مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

تفاوت های بین تراس و بالکن!

تفاوت های بین تراس و بالکن!

واژه های تراس، بالکن، بهارخواب و ایوان را حتما تابه حال شنیده اید. اغلب ما تصور می کنیم همه این کلمات معنا و مفهوم یکسانی دارند. در واقع گرچه این کلمات مفاهیمی مشابه و نزدیک به هم دارند، اما تفاوت کاربردی و معنائی در این کلمات وجود دارد. برخی از افراد بالکن و تراس را یکی می دانند و معتقد هستند که این دو تفاوتی باهم ندارند. اما خوب است بدانید بالکن و تراس تفاوت هائی با هم دارند. تراس یا بالکن هر کدام ویژگی ها و جذابیتهای مخصوص به خود را دارند. مهم این است که بتوان با اندکی سلیقه و صرف وقت جهت نظافت و دیزاین، از آن ها به نحو احسن استفاده کرد و آن ها را تبدیل به یک انباری در گوشه خانه خود نکنیم. در آپارتمان های کم متراژ جدید، شاید کمتر خبری از بالکن یا تراس و بهارخواب باشد، اما هنوز هم هستند خانه هائی که با الهام گیری از معماری قدیمی ایرانی، که بهارخواب جزء لاینفک وجود آن ها بود؛ از این بخش های جذاب بهره می برند. استفاده از این بخش ها در ساختمان می تواند به خاطر زیبائی ظاهری آن باشد یا به خاطر کاربرد فوق العاده ای که برای تمامی اهل منزل دارد. آجر لفتون اصفهان

 

 

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350 

ایوان چیست؟

ایوان واژه ای پارسی است که در زبان های عربی و ترکی نیز به کار برده می شود. ایوان به نشیمنگاهی گفته می شود که بلندتر از اطراف خود استو معمولا در بخش بیرونی بناها ساخته می شود. ایوان در معماری ایرانی از زمان اشکانیان مورد استفاده قرار می گرفته است و تاکنون نیز به شیوه های مختلف ساخته شده است. ایوان ها معمولا از یک طاق آهنگ تشکیل می شوند. ایوان ها از سه طرف بسته هستند و به طرف میانسرا یا حیاط باز می شوند. ایوان ها به صورت فضاهای ورودی و خروجی ساخته می شوند. در حالی که برای جریان یافتن هوا باز هستند؛ ولی از تابش مستقیم آفتاب جلوگیری می کنند. ایوان به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده ساختمان اهمیت فوق العاده ای دارد و به ساختمان، برجستگی و شکوه خاصی می بخشد. البته سال هاست که دیگر از ایوان در ساخت خانه های معمولی یا آپارتمان ها استفاده نمی شود و فقط در برخی خانه های ویلائی شاهد آن هستیم. ایوان کانونی برای تزیینات مختلف بنا، مانند ایجاد مقرنس هائی با شیوه آجرکاری، گچبری و کاشی کاری است. شرق ایران به ویژه خراسان، جایگاه ایوان هاست. ایوان های بزرگی از دوره اشکانیان در ایران باقیمانده است. زیباترین و عالی ترین ایوان ها در مساجد و بناهای اسلامی ایران است. ایوان های ایرانی اغلب بلند و متناسب با بنا، با طاق نماهای بسیار جالب و متنوع ساخته شده اند.

ivan

تراس چیست؟

از دیدگاه معماری، تراس به فضای الحاق شده به آپارتمان گفته می شود. فضای تراس سقف ندارد و جزء مشاعات ساختمان محسوب میشود. در نتیجه مساحت تراس ها در محاسبه مساحت آپارتمان ها دخالتی ندارد. تراس، فضاهای مسکونی را بالاتر از فضای بیرون قرار می دهد که در صورت استفاده از آن کابر بتواند به فضای حیاط یا منظره بیرونی مسلط شود. تراس فضائی است که بتوان به کمک آن نورخورشید و هوای تازه را به درون خانه راه داد. در محاسبه متراژ یک خانه، در صورتی که آن خانه دارای تراس باشد، در سند متراژ تراس این طور بیان می شود: خانه ای به مساحت 100متر مربع و تراسی به مساحت 10 مترمربع؛ یعنی مساحت تراس در مساحت کل خانه به حساب نمی آید و جداگانه حساب می شود. تراس ها برای اوقات فراغت و استراحت، به ویژه در فصل های گرم سال بسیار ایده آل هستند.

tras

بهارخواب چیست؟

در معماری ایرانی، تعریف بهارخواب همان مهتابی است. این فضای بدون سقف، در مجاورت حیاط و در طبقات بالاتر از اولین طبقه ساخته می شود. شب های تابستان در بهارخواب می خوابند و بسته به محل استقرار آن، در ساعاتی که دیوارهای اطراف، بر آن سایه ی مناسب می اندازد، از آن استفاده می شود. بهارخواب فضائی است که در بهارو پاییز در تمام ساعات روز و در فصل تابستان در شب ها قابل استفاده است. بهارخواب در مناطق گرم و مرطوب مانند دزفول و شوشتر، جزء جدائی ناپذیر خانه های مسکونی است. تزئینات رایج در این فضا، از جنس تزئینات نمای رو به حیاط است. ساخت بهارخواب در دوره قاجار به مسجد و مدرسه ها نیز راه پیدا کرد. نمومنه های زیبائی از بهارخواب در مسجد سید اصفهان، مسجد سلطانی در سمنان و مسجد سپهسالار در تهران قابل مشاهده است.

bahar

بالکن چیست؟

بالکن احتمالا از ریشه فارسی " بالاخانه" اقتباس شده است. بر باور برخی از زبان شناسان، کلمه بالکن که از ابتدا از زبان ایتالیائی به زبان های فرانسوی، انگلیسی و روسی وارد شده است، دارای ریشه فارسی است. اگر از دیدگاه معماری بخواهیم به این کلمه نگاه کنیم، بالکن از الحاقات آپارتمان محسوب می شود ودر واقع از الحاقات ساختمان است. مساحت بالکن با مساحت آپارتمان حساب می شود. بالکن ها ممکن است از چهار طرف بسته باشند. بالکن سقف دارد و از یک طرف یا دوطرف رو به بیرون از ساختمان دید دارد. بالکن دارای نرده است. به بخش های بسته بالکن، نیم دیوار هم می گویند. در واقع بالکن بخشی از ساختمان است که معمولا از دیوارهای ساختمان دارای بیرون زدگی است.به دلیل همین بیرون زدگی از ساختمان نام دیگر بالکن، کنسول است. بالکن شیشه ای نوع جدیدی است که امروزه بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است. سیستم های بالکن شیشه ای عمدتا با حرکت شیشه در ریل های آلومینیومی کار می کند و همه پنجره ها در گوشه مناسبی از بالکن، جمع می شود.

این مطلب ادامه دارد. تفاوت های بین تراس و بالکن!2

balkon

images 1 آدرس مرکز فروش:اتوبان معلم( اصفهان - شاهین شهر) بعد از پل هوایی گز به سمت اصفهان اولین فرعی

مدیرعامل: 09133128506   -09140326803(آقای نیرومند)                                                

تماس جهت هماهنگی: 09925431742 ( خانم باقری )                                                                                           

تلفن کارخانه : 03145711350 

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top