مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

فونداسیون ( پی ساختمان)

فونداسیون ( پی ساختمان)

پی ها یکی از مهمترین بخش های بسیاری از سازه ها به شمار می روند. پی به عنوان بخشی از سازه تعریف شده است که بار اعمال شده روی سازه و همچنین وزن خود سازه را به یک نقطه گسترده تر از خاک و زمین منتقل می کند. پی ساختمان از این طریق از افزایش بیش از اندازه بار و گذر از ظرفیت تحمل نهایی سازه و خاک جلوگیری می کند. بنابراین کل سازه در یک بازه قابل تحمل از بار قرار می گیرد. در صورتی که پی به روش اصولی و با رعایت تمامی اسانداردها اجرا شود کمک شایانی در دستیابی به اهداف زیر خواهد کرد:

 1. توزیع بار سازه در یک منطقه وسیع از خاک
 2. جلوگیری از نشست نامتعادل و نامتقارن سازه
 3. جلوگیری از حرکات جانبی سازه
 4. افزایش ثبات و پایداری سازه

در این مبحث قصد داریم تا با انواع پی ساختمان آشنا شویم. اگر این مطلب برایتان جالب یا مفید است تا انتها با ما همراه باشید. آجر لفتون اصفهان

 

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال:اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350 

چرا انواع مختلفی از پی داریم؟

تا جایی که می دانیم انواع مختلفی از خاک با ویژگی های فیزیکی و ساختاری متفاوت وجود دارد که هر یک از آن ها دارای ظرفیت تحمل منحصر به فرد هستند. از این رو بسته به نوع خاک، اندازه سازه و بار ناشی از سازه، مهندسان تصمیم می گیرند که از چه نوعی از پی استفاده کنند.

انواع پی

به طور کلی پی ها را در دو دسته پی عمیق و پی سطحی یا کم عمق قرار می دهند. اصطلاح پی سطحی و پی عمیق اشاره به عمق خاک دارد که پی در آن قرار گرفته است. به طور کلی اگر پهنای پی از عمق آن بیشتر باشد آن را به عنوان یک پی سطحی یا کم عمق در نظر می گیرند و اگر پهنای پی کوچکتر از عمق آن باشد، آن را به عنوان یک پی عمیق در نظر می گیرند. با این وجود، پی های سطحی و عمیق را می توان به انواع مختلف دیگری نیز دسته بندی کرد که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد.

پی عمیق شامل انواع دیگری می شود: پی شمعی، پی چاهی و پی کیسون انواع پی های عمیق هستند.

پی سطحی نیز شامل انواع دیگری است: پی منفرد، پی دیواری، پی مرکب، پی نواری و پی گسترده انواع مختلفی از پی های سطحی هستند.

پی های منفرد یا ایزوله

این نوع از رایج ترین و در عین حال ساده ترین پی ها و از نظر اقتصادی هم به صرفه ترین نوع پی هستند. پی منفرد را به طورر کلی برای ساختمان های معمولی تا پنج طبقه به کار می گیرند. پی منفرد شامل یک پی در قسممت قاعده ستون است. این نوع از پی مستقل است. در این نوع از پی ریزی به طور معمول هر یک از ستون های به کار گرفته در سازه دارای فونداسیون مختص خود در قسمت قاعده هستند. فشار و بار وارد شده بر سازه در این نوع از پی به طور مستقیم از ستون به خاک منتقل می شود. شکل این نوع از پی ها نیز ممکن است مستطیلی، مربعی و دایره ای باشد. اندازه این پی را می توان با تقسیم کردن قاعده ستون بر ظرفیت تحمل مجاز خاک به طور دقیق محاسبه کرد. این نوع از پی ها را می توان تحت شرایط زیر به کار گرفت:

 1. بار سازه نسبتا پایین باشد.
 2. ستون ها خیلی نزدیک به هم نباشند.
 3. ظرفیت تحمل خاک در عمق و ضخامت های کم، بالا باشد.

پی های دیواری

این نوع از پی ها در جهت توزیع بارهای دیوارهای حامل در سازه به سطح زمین استفاده و در راستا و موازی با دیوار اجرا می شود. پهنای این نوع پی تقریبا 2 تا 3 برابر پهنای دیوار است. پی دیواری در واقع یک نوار بتنی پیوسته در طول دیوار است. سنگ، آجر و بتن مسلح از جمله مصالحی هستند که برای ساخت پی دیواری مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از پی های سطحی و کم عمق را می توان تحت شرایط زیر به کار گرفت:

 1. بزرگی و شدت بارهایی که باید انتقال داد کوچک باشد.
 2. پی بر روی بستری از ماسه و گراول های بسیار متراکم قرار داده شود.

 

پی های مرکب

پی های مرکب بسیار شبیه به نوع منفرد هستند. هنگامی که ستون های سازه فاصله کمی با یکدیگر داشته باشند یا ظرفیت تحمل پایین باشد و با یکدیگر همپوشانی داشته باشند ترجیح داده می شود که از پی های سطحی نوع مرکب استفاده شود. در این نوع از پی ها، بیش از یک ستون در فونداسیون قرار گرفته است. به همین دلیل است که به این نوع پی ها مرکب می گویند. شکل این نوع از پی ها ممکن است مستطیل شکل، تی شکل و ذوزنقه ای باشد. هدف اصلی از به کار گیری این نوع از پی، توزیع یکنواخت بارها در کل ناحیه پی ریزی است. برای استفاده از این نوع پی لازم است که مرکز ثقل پی و مرکز بار کل بر یکدیگر منطبق باشند. پی های مرکب را می توان تحت شرایط زیر به کار گرفت:

 1. ستون ها فاصله نزدیکی به یکدیگر داشته باشند.
 2. هنگامی که ستون به خط املاک نزدیک باشد.
 3. یک قسمت از پی به دلایلی محدود شده باشد.

 

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال:اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top