مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

قسمت های فراموش شده منزل

قسمت های فراموش شده منزل

خانه، منزل، مسکن و... یا هر اسمی که روی آن بگذاریم، همه آنها یک چیز را در ذهن ما تداعی می کنند.: محل آرامش و آسایش. آرامش خانه مربوط به خلق و خوی افراد حاضر در خانه است و آسایش آن مربوط به امکانات رفاهی خانه. در دنیای مدرن امروزی به آسایش افراد در محیط زندگی توجه زیادی می شود. در واقع تلاش بسیاری از سازندگان مسکن بر این است تا بتوانند آسایش بیشتری را برای افراد به ارمغان بیاورند. استفاده از امکانات و تجهیزات مدرن و پیشرفته، مصداق بارز همین تلاش است. در کنار آن برخی مواردی که در گذشته های دور یا نزدیک نیز مایه آسایش افراد می شده هم به آن اضافه شده است. در این مقاله قصد داریم دوتا از مواردی که در خانه های قدیم ایرانی وجود داشته و برای مدتی به دست فراموشی سپرده شده بودند را به شما معرفی کنیم. مواردی که امروزه با کمی تغییر و البته استفاده از تجهیزات پیشرفته در کنار آن، به معماری جدید اضافه شده است. آشپزخانه کثیف (مطبخ) و لندری روم (رختشویخانه ) دو مکانی هستند که در قدیم در خانه های ایرانی وجود داشتند و با کمی تغییر و تحول در خانه های مدرن امروزی نیز تعبیه می شوند. در این مقاله به معرفی این دو مکان می پردازیم. آجر لفتون اصفهان

 

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350 

آشپزخانه کثیف یا مطبخ

آشپزخانه مخفی یا آشپزخانه کثیف، ایده ی جدیدی نیست و از زمان های قدیم الهام گرفته است. در واقع چند سالی به فراموشی سپرده شده بود. ولی از آنجایی که فرهنگ مهمانداری و پذیرایی از مهمان و همچنین تمیز بودن برای ما ایرانیان بسیار مهم است، این قسمت فراموش شده از معماری، مجددا به ساختمان های ایرانی بازگشت. در ایران قدیم فضاهائی به نام مطبخ وجود داشت که کاربرد آن شبیه کاربرد آشپزخانه کثیف امروزی بود. این فضا درگذشته، در فضای آزاد یا در گوشه حیاط و یا در زیر پله طراحی می شد و فضایی کاملا جدا از آشپزخانه بود.

آشپزخانه کثیف یا مطبخ، یک آشپزخانه مخفی و جدا است که اکثر کثیف کاری های مهمانداری و آشپزی در آن جا و به دور از چشم میهمانان و افراد دیگر اتفاق می افتد.این فضا صرفا مخصوص پخت و پز و شستن ظرف ها است و در واقع تمامی ریخت و پاش ها و شلوغ کاری های آشپزی کردن را از دید بقیه افراد پنهان می کند. در مقابل آن، آشپزخانه تمیز یک فضای شیک و زیباست که می تواند به صورت اپن باشد یا به صورت کلی به سالن منزل متصل و در امتداد آن باشد.آشپزخانه تمیز در تیررس دید افراد قرار دارد و معمولا پذیرایی و برخی کارهای جزیی در آن صورت می گیرد. در این قسمت یخچال فریزر، فر، سولاردوم و همچنین سینک و گاز صفحه ای هم وجود دارد. آشپزخانه کثیف گاهی در دارد و در انتهای آشپزخانه تمیز و اصلی قرار می گیرد. در واقع آشپزخانه کثیف شبیه آشپزخانه رستوران ها است که معمولا در دید مشتریان نیست. یعنی مهمانها و افراد داخل منزل، روی این آشپزخانه دید ندارند.

Matbakh

معمولا در خانه هایی که متراژ بالائی دارند از دو فضا به عنوان آشپزخانه استفاده می شود. آشپزخانه عمومی یا به اصطلاح تمیز و آشپزخانه خصوصی یا کثیف که معمولا در مجاورت هم قرار می گیرند. آشپزخانه های مخفی محل پخت و پز، شستشو، انبار مواد غذائی یا هر فعالیتی که ایجاد بو وصدا و ریخت و پاش کند، است. این فضا دارای سیستم فاضلاب و لوله کشی آب، گاز، سیستم برق کشی، هواکش برای تهویه هوا است. وجود پنجره یا دربی رو به فضای آزاد، به لحاظ تهویه محیط برای آشپزخانه کثیف یک ضروت محسوب می شود. همچنین تمام تجهیزات لازم مانند سینک، گاز، هود، قفسه، کابینت، ماشین ظرفشوئی و..که ممکن است کثیف کاری داشته باشند در این فضا قرار می گیرند. سینک در قسمت آشپزخانه کثیف، ممولا دولگنه طراحی و انتخاب می شود تا برای شستشو راحتتر باشد.. آشپزخانه مخفی معمولا از آشپزخانه اصلی کوچکتر است و توسط دیوار، درب و یا کابینت از آشپزخانه تمیز جدا می شود. امروزه در نقشه های مهندسی، آشپزخانه تمیز و کثیف، در امتداد و یا در همجواری یکدیگر طراحی می شود. البته بهترین مکان برای آشپزخانه کثیف، قرارگیری آن در همجواری آشپزخانه و در فضایی در راستای کابینت های آشپزخانه است. البته آشپزخاننه کثیف می تواند در دل آشپزخانه اصلی یا حتی بیرون از فضای داخلی قرار بگیرد. حداقل فضای مورد نیاز برای این آشپزخانه 6 مترمربع در نظر گرفته می شود. در برخی موارد می توان از تراس، پاسیو و یا حیاط خلوت برای ساخت آشپزخانه کثیف استفاده کرد. از طرفی وجود آشپزخانه کثیف می تواند در برخی افراد که در هنگام مهمانداری مضطرب می شوند، احساس آرامش ایجاد کند. همچنین برای افرادی که تمیز و مرتب دیده شدن آشپزخانه برایشان مهم است، وجود آشپزخانه کثیف می تواند کاربردی باشد.

 matbakh2

لندری روم یا رختشورخانه

لندری روم یا رختشورخانه از قدیم در خیلی از خانه ها رواج داشته است. امروزه یکی از آپشن های خانه های لوکس، وجود لندری روم است. بهتر است لندری روم کنار حمام و یا نزدیک به بالکن باشد تا از نور طببیعی بتوان استفاده کرد. البته اگر بالکن بزرگ باشد می توان از آن به عنوان لندری روم نیز استفاده کرد. لندری روم یا رختشورخانه به قسمتی از خانه گفته می شود که مخصوص شستشو و اتو کردن لباس ها هست. لندری روم شامل ماشین لباسشوئی، رخت آویز، قفسه مواد شوینده ، اتو و میزاتو است. بنابر نیازز و سلیقه می توان جارو برقی، تی و سایر وسایل تمیزکاری منزل را نیز در این قسمت از خانه قرار داد.

Landri

برای سبد لباسها بهتر است از سبدهای ریل دار استفاده کنید تا جای کمتری را اشغال کند. بهتر است کنار ماشین لباسشویی از یک سوپری برای قرار دادن مواد تمیز کننده و سفید کننده لباس استفاده کنید. برای آویزان کردن لباسها از رگالهای تاشونده استفاده کنید تا لباسهای بیشتری بتوانید آویز کنید. لباسهای کثیف سفید و رنگی و تیره را با ظرف های متفاوت، از هم جدا کنید تا در زمانی که منتظر شستشو هستند و یا در زمان شستشو با هم تداخل رنگ نداشته باشند. برای استفاده بهتر از فضا از میز اتوی تاشو داخل کشو استفاده کنید تا در زمانی که نمی خواهید از اتو استفاده کنید، فضای زیادی را اشغال نکند.

این قسمت از ساختمان باید به اندازه کافی نورگیر باشد. برای اینکه لکه های لباس ها قابل دیدن باشند. همچنین بهتر است حتی الامکان کنار اتاق خواب و یا حمام باشد و دورترین نقطه از آشپزخانه باشد. کفپوش و دیوارهای لندری روم باید قابل شستشو و عایق رطوبت باشند تا با خیال راحت بتوانید آنجا را تمیز کنید. استفاده از سرامیک ویا آجر های نانو شده گزینه های بسیار خوبی هستند. همچنین بهتر است از رنگ های روشن استفاده شود تا کثیفی ها بهتر دیده شوند. تهویه مناسب برای خروج بخار مواد شیمیائی و جلوگیری از کپک زدن لباس های کثیف، بسیار ضروری است.

 

Landri2

images 1 آدرس مرکز فروش:اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top