مدیرعامل :   09133128506  -   09140326803     (آقای نیرومند)                                                

آلوئک آجر چیست؟

آلوئک آجر چیست؟

استفاده روز افزون از آجر در صنعت ساخت و ساز بر کسی پوشیده نیست . استفاده از آجر لفتون و آجر فشاری ، از گذشته تاکنون مورد توجه معماران و سازندگان بوده است . در سالهای اخیر نیز استفاده از آجر سفال فوم دار جهت عایق بندی ساختمان در برابر صوت و حرارت ، مورد استقبال بی نظیری قرار گرفته است. همچنین در چند دهه اخیر استفاده از انواع آجر برای نمای بیرونی ساختمان و نیز دکوراسیون داخلی ساختمان بخش مهمی از زیباسازی ساختمان را برعهده داشته است. در مباحث قبلی سایت ، در مورد مزایای استفاده از انواع آجر در بخش های مختلف ساختمان به طور مفصل صحبت کردیم. امروز اما به بررسی یکی از مشکلات موجود در آجر خواهیم پرداخت . وجود آلوئک در آجر چیست و چگونه این مشکل را حل کنیم؟ پس تا انتهای بحث با ما همراه باشید .

 

 

        شرکت سپهر سفالین نیرومند           

         مدیرعامل : 09133128506 -09140326803    ( آقای نیرومند )    

         تماس جهت هماهنگی: 09925431742                       ( خانم باقری )     

             تلفن کارخانه : 03145711350   

 

آلوئک چیست و چگونه به وجود می آید؟

خاک رس مورد استفاده برای تولید آجر ، شامل مقادیری سنگ آهک است . این سنگ آهک اگر به صورت اندازه ریز و مقداری کمتر از حدی مشخص در خاک رس پخش باشد ، مشکلی برای آجر تولیدی ایجاد نمی کند . بلکه باعث روشن شدن رنگ آجر نیز می شود . ولی اگر سنگ آهک درشت دانه ، داخل خاک رس مورد استفاده برای تهیه آجر باشد ، همراه آجر پخته شده و به آهک زنده تبدیل می شود. آهک موجود در این آجر پس از استفاده در ساخ و ساز ودر مجاورت با ملات ، آب ملات را جذب کرده و خراب می شود. دانه های آهک بر اثر جذب آب شکفه شده و باد می کنند. در اثر این بادکردن یا همان افزایش حجم ، سنگ آهک 1.25 الی 3.5 برابر افزایش حجم پیدا می کند. این افزایش حجم باعث ایجاد تنش در آجر شده و باعث ترک خوردگی ، لب پریدگی یا متلاشی شدن آجر می گردد. به این پدیده در اصطلاح آلوئک می گویند. آلوئک آجر یکی از معضلات محتمل در آجر است.

 

 

استفاده از آجر آلوئک دار مجاز است؟

استفاده از آجرهای آلوئک دار یا دارای ترک های جزئی ، برای نمای ساختمان مجاز نیست . چون نمای نازیبائی را ایجاد می کند و از نظر زیبایی شناسی ناخوشایند می باشد. اما استفاده از این آجر ها برای پشت کار یا برای جاهایی که زیبائی ، اهمیت چندانی ندارد مجاز بوده و اشکالی ایجاد نمی کند .

 

چگونه از ایجاد آلوئک جلوگیری کنیم؟

به منظور جلوگیری از آلوئک در آجر دو راه امکان پذیر است :

اول آنکه در زمان تهیه آجر در کارخانه ، تولید کننده بایستی دقت داشته باشد که سنگ آهک وارد مواد اولیه نشود . در کارخانه تولید آجر باید خاک مورد استفاده ، در محل کارخانه مورد آزمایش و بررسی قرار گیرد و از سلامت و یکدست بودن خاک مورد استفاده اطمینان حاصل نمود.

دوم آنکه در زمان استفاده از آجر در محل پروژه ساختمانی ، مصرف کننده بایستی آجر را چند ساعت در آب بگذارد . با این کار ، اگر آلوئکی در آجر وجود داشته باشد ،  مشخص می گردد . بدین تریتب می توان از آن آجر استفاده نکرد .در مورد این عمل که اصطلاحا به آن زنجاب کردن آجر می گویند در مطالب قبلی به طور مفصل صحبت کردیم . برای آگاهی بیشتر از زنجاب کردن آجر ، روی بیشتربدانید  کلیک کنید.  بیشتر بدانید...

 

در حال حاضر با توجه به آزمایش های متعددی که در کارخانه های تولید آجر و توسط تولید کنندگان و تیم مهندسی انجام می شود ، احتمال وجود آلوئک در آجرها بسیار کم می باشد . تنها در مواردی در آجرهای فشاری دستی ممکن است چنین چیزی قابل مشاهده باشد. شما برای مشاوره و خریدی مطمئن و باکیفیت می تواننید با گروه سپهر سفالین نیرومند با شماره های زیر در تماس باشید :

 

images 1  آدرس مرکز فروش : اتوبان معلم ( اصفهان - شاهین شهر ) بعد از پل هوایی گز به

        سمت اصفهان اولین فرعی                   

         مدیرعامل : 09133128506 -09140326803    ( آقای نیرومند )    

         تماس جهت هماهنگی: 09925431742                       ( خانم باقری )     

             تلفن کارخانه : 03145711350   

نقشه گوگل

درباره ما

شرکت بازرگانی سپهر سفالین نیرومند با داشتن سالیان زیاد تجربه در امر تولید و فروش انواع آجر و ارائه مشاوره به تمام هم میهنان عزیز در سرتاسر ایران می باشد. این شرکت خود را موظف میداند که نسبت به مشتریان عزیز بهترین ها را فراهم و در کمترین زمان درخواست مشتری ارسال گردد.    جهت هماهنگی: 09925431742   خانم باقری           تلفن کارخانه : 03145711350

Top