طبقه بندی رنگ های سرد هستند. رنگ های سرد برای فضای خصوصی که نیاز به تمرکز، آرامش و استراحت دارند عالی است. مانند اتاق خواب، دفتر کارو مهد کودک ها. رنگ های خنثی، خود به دو گروه سرد و گرم تقسیم می شوند. رنگ های خنثی گرم مانند قهوه ای و بژ و رنگ های خنثی سرد مانند طوسی. رنگ های خنثی به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرند. مثلا می توان به عنوان فضایی که گرما و ظرافت دارد به کار برد و یا به عنوان پس زمینه استفاده کرد تا سایر عناصر و اکسسوری ها جلوه و نمود بیشتری پیدا کنند.

البته باید در نظر داشت که بهتر است در دکوراسیون داخلی ، از ترکیب رنگ گرم و سرد با هم استفاده کنیم. زیرا اگر در یک خانه فقط از رنگ سرد به تنهایی استفاده شود موجب سردی در روابط افراد خانواده و در دراز مدت سبب افسردگی می شود. همچنین رنگ های گرم اگر رنگ غالب در دکوراسیون داخلی باشند، حس عصبانیت را در افراد تشدید می کنند. ولی وقتی این دو دسته رنگ باهم ترکیب می شوند، همدیگر را خنثی می کنند. پیشنهاد ما این است که از سه دسته رنگی گرم، سرد و خنثی به صورت ترکیبی استفاده کنید. فقط باید در نظر داشته باشید که  برای ایجاد کنتراست از رنگ های مکمل استفاده کنید. مثلا اگر رنگ قرمز را به عنوان رنگ گرم انتخاب می کنید، رنگ سبز را به عنوان رنگ سرد که مکمل رنگ قرمز هست، در نظر بگیرید.

رنگ ها و فصل ها

نظریه رنگ ها، چارچوبی برای فهم رفتار و معنای رنگ ها فراهم می سازد. رنگ ها می توانند دارای وجوه مشترکی با فصل ها باشند:

  • زمستان با رنگ های خاکستری، سفید، آبی سرد و رنگ های مشابه
  • پاییز با رنگ های طلائی، حنایی، زیتونی، بنفش مایل به قهوه ای و رنگهای کم رنگ و کدر
  • تابستان با رنگ های اصلی و رنگ های روشن
  • بهار با رنگ های پاستیلی مانند رنگ های مدادرنگی

 

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال: اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                               

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                          

تلفن کارخانه : 03145711350 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top