مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

مشارکت در ساخت چیست؟

مشارکت در ساخت چیست؟

حتما تا به حال عبارت " مشارکت در ساخت " به گوشتان خورده است. ولی ممکن است ندانید شرایط و قوانین این توافق چیست. بارها شنیده ایم که صاحب یک خانه یا زمین، ملک خود را به سازنده ای واگذار کرده تا آن را تبدیل به آپارتمان کند و در ازای آن صاحب چند واحد آپارتمان شود. توافقی که بسیار خوب به نظر می رسد و می تواند ضمن زیبائی ساختمان، شما را صاحب چند واحد آپارتمان نوساز کند. اگر در این فکر هستید که زمین یا خانه قدیمی خود را بفروشید و با پول آن خانه جدیدی بخرید، مشارکت در ساخت یکی از راه هایی است که می تواند شما را صصاحب خانه کند و به افزایش سرمایه برساند. فواید مشارکت در ساخت به شرط آشنائی با همه جنبه های آن از معایبش بیشتر است. یکی از آن ها افزایش استحکام بننا است. مشارکت در ساخت می تواند در گستره بافت فرسوده موجب افزایش استحکام بنا شود. می توان خانه های کلنگی را با مشارکت دیگران نوسازی کرد و ساختمان زیبا و به روزی را از نو ساخت. از دیگر مزایای مشارکت در ساخت رشد سرمایه است. با توجه به افزایش روزافزون قیمت ملک، ساخت واحدهای تازه می تواند افزایش سرم

 

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350 

ایه را به دنبال داشته باشد. آجر لفتون اصفهان

 

چه افرادی باید سراغ قراردادهای مشارکت در ساخت بروند؟

همان طور که از نام مشارکت پیداست، این قرارداد یک نوع " توافق" دو طرفه است که هر یک از طرفین در آن آورده ای دارند. در پایان کار، هر یک از طرفین با توجه به نسبت آورده شان، با هم شریک می شوند. اجازه دهید مطلب را با یک مثال واضح تری روشن کنیم؛ مثلا شما صاحب خانه ای ویلایی و کلنگی هستید. با توجه به افزایش جمیت و نیاز به مسکن و بالا رفتن قیمت خانه، به این فکر افتاده اید که خانه تان را خراب کنید و در همان زمین، آپارتمانی چند طبقه بسازید. اما مشکل اصلی شما این است که نه تخصص این کار را دارید و نه پولش را. اینجاست که مشارکت در ساخت می تواند به کمک شما بیاید. به این صورت که یک سازنده سرمایه و تخصص، با شما شریک می شود و برایتان آن خانه کلنگی را تبدیل به آپارتمانی چند طبقه می کند. در نهایت شما با سازنده در سودی که از این ساخت و ساز به دست می آید شریک می شوید.

چه مواردی باعث سودآور بودن این قرار می شود؟ ( فواید مشارکت در ساخت )

افزایش استحکام بنا: اولین و شاید یکی از مهمترین فواید مشارکت در ساخت، این است که منجر به بازسازی بافت فرسوده شهرها می شود. خانه های کلنگی معمولا عمری بالای 25 سال دارند. این در حالی است که 25 سال پیش قوانین ساخت ساختمان به اندازه امروز مدون نبوده است. از طرفی نظارت چندانی هم بر اجرای دقیق آن ها وجود نداشته است. کسی نیست که نداند ایران روی کمربند زلزله قرار دارد. به همین دلیل لازم است ساختمان ها در ایران در برابر زلزله مقاوم باشند. آیین نامه 2800، که در حال حاضر میار اصلی برای تعیین مقاوم بودن یا نبودن ساختمان ها در برابر زلزله است، اولین بار در سال 1367 تصویب شده است. این آیین نامه تا به امروز پیشرفت بسیار زیادی داشته و اصلاحات زیادی روی آن انجام شده است.

بر اساس این آیین نامه، ساختمان ها در هر منطقه برای زلزله هایی که احتمال رخ دادنشان تا 90 درصد است، طراحی می شوند. در گذشته این آیین نامه چندان جدی گرفته نمی شد. اما امروزه سازمان نظام مهندسی بر اجرای دقیق و کامل آن اصرار زیادی دارد. به همین دلیل تقریبا می توان ادعا کرد که ساختمانهای قدیمی در برابر زلزله های قدرتمند چندان مقاوم نیستند. مشارکت در ساخت، برای افرادی که سرمایه بازسازی خانه هایشان را ندارند این امکان را فراهم می آورد تا بتوانند خانه ای امن در برابر زلزله داشته باشند. البته به این نکته هم باید توجه کرد که فقط مقاومت در برابر زلزله را نباید به عنوان معیاری از استحکام بنا در نظر بگیریم. یکی از مواردی که تقریبا تمامی ساختمان های قدیمی با آن درگیر هستند، موضوع نشست و آن هم نشست نا متقارن سازه است. این نشست ها می توانند باعث ایجاد ترک های ریز یا بزرگ و خطرناک شوند و جان ساکنین را به خطر بیندازند. در گذشته موضوعات مربوط به شالوده ساختمان و مقاومت خاک، جدی گرفته نمی شد. در صورت بازسازی ساختمان بر اساس مقررات جدید و استانداردهای فعلی، می توان از مشکلات مربوط به نشست ساختمان نیز جلوگیری کرد.

زیبایی ساختمان

ساختمان های کلنگی معمولا وجهه زیبایی ندارند. این موضوع دو اثر منفی دارد: اولا باعث زشت شدن نمای شهر می شود. ثانیا روی اعتماد به نفس ساکنین خانه تاثیر مخرب دارد. بازسازی ساختمان با کمک مشارکت در ساخت، می تواند هم چهره شهر را زیبا کند و هم باعث شود مالک احساس خوبی به خانه ای که در آن زندگی می کند داشته باشد. زیبایی ساختمان حتی می تواند کیفیت زندگی افراد ساکن را اتقا ببخشد. همچنین حتی اگر صاحب ملک کلنگی، بعد از بازسازی تصمیم به فروش آن خانه داشته باشد، راحتتر و سریعتر و با قیمت بهتر می تواند خانه خود را به فروش برساند.

مشارکت در ساخت و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان و مصرف انرژی

خانه های کلنگی هر روز ایراد جدیدی پیدا می کنند که باید هزینه و وقتی را صرف تعمیرشان بکنید. تازه بعد از تعمیر باز هم مثل روز اولشان نمی شوند. چون به هر حال فرسوده شده اند. علاوه بر این مصرف انرژی در خانه های قدیمی بالاست. مثلا خانه های کلنگی پنجره های دوجداره و یا آجر سفال فوم دار ندارند. در نتیجه انرژی زیادی در آن ها به هدر می رود. سیستم گررمایش از کف ندارند؛ بنابراین باید انرژی زیادی مصرف کنید تا خانه گرم شود. ممکن است موتورخانه قدیمی باشد و مصرف انرژی بالایی داشته باشد و... همه این مسائل در نهایت، خودشان را در قبض های برق و آب و گاز نشان می دهند. با بازسازی اصولی خانه می توانید در این هزینه ها صرفه جوئی کنید و افزایش استحکام بنا را به ارمغان بیاورید.

استفاده از امکانات روز

ساختمان های قدیمی امکانات قدیمی دارند. پادرد و کمردرد این روزها عضو جدانشدنی از خانواده های ایرانی شده که باعث می شود افراد وقتی به میان سالی قدم می گذارند نتوانند بدون درد از پله ها یا دستشوئی ایرانی استفاده کنند. با بازسازی علاوه بر افزایش زیبایی ساختمان، می توان برای ساختمان آسانسور یا دستشوئی فرنگی در نظر گرفت. بسیاری از ساختمان های قدیمی از مشکلات مربوط به فاضلاب، بوی بد آن و حشرات رنج می برند. این مشکلات ناشی از طراحی غیراصولی شبکه فاضلاب خانه است. بعضی از ساکنین آپارتمان های قدیمی شکایت دارند که صدای هر قدم همسایه بالائی در خانه هایشان شنیده می شود. بسیاری از سیستم گرمایش غیراصولی خانه خود شکایت دارند و به خاطر طراحی بد مجبورند سالانه هزینه زیادی بابت گرمایش خانه پرداخت کنند و در نهایت هم نتیجه مطلوب حاصلشان نمی شود. اینها چند مورد جزئی از مشکلات مربوط به امکانات خانه های کلنگی است. با بازسازی خانه های کلنگی می توان از شر چنین مشکلاتی راحت شد. خانه را به امکانات روز مجهز کرد و چند سال زندگی در این دنیا را با آسایش سپری کنیم.

مشارکت در ساخت و افزایش سرمایه و ارزش ملک

اگر بخواهید خانه کلنگی خود را بفروشید، عملا به خاطر خود بنا نمی توانید هیچ پولی از خریدار بگیرید و گوئی دارید زمین خام را به خریدار می فروشید. این در حالی است که اگر بعد از فروش بخواهید خانه دیگری ( طبیعتا نوساز) بخرید، علاوه بر قیمت زمین، باید هزینه ارزش بنا را هم به فروشنده پرداخت کنید. در واقع دوبرابر ضرر کرده اید: یک بار برای ارزش بنای خانه کلنگی خود صرف نظر کرده اید و بار دیگر ارزش خانه نوساز را به فروشنده پرداخت کرده اید. با مشارکت در ساخت می توانید این مشکل را حل کنید. وقتی خانه خود را بازسازی می کنید، عملا باعث افزایش سرمایه خود می شوید. حتی اگر نخواهید خودتان در آن خانه زندگی کنید، از فروش آن سود بیشتری عاید شما خواهد شد. حتی فرزندانتان نیز از این اقدام هوشمندانه شما بهره می برند و این قطعا یکی از فواید مشارکت در ساخت است.

تبدیل سریع به نقدینگی

برای خانه های کلنگی به سختی خریدار پیدا می شود. این در حالی است که خانه های نوساز همیشه مشتری خودشان را دارند. اگر بخواهید سرمایه تان (خانه) را سریعا به پول نقد تبدیل کنید، یکی از بهترین راه ها، بازسازی و نوسازی ملک است.

موارد گفته شده فقط بخشی از فواید بازسازی خانه های فرسوده بود که مشارکت در ساخت فرآیند آن را بسیار ساده کرده است. البته این قرارداد مانند هر قراردادی خطرات و ریسک های خاص خودش را نیز دارد. با رعایت نکات احتیاطی می توانید تجربه خوبی از این مشارکت داشته باشید.

سخن پایانی

ساختمان های قدیمی و کلنگی از هر نظر برای ساکنین ساختمان دردسرساز هستند. اگر قصد فروش خانه قدیمی خود را دارید تا از شر مشکلاتش رهایی یابید و به آپارتمان جدیدی نقل مکان کنید بهتر است مشارکت در ساخت را مدنظر قرار دهید. چون با این کار به جای یک واحد آپارتمان، می توانید صاحب چند واحد شوید و ارزش سرمایه خود را حفظ کنید. علاوه بر آن،انجام این کار باعث افزایش استحکام بنای شما می شود.

images 1 آدرس مرکز فروش:اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top