مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

چند اصطلاح حقوقی در مورد املاک 2

چند اصطلاح حقوقی در مورد املاک 2

در مبحث قبلی با عنوان "چند اصطلاح حقوقی در مورد املاک " در مورد مسائلی مانند ملک اوقافی، ملک مشاع و املاک ورثه ای صحبت کردیم. در ادامه این مبحث قصد داریم تا با مسائل حقوقی دیگری در حوزه املاک و مستغلات آشنا شویم. یکی از مواردی که در هنگام خرید منزل شنیده ایم، سند تک برگ است. دانستن توضیحاتی در مورد سند تک برگ، می تواند ابهامات ما را در هنگام خرید و انتقال سند خانه برطرف کند. در ادامه با اشخاص ممنوع المعامله آشنا خواهیم شد تا بدانیم معامله ملک با چه افرادی دارای محدودیت و یا ممنوعیت است. و در پایان با اصطلاح اموال منقول و غیرمنقول بیشتر آشنا می شویم. تا انتها با ما همراه باشید. آجر لفتون اصفهان

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال:اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350 

مهمترین ویژگی های سند ترک برگ

سند ترک برگ نوع جدیدی از اسناد ملکی بوده و در مقایسه با سندهای دفترچه ای تعداد برگ کمتری دارند. اسناد تک برگ به صورت یک برگه پشت و رو حاوی اطلاعات مربوط به ملک و مالک می باشند. بر خلاف اسناد دفترچه ای، اطلاعات مربوط به نقل و انتقالات ملک و سند مربوط در اسناد تک برگی درج نمی شود و تنها مشخصات مالک جدید در آن قابل مشاهده است. به عبارتی پس از نقل و انتقال ملک، سندی جدید برای مالک جدید صادر خواهد شد. یکی ازویژگی های خوب اسناد تک برگی امکان صدور آن برای تمامی مالکین می باشد. این ویژگی به گونه ای است که برای تمامی شرکا با هر میزان مالکیت، سندی جداگانه صادر می شود و اطلاعات فرد و میزان سهم وی از ملک در آن درج می شود. سندهای تک برگی برخلاف اسناد دفترچه ای، به صورت الکترونیکی صادر شده و همچنین دارای هولوگرامی هستند که امنیت آن ها را تامین کرده و به راحتی قابل جعل نیستند.

immigration law

اشخاص ممنوع المعامله

یکی از مهم ترین مواردی که در زمان انجام معامله باید به آن توجه شود این است که شخص ممنوع المعامله نباشد. حالا چه کسانی ممنوع المعامله هستند؟

1-محجورین: یعنی اشخاصی که عاقل و بالغ و رشید نیستند یا به عبارتی فاقد اهلیت هستند. 2-تجار ورشکسته 3-محکومین دادگاه

از کجا بفهمیم شخص ممنوع المعامله هست یا نه؟ از طریق دفاتر ثبت اسناد کشور و معاونت قضایی دادستانی کل کشور و ادارات ثبت اسناد و املاک می توان جهت استعلام نسبت به وضعیت ممنوع المعامله بودن فرد اطلاع پیدا کرد.

برای خرید ملک چه استعلام هایی لازم است؟

استعلام ممنوع المعامله نبودن: اگر فردی به علت جنون یا ورشکستگی ملکی به شما بفروشد، دیگر این حالت معامله باطل است و حتی در موارد بسیاری پول شما قابل بازگشت نیست.

استعلام عدم توقیف: خریدار املاک توقیف شده شبیه به خرید مال غیر است. علاوه بر بطلان معامله، چون این افراد معمولا به علت بدهی اموالش توقیف شده است، به احتمال بالا دیگر نمی توانید به پولتان دسترسی پیدا کنید.

استعلام در رهن نبودن ملک: اگر ملکی را که شما قصد خرید آن را دارید، در رهن و ضمانت بانک است، به اجازه بانک احتیاج است. اما تجربه نشان داده خرید این املاک دردسر و خطرات زیادی دارد.

استعلام از شهرداری: این استعلام به خصوص برای املاک کلنگی است که معمولا در طرح تفصیلی ممکن است که کل ملک یا بخشی از آن، به کوچه یا راه اصلی الحاق شود، مهم است.

استعلام وکالت نامه: اگر ملکی را از طریق وکالتنامه از شخصی که وکالتنامه به نام اوست می خرید، حتما صحت و اصالت این وکالتنامه را از مرجع قانونی بررسی کنید و اینکه حتما پول را به حساب صاحب ملک بریزید نه وکیلش. مگر اینکه در وکالتنامه بلامانع اعلام شده باشد. همه استعلامات ثبتی از طریق دفتر ثبت اسناد و املاک امکان پذیر است.

تعیین زمان برای شرط فسخ در قرارداد:طبق ماده 401 قانون مدنی، اگر برای خیار شرط (شرط فسخ) مدت تعیین نشود، هم شرط و هم بیع باطل است. در این صورت ثمن معامله باید به خریدار برگردد و ملک و سند به فروشنده!

sanad

تشریح مال منقول و غیر منقول

در حوزه املاک با اصطلاح مال منقول و غیر منقول، بسیار برخورد می کنیم. دراین قسمت این دو واژه را شرح می دهیم:

مال غیر منقول آن است که از محلی به محل دیگر منتقل نمی شود که یا استقرار آن ذاتی است و یا با دخالت انسان انجام می شود، به نحوی که انتقال آن به خرابی یا نقص خود مال یا محل آن منجر می شود. اراضی، بناها و آسیاب و هر چه که در بنا نصب شده و جزو بنا محسوب می شود غیر منقول است. همچنین است لوله ها که برای جریان آب یا مقاصد دیگر در زمین یا بنا کشیده شده باشد. آینه و پرده، نقاشی و مجسمه و امثال آن ها در صورتی که در بنا یا زمین به کار رفته باشد، به طوریکه انتقال آن موجب نقص یا خرابی خود شیی یا محل آن بشود، غیر منقول است. میوه و حاصل باغ و مزرعه مادامی که چیده یا درو نشده غیر منقول است. اگر قسمتی از آن چیده یا درو شده باشد، فقط آن قسمت منقول محسوب می شود.

درخت ها و شاخه های آن و نهال و قلمه، مادام که بریده یا کنده نشده باشد، غیر منقول است. حیوانات و اشیایی که مالک، آن را برای کار زراعت اختصاص داده است، از قبیل گاو و گاومیش و ماشین و اسباب و ادوات زراعت و بذرها و غیره و به طور کلی هر مال منقول که برای استفاده در کار زراعت لازم و مالک آن را به این امر تخصیص داده باشد، از نظر صلاحیت محاکم و توقیف اموال جزو ملک محسوب و در حکم مال غیر منقول است. همچنین تلمبه و گاو و یا حیوان دیگری که برای آبیاری، زراعت یا خانه و باغ اختصاص داده شده است به همین صورت است. حق انتفاع از اشیا غیر منقول مثل حق عمری و سکونت و همچنین حق ارتفاق نسبت به ملک غیر از قبیل حق العبور و حق المجری و دعاوی راجع به اموال غیرمنقول از قبیل تقاضای خلع ید و امثال آن تابع اموال غیر منقول است. اشیایی که انتقال آن از محلی به محل دیگر امکان داشته باشد، بدون اینکه به خود یا محل آن خرابی وارد آید، منقول است. کلیه دیون از قبیل قرض و ثمن مبیع و مال الاجاره مورد اجاره از حیث صلاحیت محاکم در حکم منقول است، مگر اینکه مبیع یا مورد اجاره از اموال غیر منقول باشد. انواع کشتی های کوچک و بزرگ و قایق ها و آسیاها و حمام هایی که روی رودخانه هاو دریاها ساخته می شود و می توان آن ها را حرکت داد و کلیه کارخانه هایی که نظر به طرز ساختمان جزو بنای عمارتی نباشد، جزو منقولات است ولی توقیف بعضی از اشیا مزبور، ممکن است نظر به اهمیت آن ها موافق ترتیبات خاص به عمل آید. مصالح بنایی از قبیل سنگ و آجر و غیره که برای کار بنایی تهیه شده یا به واسطه خرابی از بنا جدا شده باشد، مادام که در بنا به کار نرفته است، منقول محسوب می شود.

 

images 1 آدرس مرکز فروش کارخانه آجر وسفال:اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top